Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Światło i szkło. Szkoła muzyczna w Szczecinku w nowej odsłonie

Grzegorz Waśkiel
Gmach Szkoły Muzycznej w Szczecinku po remoncie - wizualizacja.
Gmach Szkoły Muzycznej w Szczecinku po remoncie - wizualizacja. materiały PSM
Od kiedy szczecinecka Szkoła Muzyczna objęła w samodzielne posiadanie budynek przy ulicy 3 maja, niemal bez przerwy trwają tam prace remontowe. W przyszłym roku budynek może nabrać nowego wyrazu - od strony dziedzińca do ceglanych murów dobudowana ma być oszklona klatka schodowa.

Niektórych takie połączenie może zszokować, ale obecnie w architekturze coraz częściej zabytkowe mury sąsiadują z nowoczesnymi formami.
- Wszystkie prace jakie prowadzimy mają dwa aspekty. Po pierwsze: remonty wymuszone są złym stanem technicznym budynku. Po drugie: nadchodzi reforma szkół artystycznych. Żeby jej sprostać, będziemy potrzebowali więcej dużych sal, więcej powierzchni - mówi Włodzimierz Piesiak, dyrektor szkoły.

Dotychczas prowadzono prace, które są mało widoczne i mało efektowne: izolacja fundamentów, osuszanie piwnic, wykonanie przyłączy (energetyczne, wod - kan., deszczówka). Wymieniono też 130 okien. Już na tym etapie prace pochłonęły ponad milion złotych, a przecież do generalnego remontu jeszcze daleko.
Pierwszą widoczną zmianą jest iluminacja budynku. Od kilku dni, po zmroku, "muzyczną" podświetlają ledowe lampy o białej barwie, co podkreśla niezwykłą bryłę zabytku. Iluminacja to prezent od miasta, które przeznaczyło na ten cel ok. 90 tys. złotych. Różnica jest zdecydowana - mroczny gmach nabrał blasku.

W przyszłym roku do szkoły, od strony dziedzińca, dobudowana ma być oszklona klatka schodowa. Inwestycja jest konieczna ze względu na rygorystyczne przepisy przeciwpożarowe i bezpieczeństwa w placówkach dla dzieci i młodzieży. Według pierwotnego projektu miała to być typowa klatka ewakuacyjna (na co dzień zamknięta, otwierana tylko w razie zagrożenia). Dyrektor Piesiak chciałby ją jednak powiększyć i wydłużyć o kilka kolejnych metrów. - Skoro i tak musimy postawić taki obiekt, to chciałbym, żeby miał praktyczne zastosowanie, nie tylko na wypadek ewakuacji. Moglibyśmy tam na przykład przenieść pion sanitarny. Wtedy w budynku pozostałoby więcej miejsca, choćby na sale lekcyjne - argumentuje.

Koszt szklanej przybudówki to około 2,3 mln złotych i według planów ma stanąć już w 2015 roku. Natomiast od 2016 roku powinien się zacząć generalny remont wewnątrz budynku - wymiana wszystkich instalacji, klimatyzacja, wentylacja, itp. Część potrzebnych pieniędzy, za pośrednictwem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ma pochodzić z funduszy unijnych. Całkowity koszt wszystkich prac ciężko w tej chwili oszacować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera