MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Huragan Ksawery. 10 w skali Beauforta na morzu. Fatalne warunki na drogach [zdjęcia, wideo, mapy]

mas, r, ima
Wiatr zniszczył budki na Targowisku Miejskim w Białogardzie
Wiatr zniszczył budki na Targowisku Miejskim w Białogardzie Internauta
Od rana strażacy w koszalińskiej komendzie odbierają kolejne zgłoszenia o powalonych drzewach. Rano na krajowej "11" ciężarówka nie mogła podjechać pod górę, potrzebna była pomoc. W wielu miejscowościach brakuje prądu.
Wichura nad Kołobrzegiem

Wichura nad Kołobrzegiem

Wiatr zniszczył budki na Targowisku Miejskim w Białogardzie
Wiatr zniszczył budki na Targowisku Miejskim w Białogardzie Internauta

Wiatr zniszczył budki na Targowisku Miejskim w Białogardzie
(fot. Internauta )

Koszalin

- Do rana mieliśmy 32 zgłoszenia - mówi Piotr Skrzypiński z Komendy Miejskiej PSP w Koszalinie. - Najczęściej drzewa przewracały się na drogi, ale też na linie energetyczne. W Koszalinie, ale też w powiecie w gm. Bobolice, Polanów, w Unieściu, Mielnie.

- Mamy kolejne zgłoszenia - m. in. w Dobiesławcu drzewo przewróciło się na budynek gospodarczy - usłyszeliśmy od oficera dyżurnego. - W Mielenku drzewo pochyliło się na budynkiem. Jest bardzo ciężko, co chwila mamy kolejne wyjazdy.

W wielu miejscowościach w regionie brakuje prądu. M. in. w gm. Polanów, Bobolice. Energetycy pracują nad usuwaniem awarii.

Kołobrzeg:

Potężny sztorm w Kołobrzegu. Dużo zniszczeń [wideo z plaży]

W Kołobrzegu nadal bardzo silny wiatr z zacinającym deszczem. Prędkość wiatru sięga 10 w skali Beauforta, ale ok. godz. 22.30 było już gorzej - w porywach mieliśmy nawet 12-stkę. Z powodu warunków pogodowych - zagrożenie silnymi wichurami - zajęcia w II LO w Koszalinie w dniu 6 grudnia zostały odwołane.

Służby w mieście są w pełnej gotowości. Strażacy kilkanaście razy wyjeżdżali w nocy do powalonych drzew i konarów. Te ostatnie trzeba było usuwać m.in. z drogi nr 11 na wysokości Podczela. Interwencje dotyczą także uszkodzonych czy zrywanych reklam.

Wczoraj, późnym wieczorem przez chwilę w mieście nie było prądu. Przerwa w dostawie trwała jednak około minuty.
Nad morzem, patrol policji pilnował by nikt nie zapuszczał się na molo, zamknięto też dostęp na falochron.

Mimo tzw. alarmu przeciwpowodziowego ogłoszonego dla portów Kołobrzeg i Dźwirzyno, do tej pory wiatr nie powodował tu większego zagrożenia. Nadal wieje z południa, nie ma więc zjawiska cofki. Niestety ma się zmienić w ciągu najbliższych godzin na północno - zachodni, a wtedy zagrożenie cofką (podniesieniem się poziomu wody w ujściu Parsęty) będzie bardzo realne.

W związku z alarmem przeciwpowodziowym na większości jednostek cumujących w porcie w Kołobrzegu dyżurują członkowie załóg.

Kamera z widokiem na morze w Mielnie

Widoki z kamer oddziału GDDKiA-Szczecin

Na żywo

godz. 19.30 Złe warunki na drogach. W Koszalinie coraz mocniej wieje,pada śnieg z deszczem, temperatura spadła do -1. Strażacy odbierają pierwsze zgłoszenia o powalonych drzewach.

godz. 20.00 Wieje w powiecie koszalińskim. W Drzewianach drzewo przewróciło się na linię wysokiego napięcia. Obecnie na miejscu są strażacy i energetycy. W Koszalinie drzewo przewróciło się na ul. Dalekiej. Strażacy z koszalińskiej komendy zostali też wezwani do Kłanina-tam też przewróciło się drzewo. W Dobrociechach drzewo przewróciło się na linię wysokiego napięcia. Na drodze między Łazami a Unieściem drzewo przewróciło się na jezdnię i dodatkowo najechał na nie samochód. Do akcji wysłano dwa wozy,w tym wóz techniczny. W Rzeczycy Małej drzewo upadło na jezdnię od strony Polanowa.

godz. 21.00 W Kołobrzegu mimo silnych porywów wiatru jest dość spokojnie. Strażacy wyjeżdżali dotąd do jednego odłamanego konaru, który runął na drogę między Trzynikiem a Siemyślem.

godz. 22.00 Powiat sławieński: W ciągu ostatnich dwóch godzin, czyli od godziny 20, nie zwiększyła się liczba interwencji na terenie powiatu sławieńskiego. Strażacy łącznie trzykrotnie wyjeżdżali do powalonych drzew. Jak informuje Piotr Słupski z PSP Sławno, decyzją komendanta wojewódzkiego zwiększono liczbę strażaków dyżurujących tej nocy na terenie powiatu - z 12 do 18.

godz. 6.00 Mocno wieje w powiecie sławieńskim. Połamane drzewa, zerwane linie energetyczne, uszkodzone dachy. Do godziny 06:45 w powiecie sławieńskim odnotowano 23 zdarzenia związane z silnym porywistym wiatrem.

godz. 6.00 Z powodu warunków pogodowych - zagrożenie silnymi wichurami - zajęcia w II LO w Koszalinie w dniu 6 grudnia zostały odwołane

godz. 9.00 W Sławoborzu szkoła i przedszkola zamknięte - brak prądu

godz. 11.00 W Sianowie i okolicznych miejscowościach brakuje prądu i wody. W wielu miejscowościach w naszej gminie brakuje prądu, a co za tym idzie - także wody. Najgirzej, że nie możemy się dodzwonić do zakładu energetycznego, by zgłosić awarię - mówi burmistrz Maciej Berlicki. W gminie Sianów niemal na całym terenie wiejskim brakuje prądu, nie ma też wody. Wśród tych miejscowości są m. in.: Osieki, Ratajki, Maszkowo, Mokre, Iwięcino.

- A najgorsze, że jest problem, aby dodzwonić się do Energi i zgłosić awarię, nawet przy pomocy faksu - mówi burmistrz Maciej Berlicki.

W sianowskiej gminie w kilku szkołach, z powodu problemów z dojazdem dla uczniów, odwołano zajęcia.
O godzinie 13.30 zbiera się zespół zarządzania kryzysowego, który zdecyduje o dalszych działaniach, by pomóc mieszkańcom.

godz. 11.30 Wypadek: Ciężarówka zepchnięta przez wiatr na "11". Ciężarówka z naczepą blokuje częściowo drogę krajową nr 11 koło Wierzchowa w pobliżu Szczecinka. Silny podmuch wiatru zepchnął naczepę ciężarówki, tak że zsunęła się ona ze śliskiej drogi i oparła o barierkę. Do zdarzenia doszło na "jedenastce" około dwa kilometry przed Wierzchowem od strony Szczecinka. Nikt nie ucierpiał, ale są poważne utrudnienia w ruchu, bo zablokowany jest jeden pas ruchu. Pojazdy są przepuszczane wahadłowo.

godz. 12.00 W Sianowie trwa akcja usuwania luźnych dachówek z dachu.

godz. 12. Wypadek na krajowej 6 w Biesiekierzu. Możliwe utrudnienia. Z godziny 12 - do wypadku doszło na krajowej drodze w Biesiekierzu. Mogą być utrudnienia w ruchu. Na gorąco wiemy, że doszło do zderzenia ciężarówki z samochodem osobowym. Na miejsce jedzie policja. Na razie nie mamy informacji o poszkodowanych.

godz. 12.30 Wiatr zniszczył budki na Targowisku Miejskim w Białogardzie

Brak prądu, powalone drzewa, odwołane lekcje - huragan w Szczecinku i okolicach

Mapa pogodowa na Żywo!

Jak zachować się podczas silnych wiatrów? Straż pożarna radzi

__________________
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Chcesz podzielić się czymś z innymi internautami? Napisz do nas na adres [email protected]. Teraz możesz także nas poinformować o wydarzeniu w błyskawiczny sposób za pomocą formularza! Kliknij i zobacz jak to zrobić.


UWAGA Internauci! Czekamy na sygnały dotyczące sytuacji na drogach w Waszym regionie. Piszcie do nas na adres [email protected]

.

Szczecinek> Brak prądu, powalone drzewa, odwołane lekcje - huragan w Szczecinku i okolicach

Bilans huraganowej nocy w powiecie szczecineckim to 21 interwencji, głównie przy powalonych drzewach blokujących drogi. Zajęcia odwołano w szkołach w gminie Barwice i Biały Bór . W wielu miejscowościach brakuje także prądu.
W Szczecinku i w całym powiecie strażacy minionej nocy wyjeżdżali do akcji 21 razy usuwając drzewa powalone przez wiatr. Na szczęście żadne nie spowodowało szkód materialnych, nikt też nie ucierpiał.

Trudna sytuacja panuje na drogach zawianych śniegiem, ale komunikacja autobusowa na razie funkcjonuje bez większych perturbacji. Władze gmin Barwice i Biały Bór podjęły jednak decyzję, że z uwagi na warunki atmosferyczne i bezpieczeństwo dzieci, odwołują dziś zajęcia w szkołach i przedzkolach. - W prawie całej gminie nie ma prądu - mówi burmistrz Białego Boru Paweł Mikołajewski. - Stąd nasza decyzja.

Lekcji nie będzie także w szkołach w gminie Grzmiąca. - Prądu nie ma i u nas, trudno też w takich warunkach, aby otwierać Urząd Gminy, bo nawet komputerów nie uruchomimy - mówi wójt Grzmiącej Krzysztof Sysko.

godz. 8.00 Nad ranem na trasie Polanów - Żydowo drzewo powaliło się na drodze wojewódzkiej .W Jacinkach ( gm.Polanów ) autobus wraz z dziećmi utknął w zaspie potrzebna była interwencja strażaków. Polanowscy strażacy byli w gotowości przez całą noc.

Przez wiatr powalone drzewa i brak prądu

Około 150 interwencji straży pożarnej i brak prądu w północno-zachodniej części województwa - to skutki silnego wiatru, który w czwartek wieczorem zaczął wiać w województwie zachodniopomorskim.

Dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Szczecinie powiedział w piątek PAP, że strażacy od godzin południowych w czwartek interweniowali w województwie około 150 razy m.in. przy powalonych przez wiatr drzewach i zerwanych sieciach energetycznych. Do stanowiska nie dotarły informacje o osobach poszkodowanych przez wichury - dodał dyżurny.

W północno-zachodniej części województwa wichura spowodowała "poważną awarię energetyczną", pozbawione prądu jest m.in. część Świnoujścia - powiedział PAP dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie. Trudno powiedzieć ile osób w tamtym rejonie jest pozbawionych prądu i jak długo potrwa naprawienie uszkodzonych sieci - dodał dyżurny. Ekipy pogotowia energetycznego lokalizują miejsca, w których wiatr zerwał sieci.

Do momentu pojawienia się awarii w tamtym rejonie, w województwie około 20 tys. odbiorców nie miało przez wichury prądu - dodał dyżurny Centrum.

Do wczesnych godzin wieczornych zanotowano porywy wiatru wynoszące do 76 km/h w Szczecinie, do 72 km/h w Resku a do 80 km/h w Darłowie - poinformowały wcześniej służby prasowe zachodniopomorskiego wojewody.

Prognozowany był wzrost prędkości wiatru, w porywach do 90 km/h a w nocy do 110 km/h.

W Szczecinie drzewo przeawróciło się na zaparkowany samochód osobowy, a wiatr uszkodził część dachu jednego z budynków. W trzech miejscach w województwie połamane konary utrudniały przejazd pociągów.

Rzecznik prasowy lotniska Szczecin-Goleniów Krzysztof Domagalski powiedział PAP, że z powodu silnego wiatru odwołano wieczorny przylot samolotu z Warszawy i jego późniejszy odlot do stolicy.

Dla portu w Świnoujściu ze względu na bardzo silny wiatr - 8 w porywach do 11 stopni w skali Beauforta - obowiązuje pogotowie przeciwsztormowe.

Rzecznik prezydenta Świnoujścia Robert Karelus mówił PAP, że promy łączące miasto leżące na wyspach kursują. Czynne są obie przeprawy promowe - dodał.

W związku ze złymi warunkami atmosferycznymi ze Świnoujścia odwołano promy do szwedzkiego Ystad i Trelleborga. W porcie został prom Galileusz, który miał wypłynąć do Trelleborga i Jan Śniadecki - ze Świnoujścia do Ystad - poinformował wcześniej na swoich stronach internetowych polski operator promowy Unity Line. Także przedsiębiorstwo armatorskie Polferries odwołało połączenia ze Świnoujścia do Ystad. Anulowano kursy promami Wawel i Baltivia.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poinformowało, że z prognoz przekazanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w ciągu najbliższych dwóch dni należy spodziewać się silnego wiatru oraz marznących opadów.

Najtrudniejsza sytuacja może mieć miejsce na północy kraju. W czwartek po południu na Wybrzeżu porywy wiatru mogą osiągnąć do 120 km/h, a w nocy z czwartku na piątek 135 km/h. Resort informuje, że skutki załamania pogody mogą być najbardziej odczuwalne w woj. pomorskim i zachodniopomorskim, a w drugiej kolejności - w woj. lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim oraz łódzkim.

Warkunki przejazdu - zachodniopomorskie

1. Warunki pogodowe:

Temperatura minimalna : -1 - stopni.
Temperatura maksymalna : 2 - stopni.
Opady : Śnieg z deszczem Śnieg
Wiatry : SILNE
Stan nawierzchni : Czarna

Warunki przejazdu po drogach krajowych:

Droga nr 3:
Świnoujście - Dargobądz: nawierzchnia czarna, mokra
Dargobądz - Wolin: nawierzchnia czarna, mokra
Wolin - Miękowo: nawierzchnia czarna, mokra
Miękowo - węzeł Kijewo: nawierzchnia czarna, mokra
węzeł Klucz - węzeł Myślibórz: nawierzchnia czarna, mokra
Droga nr A-6:
Kołbaskowo - węzeł Kijewo: nawierzchnia czarna, mokra
Droga nr 6:
obw. Goleniowa - Bodzęcin: nawierzchnia czarna, mokra
Bodzęcin - Karlino: nawierzchnia czarna, mokra
Karlino - Koszalin: nawierzchnia czarna, mokra
Koszalin - Sławno: nawierzchnia czarna, mokra
Sławno - Sycewice: nawierzchnia czarna, mokra
Droga nr 10:
Lubieszyn - Szczecin: nawierzchnia czarna, mokra
Szczecin - Motaniec: nawierzchnia czarna, mokra
Obwodnica Stargardu Szcz.: nawierzchnia czarna, mokra
Stargard Szcz. - Recz: nawierzchnia czarna, mokra
Recz - Wałcz: nawierzchnia czarna, mokra
Wałcz - Witankowo: nawierzchnia czarna, mokra
Droga nr 11:
Kołobrzeg - Koszalin: nawierzchnia czarna, mokra
Koszalin - Bobolice: nawierzchnia czarna, mokra
Bobolice - Szczecinek: nawierzchnia czarna, mokra
Szczecinek - Dalkowo: nawierzchnia czarna, mokra

Droga nr 13:
Szczecin - Rosówek: nawierzchnia czarna, mokra
Droga nr 20:
Stargard Szcz. - Węgorzyno: nawierzchnia czarna, mokra
Węgorzyno - Złocieniec: nawierzchnia czarna, mokra
Złocieniec - Czaplinek: nawierzchnia czarna, mokra
Czaplinek - Marcelin: nawierzchnia czarna, mokra
Marcelin - Dalkowo: nawierzchnia czarna, mokra
Droga nr 22:
Stare Osieczno - Szwecja: nawierzchnia czarna, mokra
Droga nr 23:
Myślibórz - Sarbinowo: nawierzchnia czarna, mokra
Droga nr 25:
Bobolice - Biały Bór: nawierzchnia czarna, mokra
Droga nr 26:
Krajnik Dolny - Myślibórz: nawierzchnia czarna, mokra
Myślibórz - Renice: nawierzchnia czarna, mokra
Droga nr 31:
Węzeł Klucz - Chojna: nawierzchnia czarna, mokra
Chojna - Sarbinowo: nawierzchnia czarna, mokra
Droga nr 37:
Darłowo - Karwice: nawierzchnia czarna, mokra

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!