Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa w Drawsku: Żywa lekcja historii

Krzysztof Bednarek
Wystawę na dworcu PKP chętnie odwiedza młodzież drawskich szkół. Ich przewodnikiem jest Wiesław Piotrowski.
Wystawę na dworcu PKP chętnie odwiedza młodzież drawskich szkół. Ich przewodnikiem jest Wiesław Piotrowski. Krzysztof Bednarek
Stare zdjęcia, dokumenty, broń, przedmioty codziennego użytku. Z wieloma z nich związane są niezwykłe historie przedwojennych i powojennych mieszkańców miasta. Wystawę można oglądać do końca marca.

W budynku odrestaurowanego dworca PKP czynna jest niezwykła wystawa, której autorem jest Wiesław Piotrowski. Z zawodu strażak, z zamiłowania kolekcjoner, miłośnik historii i patriota. W ciągu 40 lat pan Wiesław zgromadził ogromną kolekcję przedmiotów, które mogłyby być ozdobą niejednego muzeum. Większość eksponatów związanych jest z naszym regionem i z ludźmi, którzy żyli tu przed drugą wojną i później, po zakończeniu działań wojennych.

Wśród bogatej kolekcji porcelany stoi niepozorna filiżanka. Zaprojektował ją Walter Gropius, światowej sławy architekt niemiecki, który na początku XX w. odwiedzał stryja w majątku w Jankowie koło Drawska Pomorskiego. Są oryginalne zdjęcia rodzinne Niemców mieszkających przed wojną w Drawsku Pomorskim. Wiesław Piotrowski wszedł w ich posiadanie dopiero kilka miesięcy temu. Nigdy jeszcze nie były prezentowane publicznie. Maszyna do pisania z początku XX w. i odkurzacz z 1929 r. nadal działają i budzą wśród odwiedzających wystawę wielkie zainteresowanie.

Podobnie jak znaleziony w starej szafie zegarek, który z wielkim trudem naprawił zegarmistrz z Łobza oraz pochodzący z końca XVIII w. album z pozytywką. Jest też na wystawie oryginał drawskiego statutu wspierania wdów i sierot z 1839 r. Sporą część wystawy zajmują eksponaty z okresu wojny: przedmioty porzucone przez wycofujących się Niemców, a także te pozostawione przez walczących o ziemię drawską Rosjan i Polaków. Wśród pamiątek są dokumenty i medale Janusza Hrynkiewicza, strzelca z przedwojennego 88 pułku piechoty, późniejszego żołnierza AK i Ludowego Wojsk Polskiego.

Przechowywał je wnuk Łukasz, mieszkający z rodzicami w Karsiborze. Gdy nastolatek zginął kilka lat temu w wypadku samochodowym, rodzina przekazała pamiątki Wiesławowi Piotrowskiemu prosząc, by zadbał o pamięć ich ojca i dziadka.

Kto jeszcze nie widział wystawy pn. Ocalić od zapomnienia, koniecznie powinien to zrobić. Wstęp jest wolny, codziennie do końca marca w godz. od 8 do 18.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!