Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny oddział kardiochirurgii powstanie w Koszalinie

Joanna Krężelewska
Pod koniec przyszłego roku, w ramach współpracy kapitału prywatnego z publicznym szpitalem, w Koszalinie powstanie nowoczesny oddział kardiochirurgii. Przedstawiciel inwestora i przyszłego operatora prof. Romuald Cichoń prezentuje wizualizację obiektu.
Pod koniec przyszłego roku, w ramach współpracy kapitału prywatnego z publicznym szpitalem, w Koszalinie powstanie nowoczesny oddział kardiochirurgii. Przedstawiciel inwestora i przyszłego operatora prof. Romuald Cichoń prezentuje wizualizację obiektu. Radosław Brzostek
Do końca przyszłego roku w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie powstanie pierwszy na Pomorzu Środkowym, nowoczesny oddział kardiochirurgii. Rok później zacznie przyjmować on również dzieci.

Umowę dzierżawy terenu, który należy do szpitala, podpisali Andrzej Konadaszewski, dyrektor placówki i przedstawiciel inwestora i przyszłego operatora - prof. Romuald Cichoń, wybitny kardiochirurg. Swoim nazwiskiem sygnuje koszalińską inwestycję - jest przedstawicielem spółki Bałtyckie Centrum Chorób Serca Medinet, która wybuduje i poprowadzi oddział kardiochirurgii dla dzieci i dla dorosłych oraz... wielopoziomowy parking.
Inwestor został wyłoniony w publicznym przetargu, ustalono czynsz najmu za metr kwadratowy terenu. Szpital będzie miał dodatkowy wpływ środków za dzierżawę, a pacjenci - wieli bonus w newralgicznej dziedzinie potrzeb kardiochirurgicznych serc. Umowa dzierżawy gruntu została podpisana na 25 lat, bo okres zwrotu zainwestowanych pieniędzy spółki będzie długi.

- Nasze oczy skierowane były na Koszalin od dawna - nie kryje wybitny kardiochirurg. Dlaczego? - To ostatnia biała plama na mapie Polski. Tak duże skupisko ludności powinno mieć oddział kardiochirurgiczny - podkreśla profesor Romuald Cichoń. - Jest to związane między innymi z bardzo dynamicznym rozwojem kardiologii, a Szpital Wojewódzki może się chlubić swoim oddziałem.

Lekarze, nie tylko w Polsce, podkreślają, że współczesna kardiologia ma swoje ograniczenia, a mogą one zostać pokonane tylko wtedy, gdy jako partnera ma właśnie kardiochirurgię, ale też i chirurgię naczyniową. - Kardiochirurgia to dziedzina, która nie może zaistnieć samodzielnie na zielonej łączce. Determinuje ona współpracę interdyscyplinarną wielu specjalności. Pacjent musi być do operacji odpowiednio i na odpowiednim poziomie zdiagnozowany, odpowiednio przygotowany. A jeśli już rozmawiamy o diagnostyce, jestem pełen zdumienia i podziwu dla osiągnięć tego Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie i to nas dodatkowo przekonało, że przy takim poziomie rozwoju, kiedy miejsce to odżywa na nowo, przyjemnością będzie możliwość współpracy - tłumaczy profesor Cichoń.

Zarząd spółki planuje przeprowadzać 500-700 zabiegów. Jakie schorzenia będą leczone w Koszalinie? - Właściwie to będzie całe spectrum kardiochirurgii, czyli nabyte wady serca, choroby zastawek, chirurgia wieńcowa z powikłaniami choroby wieńcowej, chirurgia aorty. Osobną częścią będzie chirurgia wad wrodzonych, szczególnie dotycząca najmłodszych pacjentów - wylicza kardiochirurg.

Ile osób będzie liczyć personel nowego oddziału, gdzie już odbywają się jego szkolenia, ile będzie kosztowała cała inwestycja - o tym przeczytasz w piątek w papierowym wydaniu Głosu Koszalińskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!