Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół w Białogardzie w nowych szatach, z nowym proboszczem

Jakub Roszkowski
Zabytkowe organy w białogardzkim kościele. Na prace konserwatorskie miasto przekazało 40 tys. złotych.
Zabytkowe organy w białogardzkim kościele. Na prace konserwatorskie miasto przekazało 40 tys. złotych. Archiwum
Spore zmiany w kościele parafialnym pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Białogardzie. Świątynia przechodzi remont. Zmienił się też proboszcz.

Po 13 latach posługi duszpasterskiej z parafią pożegnał się ksiądz infułat Antoni Kloska. Nowym proboszczem, ustanowionym jeszcze w sierpniu tego roku, został ksiądz Witold Karczmarczyk. Był wikariuszem w Drawsku Pomorskim, następnie w Koszalinie, m.in. w parafii pw. św. Józefa Rzemieślnika i parafii pw. św. Ignacego Loyoli. W latach 2010 - 2014 ksiądz Witold był proboszczem w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Żydowie w gminie Polanów. Teraz trafił do Białogardu.

Białogardzka parafia pw. NNMP to największa parafia w powiecie. Ma aż osiem tysięcy wiernych. Kościół znajduje się w samym sercu miasta, tuż przy placu Wolności. To obiekt wybudowany w pierwszej połowie XIV wieku, wraz z otoczeniem i wystrojem wnętrza wpisany do rejestru zabytków.

Ksiądz proboszcz Witold Karczmarczyk ma tu dziś sporo pracy. I to nie tylko tej duszpasterskiej, ale także porządkowej. Kościół przechodzi od wakacji spory remont. Parafia dostała na to unijną dotację, prace wsparło też finansowo miasto.

- 100 tysięcy złotych przekazaliśmy na prace budowlane, natomiast 40 tysięcy złotych na prace konserwatorskie przy zabytkowych organach - mówi nam Piotr Janowski, sekretarz miasta. - Zadaniem samorządu jest dbanie o zabytki, więc nie było wątpliwości, że te inwestycje należy wesprzeć - dodaje.

Pieniądze - 35 tysięcy złotych - ma na rzecz remontu w kościele przekazać też starostwo powiatowe. - Odpowiednia uchwała jest już przygotowana - oznajmia Joanna Gadomska, rzeczniczka starosty.

Remont kościoła w Białogardzie polega m.in. na wymianie mocno już zniszczonej posadzki na powierzchni nawy głównej i naw bocznych. W tych miejscach położone będą płytki ceramiczne. Ponadto położona zostanie - co bardzo ucieszyło wiernych - instalacja grzewcza pod ławkami. Przeprowadzane prace nie wpływają na wypełnianie posług duszpasterskich. Msze święte i inne sakramenty odbywają się normalnie. Remontem objęte są też elewacje wewnętrzne oraz wspomniane już organy, zabytek z 1775 roku, choć gruntownie przebudowany w 1912 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!