Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To jak wygląda wasza gmina, zależy od tego kogo wybierzecie [OCEŃ WŁADZĘ!]

Rozmawiał: Piotr Polechoński
- Proces budowy wartości i znaczenia małej ojczyzny w umysłach Polaków z pewnością jeszcze trwa - mówi Anna Królikowska.
- Proces budowy wartości i znaczenia małej ojczyzny w umysłach Polaków z pewnością jeszcze trwa - mówi Anna Królikowska. Artur Szkocki
Rozmowa z doktor Anną Królikowską, z Instytutu Socjologii na Uniwersytecie Szczecińskim.

- Czy eksperyment pod nazwą samorząd, czyli budowanie naszej autentycznej małej ojczyzny i to na wielu płaszczyznach, udał nam się przez te dwadzieścia kilka lat wolnej Polski?
- Generalnie się udał. Z badań wynika, że lokalna społeczność bardziej ufa lokalnej, najbliższej władzy niż władzy centralnej, która zazwyczaj oceniana jest bardzo krytycznie. Ludzie też o wiele bardziej interesują się tym, co dzieje się tuż obok nich, niż gdzieś tam w Warszawie. Nie wolno jednak zapominać, że proces budowy wartości i znaczenia małej ojczyzny w umysłach Polaków z pewnością jeszcze trwa i nie jest zakończony. Bo to nie jest tak, że oto zmienia nam się system, PRL z jego centralnym zarządzaniem na każdym szczeblu znika, pojawiają się nowe, demokratyczne instytucje, a społeczeństwo z miejsca zaczyna w ich ramach z powodzeniem funkcjonować. Tak się nie stało, bo się nie mogło stać. Dlatego, że do nowej, politycznej sytuacji, jaka dość nagle pojawiła się po 1989 roku, społeczeństwo musi dojrzeć mentalnie. I pomimo, że od tych zmian minęło już 25 lat to proces ten wcale nie jest zakończony. Po czym to poznać? Otóż po tym, że jeszcze dużo negatywnych zjawisk występuje na poziomie samorządu.

- Chce pani powiedzieć to, że taka mała społeczność to także groźba zawłaszczenia jej przez lokalne układy, przez różnego rodzaju sitwy, gdzie nie jest najważniejszy interes gminy, ale taka plemienna lojalność, często w ramach rodzinnych powiązań?
- Dokładnie tak. A kluczowe pytanie jest takie, w jakiej skali takie zjawiska w danej społeczności występują. W przypadku Polski badania pokazują, że takie negatywne układy mają się jeszcze dobrze, ale na szczęście nie dominują, charakteryzuje je tendencja spadkowa, co oczywiście cieszy.

- Tendencja spadkowa, bo......?
- Bo najważniejsza kwestia jest taka, aby ludzi nauczyli się rzeczy kluczowej: że to, jak wygląda ich gmina zależy od tego, kogo wybrali do władz. Że o tym, czy mają porządną halę sportową, basen, dobrą szkołę nie decyduje jakaś tam władza, na którą nie mają większego wpływu, ale konkretni ludzie, których wybrali i których mogą zmienić na lepszych, jeżeli ci pierwsi zawiedli. I jeżeli takie myślenie staje się w danej społeczności normą i czymś oczywistym, to samorząd zaczyna działać tak, jak należy . I właśnie coraz częściej staje się normą.

Mała Ojczyzna - oceń z nami władzę!

Dziś ruszamy z naszą akcją "Mała Ojczyzna Oceń władzę Wybory 2014". Każdy z Czytelników, przed czekającymi nas w listopadzie wyborami samorządowymi, będzie mógł wyrazić swoją opinię, wskazać sukcesy i porażki. Dziś w naszych tygodnikach lokalnych prezentujemy pierwsze oceny gmin, powiatów, włodarzy. W kolejnych dwóch tygodniach będą następne prezentacje. Będziemy pisali o sukcesach i porażkach gmin, o spełnionych i niespełnionych obietnicach.

Wybory 2014: Oceń władzę w powiatach: koszalińskim, kołobrzeskim, szczecineckim, białogardzkim, drawskim, sławieńskim, świdwinskim

Ocenimy też włodarzy, radnych. Przyjrzymy się m.in. gminnym inwestycjom, rynkowi pracy,bezrobociu, wykorzystaniu środków unijnych, gminnym budżetom. Poprzez naszą stronę internetową (www.gk24.pl/wybory2014) każdy z Czytelników będzie mógł wyrazić swoją opinię, wskazać sukcesy i porażki włodarzy, gmin. To dobry sposób, aby uczestniczyć w ocenie samorządów i ludzi, którzy nimi kierują. Od 19 września umożliwi to aplikacja w naszym specjalnym wyborczym serwisie. Zachęcamy naszych Czytelników do nominowania w kategoriach: sukces, porażka, ocena wójta-burmistrza-prezydenta. Głosowanie odbywać się będzie za pomocą SMS Premium. Oddać głos będzie można również za pośrednictwem strony internetowej gk24.pl/wybory2014 poprzez kliknięcie oraz za pośrednictwem aplikacji internetowej w serwisie społecznościowym Facebook. Szczegóły głosowania znajdziecie w zamieszczonym na stronie regulaminie akcji.

Zapraszamy do specjalnego serwisu na: www.gk24.pl/wybory2014. Nasza akcja nie ogranicza się tylko do oceny ustępujących włodarzy i radnych. Zorganizujemy również prawybory z głosowaniem na kandydatów na szefów miast, gmin oraz radnych.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!