Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akcja DKMS w Koszalinie. Zostań dawcą szpiku

Radosław Brzostek
Akcja jest prowadzona w kampusach  Politechniki Koszalińskiej, a  także w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.
Akcja jest prowadzona w kampusach Politechniki Koszalińskiej, a także w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Radosław Brzostek
Koszalińskie uczelnie czekają na potencjalnych dawców szpiku.

Środa upłynęła w Politechnice Koszalińskiej oraz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie pod znakiem rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

Akcja będzie kontynuowana także dzisiaj w godzinach 11 - 18. Dlatego, jak chcesz pomóc, dziś masz szansę - zgłoś się do jednej z uczelni. Tym samym koszalińskie uczelnie włączyły się w ogólnopolską akcję "DWA WYMAZY & DO BAZY". W 240 punktach na 128 uczelniach wyższych w całym kraju jest prowadzona rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku.

- Projekt DWA WYMAZY & DO BAZY to wielkie przedsięwzięcie, niespotykane w skali światowej, zorganizowane przy współpracy i ogromnym wsparciu Studenckich Ambasadorów Fundacji DKMS Polska - mówi Mateusz Łachacz, młodszy koordynator ds. rekrutacji dawców w Fundacji. Fundacja DKMS Polska to największa w Polsce baza dawców.
Tym razem akcję poparli też m. in. członkowie zespołu Curly Heads, którego liderem jest znany i lubiany, także w środowisku studenckim, Dawid Podsiadło.

Zarejestrować może się każdy, kto jest zdrowy i jest między 18. a 55. rokiem życia, który waży minimum 50 kg i przy tym nie ma dużej nadwagi. Rejestracja polega na rozmowie z osobą reprezentującą Fundację DKMS Polska, wypełnieniu formularza, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka.

Na podstawie pobranej próbki materiału genetycznego zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wówczas dochodzi do przeszczepienia.
Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Rejestrując się, należy pamiętać, że to bardzo poważna decyzja, od której może zależeć ludzkie życie. W przypadku, gdy to my jesteśmy genetycznym bliźniakiem pacjenta, dajemy mu szansę na powrót do zdrowia. Dlatego Studenccy Ambasadorzy DKMS Polska namawiają tylko do świadomej rejestracji.

- W środę w Koszalinie zgłosiło się do nas wiele osób, przede wszystkim studenci i licealiści - mówiła nam wczoraj Roksana Skrzypczyńska, ambasador Fundacji DKMS. - Oczywiście zachęcamy kolejne osoby do świadomego włączenia się do akcji.

Przypominamy, dzisiaj dalsza rejestracja potencjalnych dawców będzie prowadzona w godzinach 11 - 18 - w trzech kampusach Politechniki Koszalińskiej - budynek główny, ul. Śniadeckich 2, a także ul. Kwiatkowskiego 6E oraz Wydział Mechaniczny ul. Racławicka 15-17. W PWSZ - w głównym holu przy ul. Leśnej 1.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!