Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysły na Górę Chełmską w Koszalinie [sonda]

Marzena Sutryk
To miejsce, ze względu na swoje naturalne walory, aż prosi się o nowoczesną infrastrukturę rekreacyjną. Na zdjęciu: przedwojenni narciarze na stoku Góry Chełmskiej.
To miejsce, ze względu na swoje naturalne walory, aż prosi się o nowoczesną infrastrukturę rekreacyjną. Na zdjęciu: przedwojenni narciarze na stoku Góry Chełmskiej. Archiwum
Kolejka, trasy rekreacyjne i wyczynowe, rewitalizacja stadionu - wczoraj poznaliśmy koncepcję zagospodarowania Góry Chełmskiej. Mimo, że mamy czas wyborczy, ratusz zapewnia, że plany te mają szansę na realizację.

Nad koncepcją, którą zlecił ratusz, przez trzy miesiące pracowało Stowarzyszenie SFX, które jest znane w mieście z imprezy dla amatorów biegania pod hasłem "Nocna Ściema" oraz trzech doktorów z Politechniki Koszalińskiej - Jacek Borzyszkowski, Mirosław Marczak, Patrycjusz Zarębski.

Dokument wymaga jeszcze korekt, ale jeszcze w tym roku miłaby zostać ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej. Na tej podstawie będzie wiadomo, ile będzie kosztować realizacja. Szacunki wskazują na koszt kilkunastu milionów. Skąd pieniądze? Przede wszystkim z funduszy unijnych.
Jak usłyszeliśmy, w koncepcji jest mowa o kilku funkcjach inwestycji, które autorzy nazwali kolejno: Rodzinnym Wzgórzem, Aktywnym Wzgórzem, ale też Rekreacyjnym, Pielgrzymkowym, Sportowym i Edukacyjnym. To przede wszystkim trzy trasy - najłatwiejsza dla spacerowiczów, ale też dwie trudniejsze dla biegaczy i rowerzystów.

Ta najłatwiejsza, dla rodzin z dziećmi i starszych osób, ma mieć 1,5 km. Wzdłuż trasy ma się dodatkowo pojawić kilka placów zabaw, a także siłownie na świeżym powietrzu, miejsca na ognisko i grillowanie, ławki, stojaki na rowery. Tą trasą, od strony ul. Słupskiej, na samą górę, ma też kursować tzw. kolejka traktorowa (na akumulator). Druga ma być trudniejsza i dłuższa - 3,1 km. Tu także mają pojawić się dodatkowe atrakcje, jak choćby sprzęt do ćwiczeń. Trzecia, najtrudniejsza (5,3 km) to przede wszystkim trasa dla tych, którzy wyczynowo uprawiają sport. Wszystkie zaś mają prowadzić na górę, do miejsca, gdzie ma funkcjonować zrewitalizowany stadion, na kształt Sportowej Doliny (boiska, plac zabaw, punkt gastronomiczny, w zimie - lodowisko).

Kolejny pomysł dotyczy odtworzenia starego toru saneczkowego (200 m) i zjazdu dla narciarzy (220 m). Tu jednak pojawia się problem z wodą, bo ta jest potrzebna do naśnieżania. Jak i czy w ogóle to zostanie rozwiązane? Dziś trudno przesądzać.

Koncepcja ta przewiduje też Mowa rozbudowę parku linowego, który dziś istnieje u podnóża Góry Chełmskiej. Tam także przewidziano plac zabaw, ale i parking na 150 miejsc oraz jedno z wejść na wspomniane trasy. - To inwestycja, która - o ile uda się zdobyć dofinansowanie - będzie realizowana etapami i zajmie kilka lat - obiecuje prezydent Koszalina Piotr Jedliński. - Na początek chcielibyśmy uruchomić trasy - to nie będzie trudne, bo część z nich powstanie na bazie tych istniejących, a następnie stadion.

Jeden z elementów zagospodarowania Góry Chełmskiej to Centrum Pielgrzymkowe, ale to z kolei inwestycja, która została już rozpoczęta i jest po stronie Sióstr Szensztackich.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!