Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyjaźń Drawska i Złocieńca po latach niesnasek uczczona armatą

Krzysztof Bednarek [email protected]
"A więc zgoda? Zgoda, zgoda...” chciałoby się powtórzyć za Aleksandrem Fredro, obserwując na scenie Drawskiego Ośrodka Kultury wiceburmistrza Drawska Pomorskiego Marka Tobiszewskiego (z lewej) i burmistrza Złocieńca Waldemara Włodarczyka.
"A więc zgoda? Zgoda, zgoda...” chciałoby się powtórzyć za Aleksandrem Fredro, obserwując na scenie Drawskiego Ośrodka Kultury wiceburmistrza Drawska Pomorskiego Marka Tobiszewskiego (z lewej) i burmistrza Złocieńca Waldemara Włodarczyka. Krzysztof Bednarek
Mieszkańcy Drawska Pomorskiego i Złocieńca wspólnie uzbierali pieniądze i kupili armatę. Kiedyś podobne działo był zarzewiem konfliktu. Teraz jego replika ma być symbolem przyjaźni.

Podczas gali podsumowującej projekt "Wystrzałowej przyjaźni drawsko - złocieniecka" Jarosław Leszczełowski, wielki znawca historii regionu przypomniał historię zatargów pomiędzy mieszkańcami sąsiadujących ze sobą miast Drawska Pomorskiego i Złocieńca. Na przestrzeni wieków było ich wiele. Najczęściej przywoływana jest bitwa o armatę, która w 1870 r. odbyła się w Suliszewie, miejscowości leżącej w połowie drogi pomiędzy obu miastami.

Po drugiej wojnie światowej armata będąca przyczyną konfliktu zaginęła. W tym roku mieszkańcy obu miast zebrali 7,8 tys. zł i zamówili jej replikę. W czwartek na scenie Drawskiego Ośrodka Kultury pomysłodawca programu Krzysztof Zacharzewski przekazał armatę wiceburmistrzowi Drawska Markowi Tobiszewskiemu i burmistrzowi Złocieńca Waldemarowi Włodarczykowi. Kto zabierze ją do siebie? Mylili się ci, którzy sądzili, że konflikt o działo wybuchnie na nowo.

- Skoro działa stało w Złocieńcu, niech tam pozostanie - zaproponował Tobiszewski.

- A może by tak alfabetycznie? Najpierw niech armata stoi w Drawsku, a potem w Złocieńcu - sugerował Włodarczyk.

Po krótkim przekomarzaniu się obaj panowie zadeklarowali, że odtąd armata będzie symbolem przyjaźni obu miast. A ponieważ można ją załadować i wystrzelić, odtąd salwy odbywać się będą z okazji świąt obchodzonych w Drawsku i w Złocieńcu.

Krzysztof Zacharzewski podziękował wszystkim uczestnikom programu, którzy przez rok zrobili wiele, by poprawić wzajemne stosunki pomiędzy mieszkańcami obu miast. Specjalnie przygotowane na galę ceramiczne kule otrzymali pochodzący z Drawska Zbigniew Krzywański, muzyk członek legendarnego zespołu Republika, oraz złocienianie: tancerz Piotr Stanek i Jarosław Leszczełowski. Czwarta z kul czeka na Lecha Dyblika, który wkrótce przyjedzie na festiwal filmowy do Złocieńca.

Obdarowani nie pozostali dłużni. Piotr Stanek zatańczył do jednego z utworów Republiki, a Zbigniew Krzywański i towarzyszący mu aktor Jacek Bończak podbili serca publiczności kameralnym recitalem, prezentując największe przeboje zespołu Republika i kompozycje z ich najnowszej płyty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!