Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podręcznik dla każdego w gminie wiejskiej Sławno [sonda]

Rajmund Wełnic
Pierwszaki ze Szkoły Podstawowej w Bobrowicach.
Pierwszaki ze Szkoły Podstawowej w Bobrowicach. Radek Koleśnik
Bezpłatny elementarz dla pierwszaków to pomysł rządowy. Gmina wiejska Sławno poszła o kilka kroków dalej i zakupiła podręczniki dla uczniów klas IV-VI oraz dla gimnazjalistów.

- Córka szła do pierwszej klasy i wiedzieliśmy, że za elementarz nie będziemy płacić, ale jak syn z pierwszej klasy gimnazjum powiedział, że też dostanie książki za darmo, myśleliśmy, że sobie żartuje, że to jakaś pomyłka - opowiada nam pani Krystyna, mieszkanka małej wsi pod Sławnem. To właśnie tutaj - w gminie w której jest pięć szkół podstawowych i dwa gimnazja - ruszył program darmowych podręczników dla uczniów klas IV-VI oraz I-III w gimnazjum.

Aby z niego skorzystać, trzeba spełnić jeden podstawowy warunek: oddać swoje książki z poprzedniego roku do szkolnej biblioteki. Nieważne w jakim stanie. Te, które się nadają będą udostępniane kolejnym uczniom, te bardzo zniszczone trafiają na makulaturę. 70 tysięcy złotych kosztowały gminę zupełnie nowe książki, które też trafiły do szkolnych bibliotek i są wypożyczane na rok zainteresowanym uczniom.

Z takiej możliwości korzystają niemal wszyscy. - Niemal wszyscy, bo niektórzy z różnych powodów nie chcieli lub nie mogli oddać starych kompletów książek, jeszcze ktoś inny musiał mieć paragon zakupu, by skorzystać ze wsparcia socjalnego, czasami też ktoś już dużo wcześniej kupił to, co niezbędne do szkoły - informuje Anna Fikier, kierownik Gminnego Zespołu Oświaty w Urzędzie Gminy Sławno. Łącznie spośród około 500 uczniów objętych programem na terenie całej gminy (program nie obejmuje uczniów klas I-III szkoły podstawowej, ze względu na to, że używane w nich podręczniki nie nadają się do ponownego użytku), skorzystało już blisko 350.

- To nie jest program jednoroczny, będziemy go rozwijać i dopracowywać - zaznacza wójt gminy Sławno Ryszard Stachowiak. - Jak widać, koszt nie jest ogromny, a pieniądze pochodzą z oszczędności wypracowanych dzięki zmianom w systemie szkolnym w naszej gminie -dodaje nasz rozmówca.

Wójt nawiązuje w ten sposób do głośnych na początku tej kadencji likwidacji dwóch szkół w gminie Sławno - dokładnie w Gwiazdowie i Boleszewie. Protesty mieszkańców były tak silne, że udało im się nawet zebrać liczbę głosów wystarczającą do tego, by zorganizować referendum w sprawie odwołania gospodarza gminy. Ostatecznie wójt w referendum przetrwał, a w miejscu zlikwidowanych szkół uruchomił przedszkola.

- Cztery lata temu gmina dopłacała do utrzymania szkół podstawowych i gimnazjum 4 miliony złotych. W minionym roku dopłacała już tylko 1,5 miliona złotych. Nie przejadamy oczywiście tak zaoszczędzonych pieniędzy. Część zainwestowaliśmy w przedszkola, część w program darmowych podręczników - mówi wójt Stachowiak, który nie wie czy gmina Sławno jest prekursorem programu w skali całego kraju. - Wiem tylko, że w najbliższym regionie chyba nikt się na coś takiego nie zdecydował.

-Też nie wiem ile gmin zdecydowało się na podobny krok, ale cieszę się, że są takie samorządy w kraju - komentuje Przemysław Krzyżanowski, wiceminister edukacji pochodzący z Koszalina, który przypomina, że zgodnie z rządowym programem w 2017 roku podręczniki będą bezpłatne już dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

Darmowe podręczniki. Czekać do 2017

- zgodnie z rządowym programem w tym roku szkolnym darmowe podręczniki dostali uczniowie klas pierwszych SP
- w roku szkolnym 2015/2016 do tej grupy dołączą uczniowie klas drugich, czwartych SP i pierwszej gimnazjum
- I IX 2017 podręczniki będą bezpłatne dla wszystkich uczniów SP i gimnazjum (w klasach IV-VI i I-III będzie to refundacja).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!