Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoły puste, szkoły pełne. Nowy rok szkolny w Szczecinku

Rajmund Wełnic
W bibliotece Szkoły Podstawowej nr 1 są już pachnące jeszcze farbą drukarską elementarze.
W bibliotece Szkoły Podstawowej nr 1 są już pachnące jeszcze farbą drukarską elementarze. Rajmund Wełnic
833 uczniów pierwszych klas rozpocznie naukę w szczecineckich szkołach średnich podległych powiatowi. Niż demograficzny na dobre zagościł w oświacie.

Przed rokiem naukę w siedmiu szkołach podległych powiatowi rozpoczęło blisko 900 uczniów, w roku 2012 zaś 1069 nie mówiąc już o latach wcześniejszych. - Początkowo planowaliśmy utworzyć 33 oddziały, potem zweryfikowaliśmy to na 31, aby ostatecznie utworzyć 32 oddziały - mówi Zofia Kosicka, dyrektorka wydziału edukacji w starostwie w Szczecinku.

W "dużym" ogólniaku postało 6 klas, w "ekonomiku" siedem, w Zespole Szkół nr 2 także siedem, w "budowlance" zaledwie dwie, w "mechaniku" trzy, w "rolniczaku" cztery i w Zespole Szkół w Białym Borze trzy - wojskowa, policyjna i jeździecka (nie udało się natomiast utworzyć nowej klasy mundurowej penitencjarnej).
Sytuację ratuje młodzież spoza powiatu, plusem okazuje się położenie Szczecinka na pograniczu trzech województw. Na dziś około 20 procent pierwszaków mieszka poza granicami powiatu szczecineckiego. Z drugiej strony swoje publiczne licea mają gminy Borne Sulinowo i Barwice, są także szkoły niepubliczne w Szczecinku, czyli "katolik" i społeczna.

Plan naboru wykonano według założonych arkuszy organizacyjnych co oznacza, że w placówkach oświatowych nie należy się spodziewać na razie nowych zwolnień. Trochę nauczycieli odeszło na emerytury. Starostwo odłożyło także decyzję o łączeniu lub likwidacji jakiejś ze szkół do czego całkiem niedawno jeszcze się przymierzano. Temat na pewno jednak wróci po jesiennych wyborach samorządowych.

Pierwszego września do szczecineckich podstawówek pomaszeruje 506 pierwszaków, z tego aż 209 to sześciolatki.
Nowy rok szkolny to także początek kolejnej rewolucji oświatowej, bo obok siedmiolatków po raz pierwszy obowiązkiem szkolnym objęto sześciolatków. A konkretnie pierwsze pół rocznika 2008 (reszta założy tornistry w przyszłym roku z całym rocznikiem 2009). Odroczenie w samym Szczecinku uzyskało rodzice 38 dzieci, sporo, ale chyba mniej niż się spodziewano. W całym powiecie szczecineckim o odroczenia starali się już jednak rodzice około 250 dzieci, z czego stosowne opinie umożliwiające odroczenie uzyskało 115. Nie wiadomo jednak czy wszyscy rodzice z tego skorzystali, być może jakaś grupa mimo wszystko zdecydowała się posłać pociechy mimo wszystko do szkoły. Jest także młodszych grupa dzieci z drugiego rocznika 2008, których rodzice uznali, że są tak rozwinięte, że poradzą sobie ze szkolnymi rygorami. Stąd dość imponująca liczba pierwszych klas w Szczecinku.

W sumie w miejskich podstawówkach powstały 23 oddziały, aż o 9 więcej niż w zeszłym roku. Podobny sztuczny wyż demograficzny będzie także w roku przyszłym. Do szczecineckich podstawówek dotarły już także darmowe elementarze dla pierwszaków i zamówione materiały ćwiczeniowe. Będą wypożyczane uczniom przez biblioteki szkolne już od 1 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!