Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmierć na drogach: Niebezpieczne odcinki w regionie!

Marzena Sutryk
W wypadku pod Stargardem Szczecińskim zginął we wtorek 30-letni mężczyzna. Dziesięć osób zostało rannych. To kolejne tragiczne zdarzenie na drodze krajowej nr 10. Niebezpiecznych odcinków w naszym regionie jest znacznie więcej. Uważajmy!
W wypadku pod Stargardem Szczecińskim zginął we wtorek 30-letni mężczyzna. Dziesięć osób zostało rannych. To kolejne tragiczne zdarzenie na drodze krajowej nr 10. Niebezpiecznych odcinków w naszym regionie jest znacznie więcej. Uważajmy! archiwum
W wypadku pod Stargardem Szczecińskim zginął we wtorek 30-letni mężczyzna. Dziesięć osób zostało rannych. To kolejne tragiczne zdarzenie na drodze krajowej nr 10. Niebezpiecznych odcinków w naszym regionie jest znacznie więcej. Uważajmy!

Obwodnica Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa, czyli odcinek drogi krajowej numer 10, ma dopiero siedem lat, a już w wypadkach zginęło tam osiem osób. Ósma ofiara to 30-letni mieszkaniec Szczecina, żołnierz z jednostki w Stargardzie. We wtorek rano, około godziny 6, jechał oplem vectrą do pracy. Było z nim czterech kolegów. Na wysokości wiaduktu kierowca stracił kontrolę nad autem.

- Wstępne ustalenia mówią, że samochód osobowy jadący od strony Szczecina nagle zjechał na przeciwny pas ruchu i doszło do czołowego zderzenia z jadącym od Stargardu busem - informuje mł. asp. Łukasz Famulski z Komendy Powiatowej Policji w Stargardzie.

Volkswagenem LT podróżowało dziewięć osób. Jechały nim pielęgniarki do szpitala w Zdunowie. Na miejsce przyleciał śmigłowiec ratunkowy, przyjechały karetki pogotowia, straż pożarna i policja. Kierowca auta osobowego zginął, dziesięć osób zostało rannych. Przetransportowano je do pięciu szpitali, w Stargardzie i Szczecinie. To kolejny śmiertelny wypadek na tej drodze. Policja podkreśla, że przyczyny są różne.

- W tym przypadku nie była to nadmierna prędkość, wstępne ustalenia wskazują na to, że auto nie jechało za szybko, ale kierowca mógł przysnąć - mówi asp.szt. Jacek Staniszewski, naczelnik wydziału ruchu drogowego policji w Stargardzie.

Przypomnijmy, że podczas ubiegłorocznych wakacji na zachodniopomorskich drogach doszło do 204 wypadków (to o 99 mniej niż w sezonie 2012, w których zginęło 30 osób (o 4 więcej niż rok wcześniej), a 255 osób zostało rannych (o 144 mniej). W letnie miesiące policjanci zatrzymali ponad 1.800 pijanych kierowców i rowerzystów, rok wcześniej - ok. 2 tysiące. Policyjne statystyki wskazują, że wśród rannych i zabitych na drogach, duża grupę stanowią piesi i rowerzyści.

W samym Koszalinie i okolicy doszło w ubiegłym sezonie do 18 wypadków, w których zginęło 6 osób, ranne zostały 23 osoby. Te najbardziej tragiczne zdarzenia to wypadek motocyklisty w Mścicach, w Sianowie rowerzysta wjechał pod koparkę, dwie młode dziewczyny zginęły w Łazach, w sierpniu w Mielenku zginęła jedna osoba, podobnie było na trasie Bobolice - Drzewiany. Dwie osoby zginęły na drodze krajowej nr 6 w powiecie sławieńskim na odcinku między Warszkowem a Wrześnicą, gdzie czołowo zderzyły się volkswagen passat i renault megane. To tylko kilka przykładów, które porażają...

Podczas obecnego pierwszego wakacyjnego weekendu na drogach naszego województwa doszło do ośmiu wypadków, w których dziewięć osób zostało rannych, na szczęście nikt wtedy nie zginął. M. in. w Świdwinie 56- letni kierowca prawdopodobnie nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu dla motorowerzysty i doszło do zderzenia. W powiecie kołobrzeskim 80- letni mężczyzna kierujący polonezem zawracając przed wierzchołkiem wzniesienia zajechał drogę i zderzył się się z BMW; 68- letnia pasażerka poloneza trafiła do szpitala.

Policjanci apelują o rozsądek. - Przed nami kolejne wakacyjne wyjazdy - apelujemy zatem o zachowanie rozwagi na drodze, o przestrzeganie obowiązujących przepisów - mówi Monika Kosiec, rzecznik koszalińskiej komendy policji, która zapowiada wzmożone kontrole w regionie. - Funkcjonariusze będą obecni zarówno na drogach dojazdowych do miejscowości nadmorskich, jak i w samym Koszalinie. Można spodziewać się kontroli prędkości oraz stanu trzeźwości kierowców.

- Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jazdy, to także odpowiedni styl jazdy, to dalece rozwinięte umiejętności przewidywania tego, co może wydarzyć się na drodze, ale najważniejszym czynnikiem jest tu kierujący - dodaje Monika Kosiec. - Ten powinien być przede wszystkim trzeźwy. Alkohol jest przyczyną wielu tragicznych w skutkach wypadków. Siadając za kierownicę pamiętajmy, że chodzi o bezpieczeństwo tych, których wieziemy i wszystkich pozostałych użytkowników drogi, którzy chcą bezpiecznie i beztrosko spędzić urlop. Na drodze nie ma miejsca na brawurę i szybką jazdę. Nie można też zapominać o zapinaniu pasów bezpieczeństwa za każdym razem, kiedy wsiadamy do auta.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!