Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto może nie płacić za abonament RTV. Wyjaśniamy

Marzena Sutryk [email protected]
– Jestem na zasiłku przedemerytalnym. Skoro emeryci korzystają ze zwolnień z płacenia abonamentu RTV, to czy też mogę skorzystać z tej ulgi? Płacić już przestałam, ale boję się, czy nie dostanę kary – pyta Czytelniczka.
– Jestem na zasiłku przedemerytalnym. Skoro emeryci korzystają ze zwolnień z płacenia abonamentu RTV, to czy też mogę skorzystać z tej ulgi? Płacić już przestałam, ale boję się, czy nie dostanę kary – pyta Czytelniczka. archiwum
- Jestem na zasiłku przedemerytalnym. Skoro emeryci korzystają ze zwolnień z płacenia abonamentu RTV, to czy też mogę skorzystać z tej ulgi? Płacić już przestałam, ale boję się, czy nie dostanę kary - pyta Czytelniczka.

Abonament - stawki

Abonament - stawki

Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 18,65 zł (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 223,80 zł). Opłata za samo radio to 5,65 zł miesięcznie.

Gdy pracownik Poczty podczas kontroli w domu stwierdzi, że mamy odbiornik, a za niego nie płacimy, wówczas naliczy karę sięgającą ok. 560 złotych.

Przed wszystkim warto na wstępie zapytać - czy w ogóle musimy płacić za korzystanie ze sprzętów RTV. Taki obowiązek narzuca ustawa o opłatach abonamentowych. Według przepisów powinien płacić każdy, kto ma w domu sprawny odbiornik. Co miesiąc. Nieważne jest, czy ktoś regularnie z niego korzysta, czy raz w tygodniu.

W systemie jest jednak cała seria zwolnień. Uprawnienia do korzystania ze zwolnień od opłat abonamentu RTV mogą uzyskać osoby znajdujące się w wykazie osób uprawnionych. Są one dodatkowo obwarowane szczegółowymi zapisami w konkretnych ustawach. Są to: osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym, ogłaszanego przez Prezesa GUS. To też osoby ubogie, które spełniają kryteria dochodowe określone w ustawie z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych. Ponadto: bezrobotni, posiadający prawo do zasiłku przedemerytalnego, a także prawo do świadczenia przedemerytalnego.

Ulgi dotyczą też niepełnosprawnych, co do których orzeczono o zaliczeniu do I grupy inwalidów lub całkowitej niezdolności do pracy, to też osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, bądź trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.

Kolejni na liście są ci, którzy ukończyli 75 lat. To również osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub rentę socjalną z ZUS, osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu, niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15%.

Kolejna grupa to: inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, także członkowie rodzin pozostali po kombatantach będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi, osoby, które zostały zaliczone do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa pozostającego w związku z zatrudnieniem oraz posiadające status weterana poszkodowanego.

Aby jednak załatwić zwolnienie z opłat, należy w Urzędzie Pocztowym przedstawić dokumenty uprawniające do korzystania ze zwolnienia z opłat RTV, do tego przedstawią dowód osobisty oraz złożą oświadczenie
o spełnieniu warunków do korzystania ze zwolnienia (konieczność składania oświadczeń dotyczy wszystkich osób zwolnionych na podstawie ustawy o opłatach abonamentowych oraz innych ustaw).

Dokumentem potwierdzającym uzyskanie uprawnień do korzystania z bezpłatnego abonamentu RTV jest oryginał formularza zwolnienia z opłat za używanie odbiorników radiofonicznych/ telewizyjnych potwierdzony datownikiem urzędu pocztowego.

Osoby korzystające ze zwolnień od opłat abonamentowych muszą też zgłosić w placówce pocztowej zmiany stanu prawnego lub faktycznego, które mają wpływ na uzyskanie zwolnienia, w terminie 14 dni od dnia, w którym taka zmiana nastąpiła. Jeżeli ktoś chce się odwołać od naliczonej opłaty, to powinien się kontaktować z Centrum Obsługi Finansowej w Bydgoszczy - pismo należy kierować do Działu Abonamentu RTV. Można też ubiegać się o rozłożenie należności na dowolne raty, a nawet o umorzenie. Z tym należy wystąpić na piśmie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (patrz ramka), trzeba załączyć jednak dokumenty, np. odcinek dotyczący emerytury.

Infolinia dla abonentów

To ciekawe

Płacić abonamentu RTV nie musi również ten, kto ma niesprawny odbiornik. Co to znaczy? Wystarczy, że telewizor stoi odłączony od prądu, a po włączeniu okazuje się, że nie jest nastawiony na odbiór, czyli, gdy "śnieży".

Informacje dotyczące wniosków o umorzenie lub rozłożenie na raty zaległości w opłatach abonamentowych można uzyskać pod numerem infolinii: 22 597- 31-01, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.15-16.15.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!