Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katolicy i grekokatolicy wspólnie świętują Wielkanoc

(mas, zas)
W czwartek w Kościele Katolickim rozpoczyna się najważniejszy okres roku liturgicznego Triduum Paschalne, w czasie którego wierni wspominają mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
W czwartek w Kościele Katolickim rozpoczyna się najważniejszy okres roku liturgicznego Triduum Paschalne, w czasie którego wierni wspominają mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. archiwum
W czwartek w Kościele Katolickim rozpoczyna się najważniejszy okres roku liturgicznego Triduum Paschalne, w czasie którego wierni wspominają mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

U grekokatolików w tym roku Wielkanoc przypada w tym samym terminie, co u wyznawców Kościoła Rzymskokatolickiego.

W katolików uroczysty czas rozpoczyna Wielki Czwartek, dzień w którym w czasie wieczornej Mszy św. Wieczerzy Pańskiej wspominane jest ustanowienie sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Podczas tej uroczystości następuje zazwyczaj obmycie nóg dwunastu starcom przez sprawującego mszę św. nawiązujące do obmycia nóg apostołów przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy. Dzwonki zastępowane są kołatkami. W Wielki Czwartek biskup święci krzyżmo św. Potrzebne m. in. do udzielania sakramentu Bierzmowania.

Wielki Piątek poświęcony jest rozważaniu męki i śmierci Jezusa. W tym dniu nie są odprawiane msze św. Wierni biorą udział w adoracji Grobu Pańskiego oraz w Drodze Krzyżowej.

Wielka Sobota to tradycyjnie dzień święcenia pokarmów. Jednak z punktu widzenia liturgicznego w tym dniu najważniejsze są wieczorne obrzędy Wigilii Paschalnej symbolizujące noc modlitewnego czuwania przed dniem. Liturgia Wielkiej Soboty trwa dość długo, składa się z czterech części, m. in. liturgii chrzcielnej i liturgii eucharystycznej.

W tym roku w cerkwi greckokatolickiej w Koszalinie przy ul. Niepodległości 24-26, w piątek o godzinie18 odbędzie się wniesienie płaszczennyci. W sobotę msza święta odbędzie się o godz. 9.30, zaś o godz.10.40 proboszcz koszalińskiej parafii ksiądz Mitrat Bogdan Hałuszka, poświęci pokarm.

W niedzielę o godz. 7 rozpocznie się nabożeństwo przy Grobie Pańskim, później o godz. 7.30 jutrznia, zaś o godz. 8.30 - msza święta. W pierwszy i w drugi dzień świąt, czyli w poniedziałek i we wtorek odbędą się nabożeństwa o godz. 9.30 i 18.

Wierni Cerkwi Greckokatolickiej przygotowują się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego w ciągu czterech tygodni poprzedzających Wielki Post i przez sześć tygodni Wielkiego Postu. W Wielki Czwartek rano odprawiana jest liturgia św. Bazylego na pamiątkę ustanowienia przez Jezusa Chrystusa sakramentu kapłaństwa i Eucharystii. Wieczorem natomiast odprawiana jest Utrenja Strastiej (Jutrznia Męki Pańskiej).
W Wielki Piątek w cerkwiach wynoszone są płaszczenice - rodzaj ikon-całunów z wizerunkiem Chrystusa złożonego do grobu. Płaszczenica - umieszczana na ogół na środku cerkwi - jest adorowana przez wiernych także w Wielką Sobotę do późnej nocy. W tym dniu, podobnie jak to jest u wyznawców kościoła rzymskokatolickiego, grekokatolicy święcą pokarmy.

W poprzedzającej liturgię procesji we wszystkich cerkwiach greckokatolickich noszona jest wraz z Ewangelią ikona Chrystusa Zmartwychwstałego.

W niedzielę w cerkwiach rozlega się uroczyste bicie dzwonów, które od kilku dni milczały, gdyż od Wielkiego Piątku używa się w świątyni tylko kołatek.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!