Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolne przygotowania do szybkiego leczenia raka

Monika Zacharzewska
Pomorscy lekarze pierwszego kontaktu przygotowują się do realizacji od nowego roku tzw. pakietu onkologicznego. Na razie jest w nim sporo niewiadomych.

Od stycznia od lekarzy rodzinnych i podstawowej opieki zdrowotnej będzie zależeć, jak szybko pacjent z podejrzeniem nowotworu trafi do specjalisty. Od momentu podejrzenia raka u pacjenta do rozpoczęcia leczenia ma minąć maksymalnie dziewięć tygodni. Wiele ma zależeć od wiedzy i umiejętności diagnozowania lekarzy POZ. Ci z województwa pomorskiego przechodzą właśnie cykl szkoleń tzw. technicznych, organizowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowa.

- Na nich jednak poruszane są tylko techniczne aspekty wprowadzenia pakietu onkologicznego, takie jak ścieżka prowadzenia pacjenta i rozliczanie świadczeń - mówi Mariusz Szymański, rzecznik pomors­- kie­go NFZ. - Jednocześnie zbieramy od lekarzy pytania, by przesłać je ministerstwu.

Pomorski NFZ uruchomił nawet specjalny adres e-mailowy na pytania, jednak zainteresowanie zadawaniem ich jest nikłe.

Szkolenia ściśle medyczne lekarze POZ mają odbywać się w Warszawie w Centrum Onkologii. Ich program przewiduje tematy z zakresu profilaktyki, diagnostyki onkologicznej, leczenia i opieki nad pacjentami. Mają być poruszane także tematy dotyczą-ce stanów nagłego zagrożenia, pomocy psychologicznej oraz przekazywania informacji chorym i ich rodzinom.

Lekarze nie chcą tego mówić oficjalne, ale tryb i harmonogram szkoleń - w dni robocze w listopadzie i grudniu - komplikują im przyjmowanie pacjentów, a krótki czas szkoleń nie gwarantuje nabycia odpowiedniej wiedzy.

Jednocześnie w województwie pomorskim realizowane są przygotowania do tzw. pakietu onkologicznego dla Pomorza, realizowanego w ramach Regionalnego
Programu Strategicznego "Zdrowie dla Pomorzan". Wynika to z faktu, że Pomorze jest regionem o jednym z najwyższych w Polsce wskaź-ników zachorowalności mieszkańców na choroby nowotworowe, cukrzycę i choroby układu sercowo-naczyniowego. Jak podaje Pomorski Urząd Marszał-kowski na podstawie informacji z Głównego Urzędu Statystycznego, w 2011 roku wystawiono 5583 akty zgonu z powodu choroby nowotworowej. W województwie pomorskim liczba zachorowań wśród kobiet wyniosła 4616 - odnotowano o 171 przypadków mniej w porównaniu z rokiem poprzednim, natomiast u mężczyzn 4868, o 78 przypadków więcej niż w poprzednim roku.

Dlatego w ramach projektu w nowej perspektywie unijnej samorząd województwa pomorskiego planuje m.in. z gminą miejską Kościerzyna zmodernizować tamtejszy szpital, tworząc projekt obejmujący scentralizowaną diagnostykę onkologiczną i chemioterapię dzienną. Zakupiona zostanie nowoczesna aparatura diagnostyczna.
Ponadto na Pomorzu powstała pierwsza w Polsce infolinia onkologiczna udzielająca pacjentom i ich rodzinom wsparcia psychoonkologicznego.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!