Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tradycyjne czepkowanie studentów pielęgniarstwa [film]

Radosław Brzostek
Pierwsze absolwentki pielęgniarstwa z koszalińskiej PWSZ już niedługo trafią do szpitali, przychodni i innychplacówek . Wypełnią lukę pokoleniową, która powstała po likwidacji liceów medycznych.
Pierwsze absolwentki pielęgniarstwa z koszalińskiej PWSZ już niedługo trafią do szpitali, przychodni i innychplacówek . Wypełnią lukę pokoleniową, która powstała po likwidacji liceów medycznych. Radosław Brzostek
Czepki i symboliczne znaczki wręczono studentkom i studentom II i III roku studiów pielęgniarskich w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koszalinie.

Przyszłe pielęgniarki i przyszli pielęgniarze przyrzekali zawsze nieść pomoc choremu. Choć czepek już dawno przestał być elementem pielęgniarskiego stroju, wciąż pozostaje atrybutem, symbolem tego zawodu. Do tradycji czepkowania kandydatów na pielęgniarki i pielęgniarzy postanowiły powrócić władze koszalińskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, którą w tym roku opuści pierwsza grupa 26 absolwentek i absolwentów pielęgniarstwa z tytułami licencjata. - Jesteśmy dumni i bardzo cieszymy się z tego, że po wielu latach przerwy wykształciliśmy pierwszy rocznik absolwentów i że możemy przygotowywać do zawodu kolejne roczniki - powiedział rektor uczelni Jan Kuriata.

Uroczystość wręczenia czepków i znaków będących symbolem przynależności zawodowej to rytuał, który ma na stałe zagościć w uczelni. W uroczystości czepkowania, oprócz oficjalnych gości i przedstawicieli współpracujących z uczelnią koszalińskich placówek medycznych, w których studenci mają praktyki zawodowe, licznie wzięli udział także najbliżsi przyszłych pielęgniarek i pielęgniarzy.

Koszalińscy studenci pielęgniarstwa zgodnie przyznają, że chęć niesienia pomocy ludziom chorym i cierpiącym była głównym powodem, dla którego zdecydowali się na ten zawód. Nie jedynym jednak. - Jest to zawód, w którym codziennie coś się dzieje, nie ma w nim miejsca na nudę, monotonię. Daje duże możliwości rozwoju i poczucie stabilizacji zawodowej, bo pracy dla pielęgniarek nie brakuje - mówią.

Co planują po studiach tegoroczne absolwentki? - Chciałabym podjąć pracę w zawodzie jak najszybciej po uzyskaniu dyplomu i równocześnie robić specjalizację z opieki paliatywnej - zdradziła nam Magdalena Kobus, studentka III roku pielęgniarstwa, dodając, że myśli również o studiach magisterskich. Aldona Krempuła, która też kończy w tym roku pielęgniarstwo w koszalińskiej PWSZ, marzy o specjalizacji chirurgicznej lub anestezjologicznej. Po ukończeniu szkoły i uzyskaniu dyplomu chciałaby podjąć pracę w szpitalu, nie kryje, że najchętniej w Koszalinie.

- Żeby rozpocząć specjalizację anestezjologiczną lub chirurgiczną muszę przepracować dwa lata i zdobyć doświadczenie. Chciałbym w tym czasie ukończyć studia magisterskie. Pielęgniarka to mój wymarzony zawód, nie wybrałam tej uczelni przypadkowo. Wcześniej pracowałam jako opiekunka na oddziale neurologicznym i czekałam na otwarcie tego kierunku. Bardzo ucieszyłam się, gdy go utworzono - wyznała Aldona Krempuła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo