Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kilkadziesiąt drzew wycięto nad jeziorem Wierzchowo

Rajmund Wełnic
Tak wygląda teren biwaku wycięciu świerków.
Tak wygląda teren biwaku wycięciu świerków. Czytelniczka
Kilkadziesiąt drzew wycięto nad jeziorem Wierzchowo w gminie wiejskiej Szczecinek. Rodziny, które tu biwakowały, są zdruzgotane.

O sprawie poinformowała nas pani Wanda, która ma w pobliżu domek letniskowy. Kilka dni temu na terenie gminnej działki nieopodal jeziora Wierzchowo w Starym Wierzchowie ujrzała istnie pobojowisko - pnie około 30 dopiero co ściętych wielkich świerków.

Miejsce nad rzeką Gwdą, które miejscowi nazywają "nad tamą", to jeden z najbardziej urokliwych zakątków nad jeziorem.
- Na terenie na którym rosły świerki biwakowała grupa zaprzyjaźnionych rodzin, niektórzy od 30 lat - mówi nasza Czytelniczka. - Przyjeżdżały rodziny z Koszalina, Wrocławia, ze Śląska. Wychowały się tutaj dwa pokolenia. Ci, którzy przed laty jako dzieci przyjeżdżali z rodzicami, dzisiaj przyjeżdżają ze swoimi dziećmi. Każdy od lat miał swoje miejsce, pod swoim drzewem.

Teraz wielu nie pozna tego miejsca i - wielce prawdopodobnie - już nigdy nad Wierzchowo nie przyjedzie. Co ciekawe, jeszcze rok temu lub nawet w tym roku gmina dzierżawiła teren pod biwak. Teraz strzeliła sobie w stopę, bo kto będzie chciał tu wypoczywać?

- Słowa tego, co czuję nie opiszą - mówi załamana pani Wanda. Podejrzewa, że wycinka zlecona przez gminę Szczecinek, to efekt tego, że wiosną po silnej wichurze wywróciło się jedno drzewo. Ale to nie powód, aby demolować całą działkę.
Ryszard Jasionas ze starościńskiego wydziału ochrony środowiska przyznaje, że bez "mrugnięcia okiem", jak to ujął, powiat godzi się na wycinkę drzew zagrażających bezpieczeństwu. I tak było w wypadku biwakowiska w Starym Wierzchowie. Na wniosek wójta gminy wiejskiej wydano stosowne pozwolenie.

- Drzewa tam był pochylone, groziły upadkiem i stwarzały zagrożenie, na dom mamy dokumentację fotograficzną - mówi dyrektor Ryszard Jasionas. - Wydajemy zezwolenia na wycinkę, gdzie są niebezpieczne drzewa, a ludzie stale lub okresowo przebywają - na cmentarzach, przy drogach, przystankach, placach zabaw i terenach rekreacyjnych. Także w sytuacjach, gdy stwarzają zagrożenie dla mienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!