Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy spółki chętne na szpital w Połczynie Zdroju

Inga Domurat
Archiwum
Zainteresowane dzierżawą połczyńskiego szpitala były cztery spółki, ostatecznie trzy złożyły swoje oferty, przystępując do przetargu ogłoszonego przez zarząd powiatu. Wczoraj otwarto oferty.

Chrapkę na prowadzenie szpitala mają trzy spółki: Grupa Nowy Szpital ze Szczecina, Przyjazny Szpital z Połczyna Zdroju oraz Vektor z Lublina. Najwięcej informacji w ogólnie dostępnych źródłach jest o pierwszej z nich.

Grupa Nowy Szpital na swojej oficjalnej stronie informuje, że działalność rozpoczęła w 2008 roku. Spółkę założyli Adam Roślewski, który jest przewodniczącym jej trzyosobowej rady nadzorczej oraz Marcin Szulwiński, będący prezesem zarządu. Wcześniej ich drogi krzyżowały się wielokrotnie.

Współpracowali m.in. w firmie Know How, zajmującej się przeprowadzaniem analiz dla samorządów, audytów dla szpitali i opracowywaniem programów restrukturyzacyjnych. Obecnie grupa zarządza sporą liczbą szpitali, m.in.: w Skwierzynie, Świeciu, Wschowie, Kostrzynie nad Odrą, Świebodzinie i Giżycku.

Natomiast spółka Przyjazny Szpital z siedzibą w Połczynie Zdroju została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym dopiero w sierpniu tego roku. Tworzy ją trzech wspólników. Każdy ma udziały warte 34 tys. złotych. Udziały należą do warszawskiej spółki Trega Investments zajmującej się konsultingiem, do spółki Patronka ze Szczecinka, która świadczy usługi lecznicze, oferując opiekę długoterminową, leczenie uzależnień i leczenie żywienia oraz do Michała Tabiszewskiego. Ten ostatni jest znanym w regionie chirurgiem ortopedą.

Pełni jeszcze funkcję ordynatora oddziału ortopedii i chirurgii urazowej w szpitalu w Drawsku Pomorskim, którym zarządza spółka Szpitale Polskie - ta sama, która przez ostatnie lata miała w rękach połczyński szpital i właśnie go traci. Ordynator Tabiszewski - jak pisaliśmy w ub. tygodniu w "Głosie" - otrzymał jednak wypowiedzenie i wkrótce kończy pracę w Drawsku Pomorskim. Wczesniej pracował m.in. w szpitalu w Szczecinku.

O trzecim oferencie nie udało nam się uzyskać wiarygodnych informacji. Wiemy jedynie, że jest to spółka Vektor z Lublina.

Niewykluczone, że jeszcze w tym tygodniu komisja przetargowa rozstrzygnie o wyborze oferty. Komisja ma brać pod uwagę przede wszystkim to, ile oferent zamierza przeznaczyć pieniędzy na dostosowanie budynków szpitala do ministerialnych wymogów, które zaczną obowiązywać z końcem 2016 roku. A także jego doświadczenie w udzielaniu świadczeń zdrowotnych, kondycję finansową i wartość wykonanego kontraktu z NFZ. Dopiero na dalszym miejscu jest proponowana wysokość stawki czynszu, a już tylko i wyłącznie jako kryterium dodatkowe figuruje zapewnienie przejętym pracownikom zatrudnienia na dotychczasowych warunkach pracy i płacy. To tylko 3 dodatkowe punkty do maksymalnych 100, jakie oferentowi może przyznać komisja.

Zarząd powiatu świdwińskiego jest na etapie rozwiązywania z katowicką spółką Szpitale Polskie umowy dzierżawy szpitala w Połczynie Zdroju za porozumieniem stron.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!