Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polityk z naukowcem i samorządowcem w Kołobrzegu [zdjęcia]

ima
Forum Samorządowe w Kołobrzegu.
Forum Samorządowe w Kołobrzegu. Michał Świderski
Do Kołobrzegu zjechało ok. 350 samorządowców, ekonomistów i polityków z całej Polski. Są goście z zagranicy. Trwa 9. Forum Samorządowe.
Forum Samorządowe w Kołobrzegu.

Forum Samorządowe w Kołobrzegu

Zaczęło się przed laty od niedużej konferencji uniwersyteckiej zainicjowanej przez szczecińskiego naukowca, nieżyjącego już prof. Adama Szewczuka. - Wtedy ta konferencja miała być wkładem świata nauki w rozwiązywanie problemów samorządu, zwłaszcza problemów finansowych - przypominał podczas otwarcia forum marszałek województwa Olgierd Geblewicz. - Dziś rozmawiamy o tym, że to samorządy mają stać się, katalizatorem zmian gospodarczych nie tylko lokalnie, czy na rynku regionalnym, ale i w całej Europie. To pokazuje jaką przemianę przeszliśmy.

I tym razem, podobnie jak na początku, na konferencji dominującym tematem były wczoraj i będą dziś pieniądze. Tym razem te z nowej unijnej perspektywy na lata 2014 - 2020. Wiadomo, że znacznie trudniej będzie je zdobyć. Również dlatego, że samorządy potężnie zadłużyły się chcąc skorzystać z poprzedniego rozdania. W starcie do kolejnego mają w większym stopniu korzystać z wsparcia budżetu państwa. Kończy się jednak czas szybkiego inwestowania w usługi ze stosunkowo łatwym dostępem do unijnej kasy.

Trzeba będzie udowodnić, że inwestycja, czegokolwiek by nie dotyczyła, wniesie jakąś nową wartość. "Innowacja" - to bodaj najczęściej wymieniane dziś słowo. Tak jak "konkurencyjność", bez której jak mówiła Ilona Antoniszyn - Klik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, nie mamy szansy wzmocnić swojej pozycji gospodarczej w Europie. Samorządy muszą ściślej współpracować z biznesem, wspierając się jednocześnie najnowszymi osiągnięciami w nauce. - Nie będzie hojnego rozdawania dotacji- tłumaczyła Ilona Antoniszyn - Klik. - Najwięcej dostaną najsilniejsi

Przepisem na wejście Polski do gospodarczej ekstraklasy ma być rozwój przemysłu (przyniesie wzrost zatrudnienia) i znacznie większe niż dotąd otwarcie się biznesu na partnerów z zagranicy. W tym znów mają pomagać samorządy. Ministerstwo Gospodarki zapowiada też całkowitą zmianę w szkolnictwie zawodowym: to przedsiębiorcy mają być źródłem wiedzy jakie kierunki nauczania otwierać a nie jak dotąd odwrotnie. Minister Gospodarki, Janusz Piechociński, nie osobiście, ale multimedialnie przypominał:- Dziś gdy wyczerpały się tradycyjne możliwości wzrostu oparte o niższe koszty pracy, niższe podatki i niższe ceny energii a najważniejszy jest kapitał, ważne żeby nauczyć się funkcjonować na rynku europejskim w myśl zasady: razem możemy więcej.

Co na to samorządowcy? Dziś jeszcze mówili o tym, że z ust polityków póki co słyszą zbyt wiele ogólników, a praktyka pokazuje, że zwłaszcza nadmierny fiskalizm, skutecznie utrudniają działanie. Nie tylko podczas dyskusyjnych paneli, ale i w kuluarach liczyli za to bardzo na wymianę doświadczeń. - Dla nas to, że forum odbywa się u nas to ogromna nobilitacja - powiedział nam wiceprezydent Kołobrzegu do spraw gospodarczych Andrzej Olichwiruk. Jaki problem mógłby zasygnalizować na forum? - Na przykład ustawy o zamówieniach publicznych, która wielokrotnie utrudnia szybkie i sprawne wykorzystanie środków u unijnych. Trzeba to zdecydowanie usprawnić.

Miód na polskie serca lali goście z zagranicy, wskazując, że patrząc na naszą krótką historię członkostwa w Unii Europejskiej, mamy pełne prawo czuć się krajem gospodarczego sukcesu. : - Chorwacja może się od was dużo uczyć - mówił nagrodzony złota Odznaką Honorową Gryfa zachodniopomorskiego ambasador Chorwacji w RP Ivan del Vechio.

W kuluarach dosłuchiwaliśmy się czasem dyskretnego lobbingu na rzecz bliskiej naszemu sercu drogi ekspresowej S-6. Zapytaliśmy o nią wiceprzewodniczącego parlamentu Europejskiego, Jacka Protasiewicza: - Jako dolnoślązak, gdy mam do wyboru wyjazd samochodem nad Bałtyk, czy nad Adriatyk, to mino że dystanse są różne, zważywszy na siatkę połączeń drogowych do najbliższej miejscowości w Chorwacji, wybrałbym Chorwację. Różnica w czasie przejazdu niewielka, a jedzie się bardziej komfortowo i pogoda pewniejsza. Tak, S-6 jest dla was kluczowa.

Jutro kolejne dwa panele dyskusyjne na temat regionalnych specjalizacji i finansowania inwestycji przez samorządy tak, by nie utonąc w długach. Drugi panel poprowadzi dyrektor TVN CNBC Roman Młodkowski.

Wśród gości forum znajdują się także m.in.:
Rhodri Glyn Thomas - członek Komitetu Regionów,
Stanisław Gawłowski - sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska,
prof. Witold Orłowski - Główny Doradca Ekonomiczny w PricewaterhouseCoopers Polska, dyrektor Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej, członek Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów RP,
Lukas Beglinger - Ambasador Szwajcarii w Rzeczypospolitej Polskiej,
prof. Dariusz Rosati - poseł, przewodniczący Komisji Finansów Publicznych Sejmu RP

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera