Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrownia atomowa w Gąskach - odpowiedź PGE

Inga Domurat
Protest przeciwko budowie elektrowni atomowej w Gaskach.
Protest przeciwko budowie elektrowni atomowej w Gaskach. archiwum
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi mieleńskiej gminy dotyczące decyzji o lokalizacji elektrowni jądrowej w Gąskach. Co na to spółka PGE EJ 1? Czeka na wyniki prowadzonych badań.

Znając orzeczenie sądu oraz stanowisko skarżących z gminy Mielno, którzy jednomyślnie zapowiadają składanie skargi kasacyjnej do NSA, a w ostateczności kierowanie sprawy do Trybunału Konstytucyjnego, zadaliśmy kilka pytań spółce PGE EJ 1, odpowiedzialnej za budowę elektrowni. Spytaliśmy o zaawansowanie badań prowadzonych w Choczewie i Żarnowcu, dwóch pozostałych potencjalnych lokalizacjach, a także o lokalizację w Gąskach. Tej ostatniej lokalna społeczność nie chce, skutecznie przeciąga uzyskanie prawomocnej decyzji o wskazaniu lokalizacji, która jest potrzebna spółce do rozpoczęcia badań. Czy w takim razie spółka nie rozważa rezygnacji z tej lokalizacji?

Oto odpowiedź, którą otrzymaliśmy od Joanny Zając z biura komunikacji i relacji zewnętrznych spółki PGE EJ1: - Spółka od jesieni zeszłego roku realizuje badania lokalizacyjne i środowiskowe w dwóch lokalizacjach "Choczewo" i "Żarnowiec". Badania środowiskowe to proces trwający minimum 12 miesięcy, a lokalizacyjne - 24 miesiące." - informuje w odpowiedzi Joanna Zając. - Przez ostatni rok w badanych lokalizacjach zrealizowano prace m.in. z obszaru badań geologicznych (zakończenie montażu sieci czujników i urządzeń specjalistycznych), meteorologicznych (postawienie i uruchomienie wieży meteorologicznej w Żarnowcu) czy hydrologicznych (zainstalowanie urządzeń pomiarowych dla części lądowej i morskiej).

Obecnie kontynuowany jest proces inwentaryzacji przyrodniczej oraz badań stanu środowiska zastanego. W ciągu następnych kilku miesięcy rozpocznie się analiza danych, a następnie sporządzony zostanie raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, którego zakres ustalony zostanie w ramach procedury administracyjnej z właściwymi organami. Równolegle trwają przygotowania do uruchomienia monitoringu sejsmicznego. Ze względu na specyfikę lokalizacji "Żarnowiec", gdzie należy dokładnie zinwentaryzować teren po niedokończonej w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku budowie elektrowni jądrowej, prowadzone są dodatkowe analizy terenu. Konieczna jest m.in. inwentaryzacja istniejących struktur czy oszacowanie kosztów rozbiórki ruin budowli. Kolejnym etapem badań, będą analizy zebranych danych i przygotowania wymaganych wniosków. Jeżeli chodzi o lokalizację "Gąski", może być rozpatrywana ponownie dla przeprowadzenia badań lokalizacyjnych i środowiskowych w przypadku, gdyby te w Żarnowcu i w Choczewie wykazały, że te lokalizacje są nieodpowiednie dla elektrowni jądrowej.
Obecnie o rezygnacji z Gąsek nie ma więc mowy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!