Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podróż w czasie: Goci na Kamiennych Kręgach

Joanna Krężelewska
Co rok impreza cieszy się imponującą frekwencją. Na spotkanie z Gotami przyjeżdżają mieszkańcy regionu, ale też turyści.
Co rok impreza cieszy się imponującą frekwencją. Na spotkanie z Gotami przyjeżdżają mieszkańcy regionu, ale też turyści. Radek Koleśnik
W niedzielę miłośników historii, a przede wszystkim dobrej zabawy nie może zabraknąć na festynie pod hasłem Goci na Kamiennych Kręgach.

Goci

Goci

d Jedno z największych i najważniejszych plemion wschodniogermańskich. Pierwotnie zasiedlali południową część Półwyspu Skandynawskiego. Na początku I w.n.e. migrowali na południowe brzegi Bałtyku. Skierowali się ku Pomorzu Środkowemu i Wschodniemu, a w kolejnych wiekach, wędrowali wzdłuż Wisły i Bugu, zasiedlając tylko pustki i respektując stan posiadania ludności tubylczej.
Jedną z charakterystycznych cech ich kultury był obrządek pogrzebowy. Zmarłych poddawano kremacji, a prochy wsypywano do popielnic lub bezpośrednio do jamy grobowej. Innym wyjątkowym zwyczajem było układanie kręgów kamiennych wokół grobów, bruków kamiennych między zespołami grobów oraz budowanie kamiennych kurhanów.

Właśnie w niedzielę o godz. 13 na terenie rezerwatu "Kamienne Kręgi" koło Grzybicy rozpocznie się impreza, z której słynie gmina Manowo. To doroczny festyn Goci na Kamiennych Kręgach.

W programie imprezy m.in. pokazy kultury gockiej, pokazy walk Gotów i Rzymian, warsztat kowala, który wykuwać będzie kopie gockich wyrobów żelaznych, prezentacja warsztatu wyrobu starożytnych i wczesnośredniowiecznych instrumentów muzycznych, dla dzieci, młodzieży i dorosłych warsztaty wyrobu krajek. Chętni i... odważni będą mogli skorzystać z oferty gockiego fryzjera, który będzie zaplatał włosy na "germańską modę". Tradycyjnie nie zabraknie też ciekawych i pouczających historycznych gier, zabaw i konkursów. Swoje stoisko przygotuje też koszaliński Muzeum - będzie można zobaczyć na nim przedmioty wykopane na terenie Rezerwatu, a także tematyczne wydawnictwa.

Kamienne Kręgi znajdują się około 23 km od Koszalina jadąc drogą nr 11 w kierunku Szczecinka za wsią Mostowo. Nieopodal Grzybnicy (gm. Manowo), w środku lasu można ujrzeć kamienne kręgi z I-III w. n.e. Na drodze głównej należy wypatrywać tablicy informacyjnej kierującej na leśną drogę.

Miejsce to uważane jest za magiczne, nie tylko ze względu na... magiczną imprezę. Kręgi odwiedzane są często przez radiestetów i bioenergoterapeutów, którzy przekonują, że miejsce to ma w sobie moc, ogromną energię.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!