Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dokucza upał, a na plaży zimno [sonda, wideo, kamerki z plaży]

Jakub Roszkowski
Nad morzem wieje. Bez parawanów opalanie było niemal niemożliwe. Na szczęście wiatr się zmienia z północno-wschodniego na wschodni.
Nad morzem wieje. Bez parawanów opalanie było niemal niemożliwe. Na szczęście wiatr się zmienia z północno-wschodniego na wschodni. Radosław Brzostek
Skwar dokucza mieszkańcom Koszalina, Szczecinka, Białogardu, a tymczasem w Mielnie, Kołobrzegu i Darłowie zimno. Bałtyk ma tylko 11 stopni Celsjusza.

- To wina północno-wschodniego wiatru, który zepchnął z Zatoki Ryskiej na nasze środkowe wybrzeże rzeczywiście wyjątkowo chłodną wodę - tłumaczy Krzysztof Ścibor z biura prognoz Calvus.

Bałtyk ma w tej chwili jedynie 11 - 12 stopni Celsjusza. Morze działa więc teraz na wybrzeżu jak gigantyczna klimatyzacja - z tym że chłodzi aż nadto. Z rana i już po południu nadmorscy urlopowicze chodzą więc w ciepłych bluzach i swetrach, jedynie w godzinach południowych można wytrzymać na plaży. Ale parawan i tak jest nieodzowny. Wczoraj woda w Bałtyku była tak zimna i tak wzburzona, że na większości strzeżonych plaż powiewała czerwona flaga - zakaz kąpieli.

Sprawdź aktualną prognozę pogody w regionie!

- Bez wątpienia wskoczenie do takiej wody grozi szokiem termicznym i nawet ustaniem akcji serca - ostrzega Leszek Pytel, szef mieleńskich ratowników. - Choć z drugiej strony, długotrwałe leżenie plackiem na słońcu również grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Całe szczęście plażowicze są rozsądni. Mieliśmy na razie tylko jedną poważną akcję, w której trzeba było wzywać "erkę".

Kamera internetowa Kołobrzeg - Marina

Kamera internetowa Kołobrzeg - port

Kamera internetowa Mielno

Kamera internetowa Ustronie Morskie

Lekarze nie pozostawiają jednak żadnych wątpliwości. Jak powiedział nam doktor Piotr Pawłowski, lekarz rodzinny z Ustronia Morskiego, ciało plażowicza musi być cały czas schładzane. Przegrzania to podstawowy efekt długiego pobytu na słońcu. Popołudniowa gorączka, dreszcze, nudności to właśnie objawy tego przegrzania. Zbyt długi pobyt na plaży - nie tylko nad morzem, ale też nad jeziorami - powoduje, że zaczyna szwankować nasz wewnętrzny ośrodek termoregulacji. I wtedy rzeczywiście zaczynamy cierpieć. Ale nie wolno wskakiwać nagle do zimnego Bałtyku czy nawet nieco cieplejszego jeziora. Musimy się najpierw schłodzić, najlepiej zaczynając od karku i okolic serca.

- Mam jednak dobrą informację, wiatr zmienia się na wschodni, więc nad morzem już tak chłodno, jak w ostatnich dniach, nie będzie - mówi Ścibor. - A w głębi lądu nadal panować będą wysokie temperatury, sięgające nawet 30 stopni.

Kamera internetowa Grzybowo

Kamera internetowa Kołobrzeg - plaża

Kamera internetowa Kołobrzeg​ - kawiarnia

Kamera internetowa Szczecinek - Wyciąg

Bałtyk też powinien się trochę nagrzać. Niestety, nadciągają chmury. Wprawdzie nad samym morzem padać jeszcze nie powinno, ale już na pojezierzach możliwe są przelotne opady deszczu. Na weekend natomiast synoptycy przewidują burze. - Zagrzmi właściwie w całym regionie koszalińskim - ostrzega jeszcze szef Calvusa.

Przyszły tydzień to już stabilizacja pogody. Ma być przyjemnie, plażowo, bez opadów, z temperaturą powietrza sięgającą 23 - 24 stopni Celsjusza. Wprawdzie w poniedziałek może jeszcze lekko pokropić, później już znowu zrobi się sucho.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!