Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sześciolatki do szkół. Jak uzyskać odroczenie obowiązku szkolnego?

Rajmund Wełnic
Już ponad 30 dzieci sześcioletnich z powiatu szczecineckiego otrzymało odroczenie obowiązku szkolnego. Na badanie i decyzję, aby nie iść do pierwszej klasy, czeka dwa razy tyle sześciolatków i ich rodziców.
Już ponad 30 dzieci sześcioletnich z powiatu szczecineckiego otrzymało odroczenie obowiązku szkolnego. Na badanie i decyzję, aby nie iść do pierwszej klasy, czeka dwa razy tyle sześciolatków i ich rodziców. Rajmund Wełnic
Już ponad 30 dzieci sześcioletnich z powiatu szczecineckiego otrzymało odroczenie obowiązku szkolnego. Na badanie i decyzję, aby nie iść do pierwszej klasy, czeka dwa razy tyle sześciolatków i ich rodziców.

Od września do pierwszej klasy pójdą obowiązkowo wszystkie siedmiolatki i dzieci rocznika 2008 urodzone w pierwszej połowie roku. Ich młodsi koledzy i cały rocznik 2009 ma iść do szkół za rok. Odkładana z roku na rok reforma wchodzi w końcu w życie, choć ruch "Ratuj maluchy" walczył do końca, aby rodzicom pozostawić wolny wybór w kwestii posyłania sześciolatków do szkół.

Na dziś jedyną możliwością dopuszczoną przez prawo odroczenia obowiązku szkolnego 6-latków jest uzyskanie decyzji z poradni psychogiczno-pedagogicznej o tym, że dziecko nie jest gotowe na szkolne rygory.I w całej Polsce poradnie przeżywają oblężenie.

Jak to wygląda w Szczecinku i powiecie?- Na dziś mamy przebadaną około czterdziestkę dzieci, z czego ponad 30 uzyskało naszą opinię o braku gotowości szkolnej - mówi Dorota Patkowska, dyrektorka szczecineckiej poradni.

To jednak dopiero początek, bo około 60 dzieci czeka na diagnozę i badanie. - Już wywiesiłam na tablicy ogłoszenie, że w maju nie będziemy się praktycznie zajmować niczym innym - mówi szefowa poradni i dodaje, że na dziś szturm rodziców nieco osłabł i kolejnych zgłoszeń nie ma już dużo. Tak czy inaczej najpóźniej do sierpnia - przed pierwszym dzwonkiem - poradnia musi zdążyć.

W całym powiecie jest około 350 dzieci z pierwszego półrocza 2009. Okazuje się więc, że mniej więcej rodzic do trzeciego sześciolatka ma wątpliwości, czy jego dziecko jest gotowe na naukę w szkole!

- Z drugiej strony mamy przypadki, że gotowość szkolną chcą badać rodzice dzieci z drugiego półrocza zastanawiający się, czy nie posłać ich do pierwszej klasy ze starszymi kolegami - mówi Dorota Patkowska. Nie wiadomo też, ilu rodziców decyzję o odroczeniu sześciolatka schowa do kieszeni i mimo wszystko pośle pociechę do szkoły.

Kilka miesięcy na tym etapie rozwoju przedszkolaka to sporo i może się okazać, że maluch jednak da sobie radę w szkole. Doświadczeni psychologowie badający gotowość szkolną są odporni na naciski rodziców, którzy za wszelką cenę chcieliby zatrzymać dziecko w przedszkolu.

- W kontrowersyjnych sytuacjach prosimy o ocenę dojrzałości szkolnej dziecka z przedszkola, aby poznać stanowisko nauczyciela, który pracuje z dzieckiem cały rok - dodaje Dorota Patkowska. - Z drugiej strony z jednej z grup w przedszkolu zgłoszono nam aż 17 sześciolatków, bo umówiliśmy się, że w imieniu rodziców może to zrobić przedszkole. Więc coś tym przypadku jest nie w porządku.

Jak uzyskać odroczenie obowiązku szkolnego?

Decyzję podejmuje dyrektor publicznej szkoły w obwodzie, w którym mieszka dziecko, po zasięgnięciu opinii poradni psychologiczno- pedagogicznej. Rodzic powinien się zgłosić do poradni i poprosić o zbadanie gotowości szkolnej swojego dziecka. Bada się wiele sfer rozwoju dziecka - od odpowiedniego wzrostu i wagi (dla dziewczynki co najmniej 108 cm i 17 kg, dla chłopców 110 cm i 19 kg), po umiejętności motoryczne dłoni. Jeżeli badanie potwierdzi brak gotowości szkolnej, poradnia wydaje opinię. Na tej podstawie dyrektor podstawówki wydaje decyzje o odroczeniu edukacji szkolnej, a przedszkole powinno przyjąć dziecko.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!