Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygotowania do Wielkanocy w koszalińskiej katedrze

Sylwia Zarzycka
Na zdjęciu: Podczas wczorajszej Mszy Krzyżma św. w koszalińskiej katedrze, księża odnowili kapłańskie przyrzeczenie.
Na zdjęciu: Podczas wczorajszej Mszy Krzyżma św. w koszalińskiej katedrze, księża odnowili kapłańskie przyrzeczenie. Radek Koleśnik
Wierni kościołów katolickiego oraz grekokatolickiego rozpoczęli najważniejszy okres liturgiczny przygotowujący ich do Wielkanocy. W tym roku Kościół katolicki i grekokatolicki okres Wiekanocy przeżywa w tym samym czasie.

- Dzieje się tak raz na kilka lat. Powody są dwa. Mimo przesunięcia trzynastodniowego w liczeniu czasu w kalendarzu juliańskim i gregoriańskim, w tym roku w tym samy dniu nastąpiło przesilenie wiosenne. Poza tym miała już miejsce żydowska pascha, a w Kościele grekokatolickim Wielkanoc musi następować po niej - tłumaczy ks. Piotr Baran, proboszcz parafii Grekokatolickiej pw. Narodzenia NMP w Białym Borze.

Wczoraj rano w Kościele katolickim biskupi, w kościołach katedralnych, odprawiali msze Krzyżma świętego, podczas których święcone są oleje potrzebne m. in. do udzielania sakramentów Chorych, Bierzmowania i Chrztu Świętego i Święceń.

Podczas tych mszy, kapłani odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Nie bez powodu robią to w Wielki Czwartek, bowiem w tym dniu podczas Ostatniej Wieczerzy został ustanowiony, obok Eucharystii, również sakrament Kapłaństwa. Do zgromadzonych w koszalińskiej katedrze kapłanów swoją homilię skierował ksiądz biskup Edward Dajczak.

Nawiązując do nauki Jana Pawła II, Benedykta XVI i obecnego papieża Franciszka, przypomniał im, co w posłudze kapłańskiej jest najważniejsze, a mianowicie rezygnacja z siebie, na rzecz głoszenia, głównie własnym przykładem, słowa i nauki Jezusa Chrystusa. Biskup przekonywał, że dzisiejszy Kościół nie powinien polegać na przekazywaniu informacji i na izolowaniu się od ludzi, bo wtedy zostanie sam i nikt do takiego Kościoła nie będzie chciał należeć.
Wieczorem w kościołach parafialnych wierni gromadzili się na Mszach Wieczerzy Pańskiej.

To właśnie podczas tych uroczystości następuje symboliczne obmycie nóg dwunastu mężczyznom, upamiętniające umycie nóg przez Jezusa apostołom. Najświętszy Sakrament został przeniesiony z tabernakulum do kaplic adoracyjnych tzw. ciemnic.

Dziś, w Wielki Piątek, wierni wspominają mękę i śmierć Jezusa. - W tym dniu najważniejsza jest wieczorna Liturgia Męki Pańskiej - mówi ksiądz Wojciech Parfianowicz, rzecznik koszalińskiej kurii biskupiej. Wielki Piątek, jest jedynym dniem w roku liturgicznym, w którym nie odprawia się mszy świętych. Obowiązuje post ścisły, jakościowy i ilościowy, to znaczy wstrzymanie się od jedzenia mięsa i spożycie maksymalnie trzech posiłków, w tym jednego do syta.

Post nie obowiązuje w sobotę. - Choć wiele osób, zwyczajowo pości także w tym dniu - dodaje ks. Parfianowicz. Tradycją jest także święcenie pokarmów, jednak nie to jest w Wielką Sobotę najważniejsze. - Najważniejsza jest wieczorna Wigilia Paschalna, podczas której następuje m. in. Liturgia Światła, podczas której do wygaszonego kościoła wnoszony jest zapalony paschał, od kórego wierni rozpalają swoje świece rozświetlając kościół - mówi ks. Parfianowicz.

Grekokatolicy dziś wieczorem będą uczestniczyć w nabożeństwie, podczas którego Nastąpi złożenie płaszczenicy - ikony, całunu przedstawiającego zmarłego Jezusa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!