Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

II Biesiada Historyczna w Komorowie

Łukasz Gładysiak
Jedną z największych atrakcji tegorocznej Komorowskiej Biesiady Historycznej będzie jedyna na świecie replika samochodu pancernego Austin-Putiłow z 1916 r.
Jedną z największych atrakcji tegorocznej Komorowskiej Biesiady Historycznej będzie jedyna na świecie replika samochodu pancernego Austin-Putiłow z 1916 r. Organizatorzy
Samochód pancerny z 1916 roku i motocykle Sokół - 2 sierpnia Komorowo zaprasza na II Biesiadę Historyczną. To naprawdę warto być.

- Po zainteresowaniu dziejami Komorowa, jakie udało się nam wzbudzić rok temu, przyszedł czas na drugą, tym razem absolutnie wakacyjną edycję spotkania miłośników historii - mówi proboszcz parafii p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Bukowie Polanowski, ksiądz Jan Sosnowski. W miejscu gdzie znajduje się jeden z trzech jej kościołów filialnych - niewielkiej miejscowości Komorowo nieopodal Krągu - 2 sierpnia spotkają się pasjonaci dawnych epok.

Podczas II Komorowskiej Biesiady Historycznej prym wieść będą grupy rekonstrukcyjne i historyczne pojazdy wojskowe, w tym kilka unikatów. - Do udziału w przedsięwzięciu udało się nam namówić właścicieli słynnych, polskich motocykli Sokół, czy niemieckich BMW. Wielką atrakcją imprezy będzie jedyna na świecie, sprawna mechanicznie replika rosyjskiego samochodu pancernego Austin-Putiłow z 1916 roku - wylicza Przemysław Dominiak z GRH 2. pułku ułanów 1. Warszawskiej Brygady Kawalerii, która odpowiada za koordynację historycznej części festynu. Jest jednym z kilkudziesięciu miłośników dziejów militarnych, którzy w Komorowie zaprezentują się w mundurach. Poza tym na miejscu zobaczymy także konną musztrę ułańską i pokazy strzelania z ciężkich karabinów maszynowych. Nie zabraknie tradycyjnej grochówki oraz regionalnych wyrobów przygotowanych przez wspierające przedsięwzięcie sołectwa gminy Polanów, a wieczorem - zabawy nie tylko przy granych na żywo wojskowych pieśniach.

Jak zaznaczają organizatorzy, ważną częścią Biesiady jest blok edukacyjny. W jej trakcie, oprócz opowieści o historii Komorowa i jego najcenniejszego zabytku - wzniesionego przed 600 laty kościoła - pojawią się wystawy dotyczące między innymi Powstania Warszawskiego, Twierdzy Kołobrzeg czy życia codziennego na dawnym Pomorzu Środkowym. Przygotowano też warsztaty dla najmłodszych uczestników, dzięki którym poznają na przykład motywy ludowe kultury jamneńskiej.
Pamiętając o tym, że od ubiegłorocznej jesieni kościół i miejscowość figurują na mapie Pomorskiej Drogi Św. Jakuba, podczas inaugurującej spotkanie pasjonatów historii mszy polowej, pojawią się sprowadzone z Łeby relikwie świętego. Jak żyli średniowieczni pątnicy przypomni też grupa rekonstruktorów z Poznania.

- Zależy nam na tym, by integrować lokalną społeczność, a przy okazji zwrócić uwagę na to, co Komorowo i okolica może zaoferować. Chcemy też zwrócić uwagę na problem renowacji tamtejszej świątyni - komentuje ks. Sosnowski. By wspomóc te ostatnie działania, w czasie Biesiady odbędzie się licytacja środkowopomorskich pamiątek, przekazanych przez darczyńców z regionu i nie tylko. Będzie można kupić między innymi oryginalne, przedwojenne pocztówki, mapy, a także kolekcjonerskie monety wybite z okazji przypadającego w 2016 r. jubileuszu 750-lecia lokacji Koszalina.

Organizatorami II Komorowskiej Biesiady Historycznej są Gmina Polanów oraz Polanowski Ośrodek Kultury i Sportu, terenu natomiast użyczają właściciele gospodarstwa agroturystycznego w Komorowie, Elżbieta i Józef Paluszek. Impreza rozpocznie się w sobotę, 2 sierpnia o godz. 9 i potrwa do godzin wieczornych.

Do Komorowa

Prowadzi tam droga łącząca miejscowości Krąg i Domachowo. By się tam dostać należy albo zjechać z drogi wojewódzkiej nr 205 w pierwszej z tych miejscowości, albo z drogi nr 205 skręcić w Jacinkach. Dojechać można też z Sianowa, kierując się na Ratajki i Laski.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!