Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa firma w strefie ekonomicznej w Koszalinie. Praca dla 45 osób [wideo, sonda]

Marzena Sutryk
Szwajcarska firma Rotho wchodzi do koszalińskiej strefy ekonomicznej. We wtorek jej szefowie odebrali w ratuszu zezwolenie na działalność. Firma ma w 5 lat wybudować zakład. Zamierza na początek zatrudnić 45 osób.
Szwajcarska firma Rotho wchodzi do koszalińskiej strefy ekonomicznej. We wtorek jej szefowie odebrali w ratuszu zezwolenie na działalność. Firma ma w 5 lat wybudować zakład. Zamierza na początek zatrudnić 45 osób. archiwum
Szwajcarska firma Rotho wchodzi do koszalińskiej strefy ekonomicznej. We wtorek jej szefowie odebrali w ratuszu zezwolenie na działalność. Firma ma w 5 lat wybudować zakład. Zamierza na początek zatrudnić 45 osób.

Firmy w strefie

Firmy w strefie

Nordglass II Sp. z o .o. - kapitał polski; Jeronimo Martins Dystrybucja S.A.- kapitał portugalski; Elfa Manufacturing Sp. z o. o - kapitał szwedzki; PHU ROMEX Roman Wasilewski - kapitał polski; Fabryka Flag LINEA - kapitał polski; Jakob Hatteland Computer Sp. z o. o - kapitał norweski; ELFA POLSKA Sp. z o. o. - kapitał szwedzki; Produs Retail Technology Sp. z o .o.- kapitał polski; AJCON Sp. z o. o. - kapitał duński; Q4Glass ABJ Investors - kapitał polski; Espan Sp. z o. o. - kapitał duński; Bałtyk Trans Spedition Paweł Sominka - kapitał polski; Romex Sp. z o. o. - kapitał polski; Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Budowlanych Infrabud - kapitał polski; Surimet - kapitał polski; "Bartosz" Hydraulika Siłowa Bartosz Lipiński - kapitał polski; Termprojekt Spółka cywilna D. Sulima, S. Hirny.

Z tego cztery firmy mają drugie już zezwolenie na rozszerzenie dotychczasowej działalności, co wiąże się z poniesieniem dodatkowych wydatków inwestycyjnych i utworzeniem nowych miejsc pracy.

Planowane minimalne zatrudnienie po rozpoczęciu działalności gospodarczej przez dziewięć firm, które w latach 2013 - 2014 otrzymały zezwolenie - wzrośnie o około 200 osób, czyli wyniesie ok. 1.800 osób.

Grupa Rotho istnieje od 125 lat. Firma projektuje, produkuje i sprzedaje wyroby z tworzyw sztucznych, przydatne głównie w gospodarstwie domowym. Z jej logo na rynku są dostępne m. in. kosze, pojemniki, pudła i pudełka. Firma zatrudnia 395 pracowników; grupa wypracowuje aktualnie obroty rzędu około 95 mln euro. Na rynku europejskim jest jednym z czołowych dostawców produktów z tworzyw sztucznych dla gospodarstw domowych.

- Oferujemy produkty w sześciu kategoriach - kuchnia, przechowywanie, odpady, czyszczenie, pranie, biura. Nasza oferta to 1000 rodzajów wyrobów - mówił na spotkaniu z prezydentem Koszalina Winfried Köbel, prezes zarządu Rotho Kunststoff AG w Szwajcarii. - Jesteśmy przedsiębiorstwem rodzinnym. W ostatnich latach nastąpił gwałtowny rozwój naszej firmy. Naszymi klientami są głównie sklepy detaliczne oraz markety. Zdecydowaliśmy się, by część naszej produkcji przenieść do Europy Wschodniej. Szukaliśmy w kilku miejscach. Cieszymy się, że w Koszalinie udało nam się znaleźć odpowiednie warunki i przychylność tutejszych władz oraz świetnie przygotowany teren w strefie ekonomicznej.

- Negocjacje trwały kilka miesięcy - mówił wczoraj prezydent Piotr Jedliński. - Firma kupiła 10 hektarów, które należało do Agencji Nieruchomości Rolnych, ale jednocześnie należy do naszej strefy.

Dodajmy, że firma uruchomi w Koszalinie nowoczesną produkcję wyrobów gospodarstwa domowego z plastiku. W planach jest budowa centrum logistycznego i produkcyjnego. Produkty będą stąd trafiać do Europy Zachodniej, także do Skandynawii. Przewidywane nakłady inwestycyjne to minimum 40 mln zł, a zatrudnienie w spółce znajdzie przynajmniej 45 osób (w planach firmy jest sukcesywne zwiększanie zatrudnienia).

Przypomnijmy, koszalińska część Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej powstała ponad 10 lat temu, na ponad 20 hektarach.
Obszar był kilkukrotnie powiększany - w 2006, 2007 i 2012. Dziś to ponad 114 hektarów. Ponadto obecnie trwa procedura związana z kolejnym poszerzeniem koszalińskiej strefy o ok. 45 ha. Tereny sprzedane lub te, które są w trakcie procedury wydawania zezwolenia, zajmują 52,5 ha. Pozostała częsć czeka na zagospodarowanie.

Aktualnie w strefie jest 17 firm, które tworzą ok. 1.600 miejsc pracy.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera