Prezes firmy oskarżony o przywłaszczenie sprzeniewierzenie miliona zł

Dodano: 10 lipca 2013, 13:15 Autor:

Były prezes jednej ze świdwińskich firm o obco brzmiącej nazwie, zajmującej się produkcją przypraw, marynat i sosów jest oskarżony o działanie na szkodę firmy, która straciła przez niego 1 mln złotych.
Były prezes jednej ze świdwińskich firm o obco brzmiącej nazwie, zajmującej się produkcją przypraw, marynat i sosów jest oskarżony o działanie na szkodę firmy, która straciła przez niego 1 mln złotych.

Były prezes jednej ze świdwińskich firm o obco brzmiącej nazwie, zajmującej się produkcją przypraw, marynat i sosów jest oskarżony o działanie na szkodę firmy, która straciła przez niego 1 mln złotych. (fot. archiwum)

Chodzi o Wiesława B. i o jego działalność między 2001-2009 rokiem, kiedy to był prezesem zarządu świdwińskiej spółki, której siedziba mieści się w centrum miasta. Firma wtedy, jak i obecnie, zajmuje się produkcją przypraw spożywczych, które w większości trafiają na zagraniczny rynek, głównie wschodni.
To w wyniku wewnętrznej kontroli wykryto, że ówczesny prezes działał na szkodę spółki. Następstwem było złożenie do prokuratury zawiadomienie o przestępstwie. Prowadzeniem śledztwa zajął się wydział do spraw przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie.

Wiesław B. oskarżony został o wyrządzenie firmie, w której był prezesem zarządu, znacznej szkody majątkowej o wartości blisko 1 mln złotych, za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
To działanie na szkodę firmy przybierało różne formy. W latach 2001-2006 oskarżony zlecił wypłacenie zawyżonych o prawie 0,5 mln złotych wynagrodzeń zatrudnionemu w firmie członkowi rodziny - informuje Anna Gawłowska - Rynkiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Szczecinie.

- W latach 2007-2009 zaakceptował 73 faktury opiewające na łączną kwotę ponad 210 tys. złotych za wykonanie usług i zakup towarów, które w rzeczywistości nie były realizowane na rzecz spółki. W tym samym okresie przywłaszczył też łącznie ponad 137 tys. złotych w związku z rozliczaniem zagranicznych delegacji służbowych pracowników firmy. Część delegacji była fikcyjna. Natomiast w przypadku 150 delegacji, które w rzeczywistości miały miejsce, oskarżony uporczywie naruszając prawa pracownicze, nie rozliczając prawidłowo delegacji, zaniżał stawki diet wypłacanych delegowanym i podrabiając ich podpisy przywłaszczył prawie 68 tys. złotych.

To nie wszystko. W 2008 roku oskarżony przywłaszczył, jak ustaliła prokuratura, zakupione na rzecz firmy materiały budowlane wartości ponad 35 tys. złotych i wykorzystał je do budowy własnego domu w Świdwinie. W tym samym roku również Wiesław B. ukradł transport wytwarzanych przez firmę produktów o wartości prawie 88 tys. złotych, fałszując przy tym dokumentację, z której wynikało, że towar został przekazany do utylizacji.

Ostatecznie prokuratura postawiła Wiesławowi B. zarzuty: przywłaszczenia powierzonego mienia i kradzieży o łącznej wartości ponad 260 tys. złotych, niegospodarności, która skutkowała szkodą w majątku zarządzanej przez oskarżonego spółki w wysokości ponad 690 tys. złotych i podrabiania dokumentów.

Akt oskarżenia trafił już do białogardzkiego sądu.

Czytaj więcej o:
  • prokuratura Szczecin
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 94 347 35 99

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gk24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gk24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.