Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W ratuszu w Szczecinku powstał projekt iluminacji historycznych gmachów

Rajmund Wełnic
Państwowa Szkoła Muzyczna to niewątpliwe jeden z budynków w Szczecinku, który warto pokazać w nowym świetle. Dosłownie i w przenośni.
Państwowa Szkoła Muzyczna to niewątpliwe jeden z budynków w Szczecinku, który warto pokazać w nowym świetle. Dosłownie i w przenośni. Rajmund Wełnic
W Szczecinku nie brak zabytkowych budowli wartych należytego wyeksponowania w porze nocnej. W ratuszu powstał projekt iluminacji historycznych gmachów.

Na pierwszy ogień pójdzie liczący ponad sto lat budynek szkoły muzycznej na rogu ulic 3 Maja i Limanowskiego. - Pracujemy właśnie nad projektem iluminacji szkoły muzycznej - mówi wiceburmistrz Szczecinka Daniel Rak dodając, że być może jeszcze w tym roku uda się inwestycję zrealizować. Nie było jej bowiem wcześniej w planach budżetowych, ale ratusz rozstrzygnął już większość przetargów zaplanowanych na ten rok. I - w porównaniu z kosztorysami - ma spore oszczędności. - Chcemy je właśnie przeznaczyć na podświetlenie obiektów wartych pokazania - mówi Daniel Rak. - Część zaoszczędzonych pieniędzy wydaliśmy już na oświetlenie parku różanego i alejki nad rzeczką Niezdobną, której nie mieliśmy w preliminarzu.

Gmach szkoły muzycznej, czyli dawnego urzędu powiatowego, to niejedna szczecinecka budowla, która doczeka się iluminacji. Kolejne na liście są poczta przy ulicy Bohaterów Warszawy i sąsiedni Sąd rejonowy, budynek banku Pekao nad jeziorem, dzisiejsze przedszkole przy ulicy księżnej Elżbiety (kiedyś tzw. dom dyrektorów i gimnazjum), czy wieża świętego Mikołaja. - Na pewno warto pokazać wieżę Bismarcka - wiceburmistrz wyjaśnia, że do podświetlenia użyć można świateł w technologii LED, które są nie tylko energooszczędne, ale także pozwalają np. zmieniać kolor światła w zależności od potrzeby. Zabytek można oświetlić na biało, zielono, czerwono, niebiesko… Lista nie jest zamknięta, choć szkoda, że po wojnie nie powstał żaden budynek wart szczególnego wyeksponowania. Władze miasta chętnie wysłuchają jednak chętni podpowiedzi mieszkańców: jakie budynki zasługują jeszcze na pokazanie ich nowego oblicza?

Trzeba bowiem przyznać, że nocne iluminacje ukazują inną twarz zabytkowych obiektów. Do tej pory mają ją szczecinecki magistrat i kościół Mariacki. Oczywiście również odrestaurowany zamek książąt pomorskich cieszy oko podświetlonyną ceglaną elewacją. Także leśnicy po niedawnym remoncie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych zadbali o podkreślenie grą światła jej walorów architektonicznych. Podobne instalacje mają także kamienica na placu Sowińskiego (hotel i lokal Sint Ji) oraz galeria handlowa Hosso.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!