Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największa w historii Polski inwestycja w ratowanie brzegu. W okolicy Darłowa

Rafał Nagórski [email protected]
Prace toczą się na 8-kilometrowym odcinku na wschód od Darłowa. Nie będą wstrzymane w trakcie sezonu.
Prace toczą się na 8-kilometrowym odcinku na wschód od Darłowa. Nie będą wstrzymane w trakcie sezonu. Radosław Koleśnik
Potężna inwestycja prowadzona na 8-kilometrowym odcinku brzegu na wschód od Darłowa, w tym na unikatowej mierzei jeziora Kopań, wywołuje pierwsze kontrowersje.

- Wielkimi krokami zbliża się sezon, a my dowiedzieliśmy się, że część plaż w Darłowie i poddarłowskim Kopaniu będzie zamknięta - w naszej redakcji rozdzwoniły się telefony od zdezorientowanych mieszkańców, którzy żyją głównie z turystyki. - Liczyliśmy na to, że będzie się można dogadać, że wyznaczą jakieś przejścia, a tutaj nic. Zakaz wstępu.

- W Darłówku wschodnim udostępnimy około 900 metrów plaży, następne miejsce do kąpieli będzie dopiero w Wiciu. Obszar pomiędzy tymi punktami będzie placem budowy - potwierdza Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku, który zlecił to gigantyczne przedsięwzięcie. - Byłem na spotkaniach z mieszkańcami. Nie należały do przyjemnych. Rozumiem niezadowolenie ludzi, ale proszę mi wierzyć, że nie możemy wstrzymać prac - dodaje Tomasz Bobin.

- Ten rok będzie ciężki dla wszystkich, ale dzięki temu wszyscy zyskamy piękny odcinek wybrzeża, z szerszymi plażami. Moim zdaniem już za rok każdy to doceni - podkreśla nasz rozmówca i przypomina, jak potężny zakres prac wykonywany jest na tym odcinku wybrzeża.

Jednym z zadań jest budowa wału przeciwsztormowego na długości 830 m, tak by łączna jego długość przekroczyła 5,5 kilometra. Na tym wale znajdować się będzie droga inspekcyjna, z której obecnie korzystają pojazdy i ciężki sprzęt dowożący materiały budowlane na plażę. Ponadto w morzu w odległości ok. 120 metrów od brzegu rozbierany jest stary i układany zupełnie nowy kamienny falochron wyspowy o długości odcinków po 200 m z przerwami po ok. 40 metrów. Falochrony dodatkowo wzmocniono trzema rzędami gwiazdobloków, każdy o masie pięciu ton.

Obecnie z brzegu widać jak specjalnymi kafarami wbijane są w dno morza ostrogi brzegowe z pali drewnianych o długości od 5 do 11 metrów. Ostrogi wybiegają w morze na odległość 110 metrów. Do ich wykonania potrzeba aż 20 tysięcy sztuk pali!

- Wszystko po to, by ratować niszczony z każdym rokiem odcinek brzegu - podkreślają pracownicy Urzędu Morskiego, którzy nazywają ten obszar rajem na ziemi.

Realizatorem zadania jest konsorcjum firm Budimex SA i hiszpańskiej Ferrovial Agroman SA, które wygrało przetarg ogłoszony przez Urząd Morski w Słupsku. Koszt inwestycji brutto wynosi 93,3 mln zł (85% pokrywa unijna dotacja). Zakończenie prac planowane jest do 30 stycznia 2014.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!