Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2014 - polski. TESTY i ODPOWIEDZI. Ostatnie powtórki [wideo]

Sylwia Zarzycka
Beata Korbak, nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum nr 5 w Koszalinie.
Beata Korbak, nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum nr 5 w Koszalinie. Mariusz Rodziewicz
Egzamin gimnazjalny 2014 z języka polskiego. Uczniowie ostatnich klas gimnazjów po świętach zasiądą do pisania trzydniowego egzaminu gimnazjalisty. Jako pierwszy czeka ich test z języka polskiego.

Egzamin gimnazjalny z języka polskiego - jak się przygotować?

Jak się do niego przygotować i co co w tych przygotowaniach zwrócić szczególną uwagę radzi Beata Korbak, nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum nr 5 w Koszalinie.

- Powodzenie na egzaminie zależy już od pierwszych lekcji w pierwszej klasie gimnazjum. Mam na myśli czytanie lektur. Z doświadczenia wiem, że bazowanie na opracowaniach niczego dobrego nie przynosi. Po drugie powtarzanie tego, co już się zrobiło i nauka na własnych błędach. Zachowuję prace swoich uczniów od pierwszej klasy.

Gdy przychodzi czas powtórek, wtedy oni pracują nad tym, co sami stworzyli. Łatwiej wyszukują błędy, szybciej zapamiętują, jak poprawnie trzeba dane zadanie wykonać. W ten sposób przypominają sobie np. jak wygląda charakterystyka, a jak rozprawka.

Pracują nad własną, a nie teoretyczną sytylistyką, interpunkcją i ortografią. Nakłaniam też uczniów do tego, by od pierwszej klasy gromadzili swoje zeszyty. One są znakomitym materiałem do powtórek np. z gramatyki. Oferuję swoim uczniom, że im te zeszyt do trzeciej klasy będę przechowywała.

Trzecim punktem są zajęcia dodatkowe, na których rozwiązujemy próbne arkusze egzaminacyjne. Skupiamy się przede wszystkim na pytaniach zamkniętych. Ćwiczymy też krótsze formy wypowiedzi. Najwięcej obaw uczniów budzi druga, dłuższa forma wypowiedzi i zawsze obawiają się rozprawki. Uważam, że niepotrzebnie, bo najczęściej mają ją bardzo dobrze opanowaną, przynajmniej jeśli chodzi o konstrukcję pracy.

Więcej moich obaw budzi zawsze słownictwo i kłopoty językowe, bardzo trudne do wyeliminowania a spowodowane np. komunikowaniem się za pomocą sms-ów, w których żadne reguły gramatyczne i stylistyczne nie obowiązują.

PRZYKŁADOWE TESTY Z EGZAMINU GIMNAZJALNEGO Z JĘZYKA POLSKIEGO Z POPRZEDNICH LAT:

Egzamin gimnazjalny 2013. Język polski TEST, ODPOWIEDZI
>>> Egzamin gimnazjalny 2013. Język polski TEST
>>> Egzamin gimnazjalny 2013. Język polski ODPOWIEDZI

___________

Egzamin gimnazjalny 2012. Język polski TEST, ODPOWIEDZI
>>> Egzamin gimnazjalny 2012. Język polski TEST
>>> Egzamin gimnazjalny 2012. Język polski ODPOWIEDZI

Egzamin gimnazjalny 2014. Język polski - TEST, ODPOWIEDZI na gk24.pl

Uwaga gimnazjaliści! Tuż po zakończeniu egzaminów gimnazjalnych 2014 publikować będziemy testy i odpowiedzi. Zapraszamy do naszego serwisu >>> Egzamin gimnazjalny 2014. TESTY, ODPOWIEDZI

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!