ZBM w Koszalinie. Nowe lokale, nowe podwyżki [wideo]

Dodano: 30 października 2013, 6:45 Autor:

Nowe mieszkania w ZBM Koszalin

Mamy dwie wiadomości – dobrą i złą. Dobra: Zarząd Budynków Mieszkalnych ma kolejne mieszkania do wzięcia, po remoncie i do remontu. Zła: będą podwyżki czynszu. Niewielkie.

Podwyżka, o której mowa, ma wejść w życie od marca przyszłego roku i – jak wyjaśniał wczoraj wiceprezydent Andrzej Kierzek – wynika z miejskiego programu gospodarowania zasobami komunalnymi do roku 2016, który został wcześniej przyjęty przez radnych miejskich. – W myśl tego programu możemy co roku wprowadzać podwyżki nie wyższe niż 10 procent. Ta, którą proponujemy, jest na poziomie 2 procent obowiązującej obecnie stawki bazowej czynszu. A więc stawka zmieni się z 6,30 zł do 6,43 za m kw. – mówił wiceprezydent. – Nadal oczywiście obowiązują zniżki, które są naliczane przez Zarząd Budynków Mieszkalnych, a te zależą m.in. od położenia mieszkania i warunków w lokalu.

Wśród lokali o nieco wyższym standardzie, a tym samym droższych pod względem opłat czynszowych, jest m.in. wyremontowane właśnie przez ZBM 4-pokojowe mieszkanie przy ul. Zwycięstwa. – W tym roku na remonty lokali komunalnych miasto wydało 900 tys. złotych – mówi Monika Tkaczyk, dyrektor ZBM. – W przyszłym roku miasto planuje przeznaczyć na ten cel 1,5 miliona. Za taką kwotę uda się odnowić kolejne 60 zdewastowanych, bądź zniszczonych wcześniej mieszkań, które trafią do nowych lokatorów (koszt remontu m kw. sięga od 400 do 2 tys. zł – dop. aut.).

Na liście oczekujących jest aż 1.000 rodzin. – W ciągu roku udaje się odnowić średnio 100 mieszkań, ale tyle samo rodzin przybywa w kolejce, więc ta liczba oczekujących utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie – dodaje wiceprezydent Kierzek.

Czas oczekiwania w kolejce trwa po kilka lat, od 5 do 7. Sposobem na skrócenie tego czasu jest możliwość skorzystania z nowej oferty ZBM, o czym już pisaliśmy. ZBM co jakiś czas proponuje po kilka mieszkań przeznaczonych do remontu. Chętni mogą odnowić lokal na swój koszt, w zamian mogą się szybciej wprowadzić, poza kolejnością. Ale tu konkurencja jest dość spora. – Ostatnio było 6 takich mieszkań, a chętnych około 70 – mówi dyrektor Tkaczyk. – Komisja nie rozstrzygnęła jeszcze o przydziale. Jej członkowie odwiedzą zainteresowanych, by ocenić, w jakich warunkach żyją, jak pilna jest potrzeba przeprowadzki.

Kolejne takie mieszkania pojawią się w ofercie w styczniu przyszłego roku. Trwa też w ZBM akcja możliwości odpracowania długów czynszowych przez lokatorów. Ci mogą np. pracować przy malowaniu klatek schodowych albo przy sprzątaniu. Chętni mogą w każdej chwili zgłaszać się w ZBM. – Obecnie w ten sposób pracuje u nas ponad 50 osób – mówi Monika Tkaczyk. – W tym roku dłużnicy zdołali odpracować 140 tys. złotych zaległości

Liczby

26 milionów złotych – tyle wynosi w sumie zadłużenie ze strony lokatorów ZBM, którzy nie płacą czynszów za korzystanie z mieszkań komunalnych 1.000 rodzin czeka na przydział lokalu komunalnego

Czytaj więcej o:
 • zbm koszalin
Zobacz inne artykuły
 • ZBM w Koszalinie: 140 rodzin z kluczami [wideo]
  W środę w południe w Zarządzie Budynków Mieszkalnych została wywieszona lista nazwisk osób, które otrzymały przydział na lokalne komunalne i socjalne. W kolejce nadal jest prawie 500 rodzin.

 • Gehenna w budynku przy 4 Marca w Koszalinie [wideo]
  Zniszczone drzwi wejściowe, wyrwany domofon, brudna klatka schodowa, śmieci, pety, puste butelki. Obraz meliny? Nie, całkiem nowego bloku socjalnego przy ul. 4 Marca w Koszalinie. Jedni niszczą, a drudzy proszą o pomoc.

 • Koszaliński ZBM nieskory do pomocy?
  Jakiś czas temu na łamach portalu mmkoszalin.eu zapytałem, jak mieszkańcom koszalińskiego ZBM-u współpracuje się ze spółdzielnią. W odpowiedzi na to pytanie, do redakcji przyszedł list ...

 • Mieszkania w Koszalinie w zamian za remont
  Zarząd Budynków Mieszkalnych w Koszalinie czeka na chętnych, którzy chcą przeprowadzić się do lokalu komunalnego. Warunek: mieszkanie trzeba wyremontować na swój koszt. Właśnie ogłoszono listę lokali do wzięcia.

 • Kamienice do remontu - pokażcie, jak mieszkacie [zdjęcia]
  Chcemy pokazać w jakim stanie są budynki komunalne w naszym mieście. Dlatego na łamach naszego portalu otwieramy nowy cykl fotoreportaży. Jego powodzenie zależy jednak od Was samych, gdyż to Państwo macie być ich autorami. Zachęcamy do nadsyłania...

 • Mieszkania w Koszalinia do wzięcia za remont
  Zarząd Budynków Mieszkalnych w Koszalinie, przygotowuje kolejne mieszkania do wzięcia w zamian za ich remont. To lokale najczęściej bardzo zniszczone, opuszczone przez lokatorów, którzy byli eksmitowani.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 94 347 35 99

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gk24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gk24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.