Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kranówka w Szczecinku dla zdrowia [wideo]

(r)
Uczniowie z SP1 chętnie piją wodę z dystrybutora na korytarzu.
Uczniowie z SP1 chętnie piją wodę z dystrybutora na korytarzu. Rajmund Wełnic
Pierwsze dystrybutory kranówki pojawiły się już w szczecineckich instytucjach. "Wodociągi" przekonują, że ich woda jest smaczna, zdrowa i tania.

Jak już informowaliśmy, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinku, rozpoczęło montaż publicznych poidełek. - Na razie mamy ich osiem, ale będą kolejne - mówi Olga Gasiul z PWiK. Stoją m.in. w zamku, urzędzie skarbowym, przychodni Podimed, kinie, biurze "wodociągów", czy Szkole Podstawowej nr 1, a wkrótce także w ratuszu.

Na pierwszy rzut oka przypominają znane powszechnie dystrybutory wody, z tym iż nie mają wymiennych pojemników z wodą, a są podłączone do miejskiej sieci wodociągowej. - Instalacja nie była skomplikowana, konieczny był tylko łatwy dostęp do sieci wodnej i prądu - dyrektorka "jedynki" Krystyna Dianow pokazuje urządzenie stojące na jednym ze szkolnych korytarzy. W trosce o bezpieczeństwo dzieci wyłączono funkcję podgrzewania wody.

Poidełko w czasie przerw jest oblężone przez uczniów, którzy na razie traktują je jako atrakcję, ale szefowa szkoły ma nadzieję, że z czasem nowość się opatrzy, a przy okazji dzieci będą gasić pragnienie zdrową, czystą wodą, a nie słodzonymi napojami. - Na razie kupiliśmy 800 plastikowych kubeczków dla dzieci z funduszy rady rodziców - Krystyna Dianow dodaje, że do niedawna zasypywały ją oferty różnych firm chcących postawić swoje dystrybutory. Koszt wahały się w granicach 60 zł miesięcznie za 5-10 kilkunastolitrowych baniaków.

Kranówka jest znacznie tańsza, metr sześcienny - razem z odprowadzonymi ściekami - to wydatek nieco ponad 12 złotych. W przeliczeniu na litry to jakieś 0,012 złotych za litr. W PWiK nie liczą więc na jakiś super interes i nie ukrywają, że akcja z dystrybutorami ma na celu promocję ich usług i dotarcie do rodziców z informacją o zdrowotnych walorach szczecineckiej wody z kranu. Generalnie bowiem zużycie wody z roku na rok spada, bo oszczędzamy ją coraz bardziej. Stąd montażowi urządzenia w SP1 towarzyszył pokaz walorów szczecineckiej wody.

Wodę, którą mieszkańcy Szczecinka mają w kranach firma czerpie z ujęcia w Bugnie z 8 studni głębinowych Pokłady cieczy zalegają na głębokości 120-130 metrów i przed zanieczyszczeniami chronią je pokłady gliny. Jakość wody jest tak dobra, że poddana uzdatnianiu nie wymaga dezynfekcji.
Co więcej, jej jakość jest porównywalna z większością wód źródlanych dostępnych w sklepach. Ogólna zawartość składników mineralnych rozpuszczonych w wodzie z Bugna wynosi 383 miligramy w litrze, czyli - zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie naturalnych wód mineralnych, źródlanych i stołowych - zalicza się ją do wód mineralnych nisko zmineralizowanych.

Dla porównania jedna z popularniejszych wód źródlanych w naszym kraju ma np. 230 miligramów w litrze.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!