Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrody prezydenta Koszalina dla ludzi kultury

Joanna Krężelewska [email protected]
W BDT prezydent przyznał "kulturalne" nagrody. Najwyższa, dla Artysty Roku, to 5 tys. złotych. Kolejne sięgają maksymalnie 2,5 tys. zł. Z reguły przyznano nagrody w wysokości 1-1,5 tys. złotych. To wyróżnienia jednorazowe, które są docenieniem sukcesów odniesionych w 2012 roku.
W BDT prezydent przyznał "kulturalne" nagrody. Najwyższa, dla Artysty Roku, to 5 tys. złotych. Kolejne sięgają maksymalnie 2,5 tys. zł. Z reguły przyznano nagrody w wysokości 1-1,5 tys. złotych. To wyróżnienia jednorazowe, które są docenieniem sukcesów odniesionych w 2012 roku. Archiwum
Po raz piąty koszalinianie, którzy odnoszą sukcesy na płaszczyźnie kulturalnej i kulturalnie promują miasto odebrali nagrody prezydenta. Między 39 osób podzielono pulę 50,5 tys. złotych.

O przyznanie nagrody mogły wnioskować m.in. szkoły, instytucje kultury, radni miejscy, związki zawodowe i stowarzyszenia twórcze. Wniosków w tym roku wpłynęło 66. Decyzję podjęła kapituła, w której skład weszli radni miejscy, przedstawiciele Rady Kultury i prezydenta.

Kapituła przyznała nagrodę dla Artysty Roku, trzy nagrody jubileuszowe, osiem za osiągnięcia kulturalne dorosłych, siedem za tworzenie, upowszechnianie i ochronę kultury oraz 20 za osiągnięcia kulturalne dla dzieci i młodzieży.

- Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że mamy bardzo uzdolnioną młodzież, która prezentuje swoje umiejętności i talenty podczas wielu ogólnopolskich konkursów i wydarzeń kulturalnych - podkreślił prezydent Piotr Jedliński. - Również sukcesy międzynarodowe są na porządku dziennym.

Nagrody zostały wręczone w niedzielę w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym. Galę rozpoczął występ Darii Zawiałow, która pierwsze kroki na drodze artystycznej stawiała w programie "Od przedszkola do Opola". Na liście sukcesów ma wygraną w "Szansie na sukces", udział w Debiutach na Festiwalu w Opolu i półfinał telewizyjnego programu "Mam talent". Znany jest już jej singiel "Dwa światy". Wczoraj gościom Gali zaśpiewała utwór "Listen" z repertuaru Beyonce.

W pierwszej kolejności nagrodami zostali uhonorowani najmłodsi laureaci - uczniowie koszalińskich szkół oraz wychowankowie instytucji i placówek kultury. Nagrody I stopnia zdobyli: przedstawiciele Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie - Bianka Szalaty, która zdobyła m.in. Grand Prix XIV-go Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu oraz I miejsce w Konkursie Gitarowym 18. Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego w Żorach; Mateusz Kowalski, laureat I miejsca w XVI Międzynarodowym Konkursie Gitarowy w Krynicy - Zdroju, Wiktor Sommer, zdobywca Media - Preis - odpowiednik I miejsca w 12. Munchner Klavierpodium der Jugend ternationaler Wettbewerb w Monachium. Nagrodę odebrał też uczeń Zespołu Szkół Plastycznych - Daniel Stasiak, który zdobył I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym "Teenesign 2012", zorganizowany przez Uniwersytet w Pilznie.

Z okazji jubileuszu twórczego nagrody odebrali: Irena Kuncewicz, malarka, poetka i pisarka, Szkoła Tańca "Astra" i Szkoła Muzyczna Yamaha.

W kategorii działalność w dziedzinie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury wyróżnieni zostali Urszula Kurtiak i Edward Ley, właściciele Wydawnictwa Artystycznego Kurtiak i Ley, Monika Kalkowska, pomysłodawczyni i opiekunka "Galerii Fotografii Młodych", działającej w Pałacu Młodzieży, Kazimiera Talko - Hryncewicz, związana z Centrum Rozrywki "Na Pięterku", Danuta Krajewska, bibliotekarka, która zapoczątkowała "Noc w bibliotece", Robert Rowiński trener, tancerz, choreograf, który prowadzi Studio Tańca Pasja, Artur Zajkowski, pomysłodawca Festiwalu Zespołowej Muzyki Akordeonowej i Joanna Chojecka, dyrektor Archiwum Państwowego, popularyzatorka historycznego dziedzictwa kulturowego Koszalina.

Za osiągnięcia w dziedzinie kultury prezydent nagrodził The Stars - Akademicki Klub Tańca Politechniki Koszalińskiej, zespół Fantini Akord Kwintet, muzyka Wojciecha Jaśkiewicza, wokalistkę Wiktorię Wizner, Bożenę Giedych ze Związku Polskich Artystów Plastyków, tancerzy z grupy Top - Toys z Dianą Staniszewską i wokalistkę Daria Zawiałow.

Nagrodę Specjalną za wybitne osiągnięcia artystyczne i twórcze przyznano Marzena Diakun. Sukcesem dyrygentki jest II nagroda i Srebrna batuta oraz Nagroda dla najlepszego Europejczyka w IX Międzynarodowym Konkursie im. G. Fitelberga w Katowicach.

Do tytułu "Wydarzenie kulturalne roku 2012" nominowane były trzy imprezy: Żywa Biblioteka", Plener Malarski "Czas i Miejsce dla Sztuki"- Osieki 2012 i III Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego Pasja Cup. Nagrody w tej kategorii nie przyznano.

Galę Koszalińskiej Kultury uświetnił występ Katarzyny Skrzyneckiej.

Nagrody Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie kultury II stopnia, przyznawanej dzieciom i młodzieży:

Sara Bogdanowicz uczennica Gimnazjum nr 11. Jej nauczycielką jest pani Grażyna Brożyńska. W 2012 r. Sara uzyskała m.in. I nagrodę w III Międzynarodowym Konkursie Artystycznym w Turku oraz III miejsce w VIII Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym w Krakowie.

Magdalena Krzemińska również z Gimnazjum nr 11. Podobnie jak jej koleżanka też pracuje pod kierunkiem pani Grażyny Brożyńskiej. W 2012 r. zdobyła I miejsce podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Szczecinie oraz III miejsce podczas Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. M. Grechuty w Krakowie.

Sandra Kubasik reprezentuje Gimnazjum nr 6 i Pałac Młodzieży. W gimnazjum pracuje pod kierunkiem pani Małgorzaty Chmielowskiej zaś w Pałacu Młodzieży pod kierunkiem pani Małgorzaty Stąporek. Sandra zdobyła II miejsce /srebrny medal/ w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym w Japonii i II miejsce w konkursie The Koszalin Festiwal of. English Lips 2012 w Koszalinie.

Adrianna Sztandarska. Pracuje pod kierunkiem pani Marii Karpińskiej i pani Doroty Śnieg. W minionym roku uczestniczyła w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pn. "Pudełko zwane wyobraźnią" dla uczniów szkół plastycznych - liceów i ogólnokształcących sztuk pięknych w Kielcach, gdzie zdobyła I miejsce.

Zofia Iwaszkiewicz. Jej nauczycielką jest pani Ewa Miśkiewicz - Żebrowska. Zofia również uzyskała I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Pudełko zwane wyobraźnią" w Kielcach .
Anna Świąć. Pracuje pod kierunkiem pani Doroty Śnieg. Jest laureatką II Międzynarodowego Biennale Miniatur zorganizowanego we Włocławku, gdzie zdobyła III miejsce.

Ewelina Rutkowska - kolejna przedstawicielka Zespół Szkół Plastycznych . Jej nauczycielką jest pani Katarzyna Gwardiak - Kocur. Ewelina zdobyła III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym "TEENESIGN 2012" - kat. Fotografia w Czechach, zorganizowanym przez Uniwersytet w Pilznie - Katedra Sztuki i Designu. Po raz pierwszy konkurs miał charakter międzynarodowy, organizatorzy otrzymali 124 prace. W konkursie reprezentowane były też Polska, Rosja Ukraina i Słowacja.

Martyna Wiernicka również z Zespołu Szkół Plastycznych. Pracują z nią panie Agnieszka Sieńkowska i Dorota Śnieg. Martyna zajęła III miejsce w Ogólnopolski Konkursie Plastycznym "Pudełko zwane wyobraźnią" dla uczniów szkół plastycznych - liceów i ogólnokształcących sztuk pięknych w Kielcach.

Rafał Skorek - działa w klubie osiedlowym "Przylesie" Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Przylesie". Jego pasją jest filatelistyka a opiekunem - mistrzem w tej dziedzinie jest tata pan Andrzej Skorek. Rafał w 2012 r. przedstawiał swoje kolekcje na wielu wystawach. Wracał z nich z wysokimi laurami. Zdobył m.in. dyplom w randze Medalu Dużego Pozłacanego - na Młodzieżowej Wystawie Filatelistycznej we Wrocławiu za eksponat "Patron mojej szkoły Jan Matejko", dyplom w randze Medalu Dużego Pozłacanego - na Okręgowej Wystawie Filatelistycznej w Białogardzie - za najlepszy eksponat w klasie młodzieżowej "Kle , kle boćku kle" oraz za ten sam eksponat dyplom w randze Medalu Dużego Pozłacanego na Krajowej Wystawie Filatelistycznej "Ostatni taki dzień" w Chorzowie,

para taneczna: Aleksandra Staszak i Konrad Łyda - reprezentanci Studia Tańca "PASJA". Pracują pod kierunkiem pana Roberta Rowińskiego i pani Kamili Drezno. Para wytańczyła m.in. III miejsce w VI Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego - Latino Cafe Cup w Sopocie.

para taneczna: Paulina Hertig i Mateusz Ochrymiuk - również reprezentanci Studia Tańca "PASJA". Również pracują z panem Robertem Rowińskim i panią Kamilą Drezno. Zdobywcy I- go miejsca na Konwaliowym Turnieju Tańca w Zielonej Górze i I - go miejsca na Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego Black Dance w Gdańsku, a także II miejsca na Pomorskim Festiwalu Tańca w Sopocie i III miejsca na IV Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego -"O kwiat Lipy" w Lipianach.

Michał Cholka, pracuje pod kierunkiem pana Artura Zajkowskiego. Jest zdobywcą I miejsca w Międzynarodowym Konkursie Akordeonistów i Bajanistów im. Victora Novikowa w Osie w Rosji. Michał zagrał też przy okazji pobytu w Rosji kilka koncertów w różnych miastach. Corocznie uczestniczy w Międzynarodowym Festiwalu Zespołowej Muzyki Akordeonowej, brał również udział w audycji "Przegląd Muzyczny" w Radiu Koszalin.

Maja Mazur. Jej opiekunem artystycznym jest pan Łukasz Lewczak. Maja uzyskała III nagrodę w X Międzynarodowym Konkursie Perkusyjnym we Włoszech, konkurs odbywa się w ramach "Włoskich Dni Perkusji". Jurorami konkursu są uznani na świecie najwybitniejsi perkusiści, artyści - soliści, a także wykładowcy renomowanych światowych uczelni artystycznych. W konkursie wzięło udział ponad 100 uczestników z całego świata, we wszystkich specjalnościach. Maja zdobyła również I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Wibrafonowym w ramach 21. Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego "DRUM FEST" w Opolu.

Duet Fortepianowy: Julia i Gabriela Murawskie to kolejne reprezentantki Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Nauczycielem dziewczynek jest ich dziadek pan Aleksander Murawski. Duet "wygrał" II miejsce podczas Międzynarodowego konkursu Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego, w Warszawie - jest to prestiżowy konkurs, należący do elitarnego klubu ALINK-ARGERICH, zrzeszający największe konkursy muzyczne, przede wszystkim pianistyczne, na świecie w którym uczestniczyło 100 artystów z całego świata. Julia i Gabriela zdobyły też II miejsce w XI Ogólnopolskim Konkursie Kameralistyki Fortepianowej w Toruniu.

Wiktor Dziedzic - kolejny przedstawiciel Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie. Pracuje pod kierunkiem pani Olgi Borowskiej i pani Hanny Więcek. Wiktor zdobył I miejsce /kat. skrzypce/ w V Międzynarodowym Konkursie im. Janiny Garści, w Stalowej Woli . W konkursie uczestniczyło 30 skrzypków z Polski, Ukrainy i Białorusi), w I Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym "Bajeczna Miniatura" w Elblągu zajął III miejsce.

Roksana Grzesik - pod kierunkiem pani Agnieszki Bugajskiej zdobyła II miejsce w III Międzynarodowym Konkursie na Flet Solo w Łodzi. Konkurs odbywał się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w systemie dwuetapowym - uczestniczyło w nim 29 flecistów, w jury zasiadali wybitni profesorowie i wirtuozi fletu.

Laureaci Nagrody I stopnia:
Bianka Szalaty. Jej opiekunem artystycznym jest pan Zbigniew Dubiella. Bianka uzyskała Grand Prix XIV-go Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu. Jest to prestiżowy konkurs o zasięgu międzynarodowym, w którym udział wzięło ponad 80 uczestników z całej Polski. Na tym samym Festiwalu Bianka zdobyła też I miejsce i Nagrodę dla Największej Nadziei Festiwalu . Ponadto zdobyła I miejsce i tytuł Wielkiego Gitaromaniaka na VIII Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie im. Łukasza Pietrzaka w Jeleniej Górze oraz I miejsce w Konkursie Gitarowym 18. Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego w Żorach, gdzie międzynarodowe jury składające się z profesorów z Włoch, Wenezueli, Austrii, Czech wysłuchało ponad 60 uczestników m.in. z Polski, Austrii i Niemiec,

Mateusz Kowalski. Jego nauczycielem jest pan Dariusz Schmidt. Mateusz zdobył I miejsce w XVI Międzynarodowym Konkursie Gitarowy im. Czesława Drożdziewicza w Krynicy - Zdroju, II miejsce solo podczas Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Szkół Muzycznych w Centrum Edukacji Artystycznej, w Warszawie. Ma na koncie III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Olsztynie. Ponadto na Festiwalu Gitara Aediculae na Słowacji wykonał na zaproszenie organizatorów godzinny recital gitarowy.

Wiktor Sommer - (Zomer) najmłodszy laureat Nagrody Prezydenta Miasta. Pracuje pod kierunkiem pana Aleksandra Murawskiego. Jest zdobywcą Media - Preis - odpowiednik I miejsca w 12. Munchner Klavierpodium der Jugend ternationaler Wettbewerb w Monachium, w konkursie uczestniczyło około 80 wykonawców m.in. z Niemiec, Rosji, Austrii, Słowacji, Ukrainy, Armenii, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Malezji, Chin, Japonii, Korei Południowej Meksyku, Francji, Irlandii. Zdobył też II miejsce w XII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie - to z kolei - przypomnę - prestiżowy konkurs, należący do elitarnego klubu ALINK-ARGERICH, zrzeszający największe konkursy muzyczne, przede wszystkim pianistyczne, na świecie w którym uczestniczyło 100 artystów z całego świata,

Daniel Stasiak. Pracuje pod kierunkiem pani Katarzyny Gwardiak - Kocur i pani Marii Karpińskiej. Zdobył I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym "TEENESIGN 2012" - kat. Fotografia w Czechach - zorganizowanym przez Uniwersytet w Pilznie - Katedra Sztuki i Designu. Przypomnę, że po raz pierwszy konkurs miał charakter międzynarodowy, organizatorzy otrzymali 124 prace w tym 67 z Czech i Słowacji. W konkursie reprezentowane były też Polska, Rosja i Ukraina.
Nagrody z okazji jubileuszu twórczego

Pani Irena Kuncewicz. O Nagrodę dla pani Ireny wnioskował Zespół Pracy Twórczej Plastyki. Pani Irenie przyznana została Nagroda z okazji 45 - lecia pracy twórczej. W marcu 2012 r. odbyła się z tej właśnie okazji wystawa jubileuszowa w Galerii Ratusz. Malarka, poetka i pisarka. Organizuje wystawy, promuje swoje książki ( tomik "Dedykacje", i "Nastroje" oraz " Opowieść samotnika" i "Życie to podróż i spotkania"), promuje miasto Koszalin podczas licznych spotkań m.in. w ośrodkach wczasowych ( w Darłówku, Szczecinie, Drawsku Pomorskim, Świnoujściu, Osieku, Międzywodzie, Mrzeżynie, Dąbkach, Kołobrzegu) .

Szkoła Tańca "ASTRA". Wniosek o Nagrodę złożyła Koszalińska Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przylesie". W 2012r. Szkoła obchodziła 20-lecie istnienia. Przez ten czas wykształciła ponad 1200 młodych tancerzy w wieku od 7 do 18 lat. W cyklicznych kursach tańca dla młodzieży i dorosłych uczestniczyło ponad 5000 osób z Koszalina. Pary taneczne "ASTRY" wielokrotnie brały udział w pokazach tanecznych podczas różnych imprez. Szkoła zorganizowała 18 letnich obozów tanecznych. W jej dorobku jest też 31 ogólnopolskich turniejów tańca w tym 16 "O Puchar Prezydenta Miasta Koszalina" i 40 turniejów klubowych mniejszej rang. Na ogólnopolskich turniejach w kraju i za granicą pary ze Szkoły "Astra" zdobyły łącznie ponad 1500 nagród za I, II i III miejsca. Od kilku lat szkoła prowadzi z powodzeniem zajęcia dla Uniwersytetu III Wieku, a w ramach tej działalności w 2012 roku odniosła sukces - I miejsce, prowadzonej przez "Astrę", grupy tanecznej na Ogólnopolskich Juwenaliach Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Szkoła Muzyczna YAMAHA w Koszalinie. Szkołę prowadzi pani Małgorzata Zdrojewska, którą zapraszam po odbiór Nagrody. Wnioskodawcą jest Prestiż Magazyn Koszaliński. W 2012 r. Szkoła obchodziła 15-lecie działalności. Powstała w 1997 roku a w 1998 została ujęta w ewidencji niepublicznych placówek artystycznych prowadzonych przez MKiDN. Szkoła zajmuje się edukacją artystyczną. Na przestrzeni 15 lat bardzo rozwinęła swoją ofertę programową, aktualnie w szkole funkcjonuje 16 programów dydaktycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych w różnych grupach wiekowych i instrumentalnych /m.in. gitara, keyboard, perkusja, flet poprzeczny, saksofon/, jak również 1 sekcja wokalna. Szkoła współpracuje ze Stowarzyszeniem Krzewienia Kultury Muzycznej FRAZA w Koszalinie, wspierając bezpłatną edukację seniorów, dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji materialnej i realizując bezpłatne cykliczne projekty tj. "Muzyczna Przystań", "Letnia Akademia Muzyki Niepoważnej", czy też "Z muzyką za pan brat". Ma na swoim koncie wiele sukcesów m.in. Dyplom Szkoły Roku 2006-2007, otrzymany za dynamiczny rozwój placówki oraz liczne osiągnięcia swoich wychowanków.
Nagrody za działalność w dziedzinie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury.

Pani Urszula KURTIAK i pan Edward LEY. O Nagrodę dla Wydawnictwa Artystycznego Kurtiak i Ley wnioskowała Redakcja Zamiejscowa w Koszalinie Telewizji Polskiej - Oddział w Szczecinie. Wydawnictwo działa od 1989 r. Bibliofilskie książki artystyczne wydawane są po polsku, angielsku, francusku, niemiecku, hiszpańsku, arabsku, kazachsku. Eksponowane są na całym świecie - Nowy York, Chicago, Buenos Aires, Madryt, Paryż, Moskwa, Abu Dhabi, Tajpej, Pekin. Artystyczne książki Wydawnictwa znajdują się w wielu bibliotekach na świecie. Były wydawane na zamówienia Prezydenta i Premiera RP, dla Jana Pawła II, Benedykta XVI i wielu głów państw. O wydawnictwie nakręcono 10 filmów, napisano 248 artykułów, wiele prac naukowych i dyplomowych. Biblioteka Narodowa przedstawiła opinię na temat Wydawnictwa stwierdzając, że w ich działalności widzi "szanse sukcesu polskiego edytorstwa". Prywatne Muzeum Sztuki i Książki przy Wydawnictwie jest licznie odwiedzane przez Polaków i obcokrajowców. Wydawnictwo zdobyło wiele nagród i wyróżnień m.in. :
- nagroda główna dla pani Urszuli Kurtiak - tytuł "Mikroprzedsiębiorca Roku 2012" - przyznana przez Fundację Kronenberga,
- wyróżnienie - w konkursie "Koszaliński Produkt 2012",
- III miejsce w konkursie GIFTS of the Year 2011 w kat. produkty de lux w Warszawa w 2011r.
- Produkt Roku 2011 - w konkursie Gospodarczym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Szczecin,

Pani Monika Kalkowska, wnioskodawcą jest Pałac Młodzieży w Koszalinie. Pani Monika pasjonuje się fotografią, podejmuje działania na rzecz upowszechniania fotografii, organizuje życie fotograficzne dla dzieci i młodzieży, sama fotografuje i bierze udział w konkursach. Jest pomysłodawczynią i opiekunką "Galerii Fotografii Młodych" - działającej od 2007 r. , w Pałacu Młodzieży, w której zrealizowano 26 wystaw dla ok. 10 tyś zwiedzających. Kieruje biurem organizacyjnym Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Dzieci i Młodzieży "Człowiek, Świat, Przyroda" ( na konkurs rocznie wpływa od 1500 -2500 prac). Jest organizatorką 3-dniowych Ogólnopolskich Spotkań z Fotografią. Zainicjowała spotkania Dyskusyjnego Klubu Fotograficznego. Udziela konsultacji, przeprowadza prelekcje i wykłady. Prezentuje swoje prace na wystawach - m.in. w Tarnowie, Lublinie, Kazimierzu Dolnym, Trzciance. Od 6 lat prowadzi zajęcia w pracowni fotograficznej.

Pani Kazimiera Talko - Hryncewicz. O Nagrodę dla Pani Kazimiery wnioskowała Rada Nadzorcza Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Przylesie". Pani Kazimiera od 1990r. związana jest z KSM "Przylesie" a szczególnie z Centrum Rozrywki "Na Pięterku". Koordynuje działalnością merytoryczną wszystkich (4) klubów "Przylesia", współpracuje z innymi podmiotami przy organizacji imprez, koordynuje tworzenie planów rzeczowo - finansowych i programowych. Zajęcia prowadzone w klubach osiedlowych przyczyniają się do upowszechniania kultury, rozwijania umiejętności artystycznych, zaspokajania potrzeb mieszkańców. W 2012 r. placówki "Przylesie" zorganizowały 450 różnego typu imprez, w których uczestniczyło ok. 30 tyś. osób. Pani Kazimiera Talko - Hryncewicz współpracuje z niemiecką spółdzielnią z Neubrandenburga. Trwa wymiana doświadczeń. W 2012 r. uczestniczyła w obchodach międzynarodowego roku spółdzielczości.

Pani Danuta Krajewska - kierowniczka filii bibliotecznej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej. O Nagrodę wnioskowała KBP. Jest zaangażowaną, kreatywną bibliotekarką o znakomitych umiejętnościach manualnych. Organizuje warsztaty plastyczne dla bibliotekarek z powiatu. Zapoczątkowała imprezę pn. "Noc w bibliotece" organizując "Noc czarownic". Ma wiele sukcesów w pracy z czytelnikami - dziećmi, często działa społecznie, w czasie wolnym od pracy. Zawsze włącza się w realizację akcji takich jak "Bezpieczne wakacje", "Lato w Bibliotece, "Dorośli czytają dzieciom". Prowadzi aktywną działalność środowiskową.
W 2012 r. została uhonorowana tytułem Bibliotekarz Roku 2011 województwa zachodniopomorskiego. W ogólnopolskim etapie konkursu, w głosowaniu internetowym uzyskała III miejsce w kraju.

Pan Robert Rowiński trener, zawodowy tancerz, choreograf, prowadzi Studio Tańca Pasja. Z wnioskiem o Nagrodę wystąpiło Stowarzyszenie "Pasja". Pan Rowiński w 2012 r. zdobył I miejsce (Mistrz Polski Salsy oraz Mistrz Polski Latin Show) organizacji IDO ( w parze z Karoliną Bilską) na Krajowych Mistrzostwach Polski w Tańcach Par. Kolejny raz tańczył w spektaklach "Traviaty " w Teatrze Wielkim w Warszawie. Wraz z partnerką Anetą Piotrowską znaleźli się na liście par wytypowanych do projektu musicalu "Dance Temptetion" organizowanego przez zwycięzcę amerykańskiego Tańca z Gwiazdami Alca Mazo. Był też współorganizatorem III Turnieju Tańca Towarzyskiego Pasja Cup w Koszalinie.

Pan Artur Zajkowski. O Nagrodę wnioskowało Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Pan Artur zatrudniony jest w CK105 od 1996r. Pracuje z zespołami akordeonowymi. W skład Koszalińskiej Orkiestry AKORD wchodzą: Fantini Akord Kwintet, Akordissimo, Tetrico Akord. Najważniejsze sukcesy zespołów to min.:
- nagrody specjalne na XXII i XXIX Bydgoskich Impresjach Muzycznych,
- I i II miejsca na Europejskim Festiwalu Młodzieży w Neerpelt - Belgia ( 2001, 2005, 2007, 2011 )
- I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Clermont (Francja)w 2004 i 2005 r .),
- nagroda specjalna na Międzynarodowym Festiwalu "Valtidione" we Włoszech w 2006r.
- Grand Prix - Międzynarodowego Konkursu Akordeonistów, Bajanistów i Zespołów Akordeonowych w Osie - Rosja w 2011 i 2012 r.
Koncerty z zespołami: "Motion Trio", "Brathanki", "Arka Noego", "Golec uOrkiestra" i ze Z. Namysłowskim. Występy w "TV Nasza ", "Telewizji Szczecin", TVP 1 i 2 TVP Polsat, i innych.
A. Zajkowski jest pomysłodawcą , uczestnikiem i organizatorem Festiwalu Zespołowej Muzyki Akordeonowej.

Pani Joanna Alicja Chojecka. Muzeum w Koszalinie złożyło wniosek o Nagrodę dla pani Joanny, która od 1999 roku pracuje w Archiwum Państwowym w Koszalinie, od 2006 roku na stanowisku Dyrektora. Popularyzatorka historycznego dziedzictwa kulturowego Koszalina, aktywnie współpracująca ze środowiskiem kulturalnym i medialnym, zaangażowana w opracowanie wielu znaczących dla Koszalina wydawnictw, min. w 2006 roku podjęła się opracowania i tłumaczenia wspólnie z archiwistami, najstarszej kroniki Koszalina - Johanna Dawida Wendlanda oraz redagowania cyklu "Źródła do historii Koszalina", wydawanego przez KBP we współpracy z Archiwum i Stowarzyszeniem Przyjaciół Koszalina - do tego wydawnictwa pozyskała również kopie oryginalnych dyplomów, przechowywanych w Archiwum Krajowym w Greifswaldzie.
Współpracowała przy projekcie Miasta "Umieć czytać historię", w ramach którego zrealizowała międzynarodową konferencję "Koeslin- Koszalin Miasto Pomorskie", wystawę stałą oraz trasę historyczną. Zaangażowała Archiwum Państwowe w organizację "Nocy Muzeów".
Od 2011 roku współpracuje wraz z Telewizją Kablową Koszalin "MAX" przy realizacji cyklu filmów dokumentalnych "Z Archiwum K", przedstawiających historię Koszalina /do końca 2012 roku zrealizowano 38 odcinków/.
Aktywna uczestniczka Rady Kultury przy Prezydencie Miasta/od 2009 r./, Rady Muzeum2010-2014/, Zespołu Organizacyjnego ds. obchodów Jubileuszu 750-lecia Koszalina/w 2012 r./, Komitetu ds. opracowania monografii Koszalina/w 2012 r./. W 2010 roku powołana przez Arcybiskupa Metropolii Szczecińsko- Kamieńskiej do Zespołu Eksperckiego "Źródła wspólnej duchowości".
Nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury

The Stars - Akademicki Klub Tańca Politechniki Koszalińskiej. O Nagrodę zawnioskował Dział Studencki Politechniki Koszalińskiej. The Stars działa od 1996r. Składa się z 16 tancerzy. W 2012 r. na Światowym Festiwalu Tańca "World Dance Week" w Mikołajkach zdobyli trzy pierwsze miejsca w różnych kategoriach, za różne układy wg. choreografii szefa zespołu pana Romana Filusa:
-I miejsce dla formacji za układ "MAFIA",
-I miejsce Formacji - Latin za układ "Wesele o Północy",
-I miejsce - Formacji Rueda de Casino
Wcześniej pierwsze miejsca zdobyli na Krajowych Mistrzostwach Polski Formacji Rueda de Casino i Latin Show i w Jędrzejowie.

Fantini Akord Kwintet. Zespół pracuje w Centrum Kultury 105 w Koszalinie, pod kierunkiem Pana Artura Zajkowskiego. W 2012 r. zdobył I miejsce w II Międzynarodowym Konkursie - Festiwalu Bajanistów i Akordeonistów - im. Novikova pn. "Ukwiecony maj" w Osie w Rosji.

Pan Wojciech Jaśkiewicz - należy do zespołu Fantini Akord Kwintet. Jest na 3 roku studiów w Akademii Sztuki w Szczecinie. Na wspomnianym już II Międzynarodowym Konkursie - Festiwalu Bajanistów i Akordeonistów - im. Novikova pn. "Ukwiecony maj" w Osie w Rosji, w solowym występie zdobył II miejsce. W tym konkursie uczestniczyło ok. 100 wykonawców.

Pani Wiktora Wizner - działa w Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Od wielu lat opiekę artystyczną zapewnia jej pani Ewa Turowska. W 2012 r. pani Wiktoria uczestniczyła w bardzo wielu konkursach , przeglądach i festiwalach. Zdobyła m.in.:
- Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki "Młodych Bajania przez Śpiew i Malowanie" w Zgierzu, był to konkurs wokalny realizowany co 2 lata, jury przesłuchało 75 uczestników,
-I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Włoskiej w Wyrzysku gdzie Wiktoria prezentowała piosenkę swojego autorstwa do muzyki Lucio Dalla
- I miejsce w XVI Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej"Rozśpiewany Wawer" w Warszawie,
- nagrodę specjalną na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki "Shining star" w Istambule
Konsekwencją realizowanych przez wokalistkę planów artystycznych jest zapewne fakt, ze pani Wiktoria została przyjęta do Policealnego Studium Piosenkarskiego im. Cz. Niemena w Poznaniu a także to, że zdała egzamin na Wydział Wokalno - Aktorski na Akademię Muzyczną w Bydgoszczy.

Pani Bożena Giedych. Od wielu lat aktywnie działa w Związku Polskich Artystów Plastyków - Oddział Koszalin-Słupsk, aktualnie jako skarbnik. To właśnie ten Związek wnioskował o Nagrodę dla pani Bożeny, która od 40 lat mieszka i tworzy w Koszalinie. Dziedziny, w których tworzy to malarstwo, rysunek i tkanina unikatowa. Brała udział w ponad 130 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Jest współorganizatorką i komisarzem Międzynarodowych Plenerów Malarskich w Osiekach. Na przełomie lipca i sierpnia 2012 r. w Galerii Instytutu Słowackiego w Warszawie można było zwiedzać wystawę prac 50 artystów z 16 krajów - uczestników wspomnianych plenerów w Osiekach. Kuratorem wystawy była p. Bożena Giedych. Najważniejszym jednak przedsięwzięciem 2012 r. był udział w prestiżowej wystawie pn. "Uczta u mistrzów" organizowanej przez Zarząd Główny Związku Polskich Artystów Plastyków. Wernisaż odbył się 23 listopada w Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Zaprezentowano prace ok. 50 artystów z Polski i 50 z zagranicy. Praca p. Bożeny wykonana z wełny pt. "Przenikania" znalazła się w gronie prac takich artystów jak Magdalena Abakanowicz, Jerzy Kalina, Ryszard Kurtyka, Adam Fałat, Krzysztof Izdebski -Cruz .

Grupa Top - Toys. Działa od 1996 r. Rok 2012 był dla nich rokiem dużej aktywności i wielu sukcesów. Zdobyli I miejsce na zawodach tańca nowoczesnego - Funkin Stylez w Berlinie,
i II miejsce w programie Got To Dance emitowanym w Polsacie i kilku stacjach zagranicznych.
Cheerleaderki Top Toys w sezonie 2011/2012 wspierały koszalińskich siatkarzy AZS w trakcie ponad 50 meczy. Wykonały 200 układów tanecznych. Podczas Top Trendy w Sopocie zaprezentowali układ do piosenki "Hot Stuff". Podczas Nocy Świętojańskiej w TVP 2 grupa zaprezentowała układ do piosenki E.Górniak "Consequences". Wystąpili z gościem specjalnym Top of the top - Miriam - tańcząc do 3 przebojów wokalistek.
Byli gościem odcinka finałowego Must be the music. Wystąpili podczas Sylwestrowej Mocy Przebojów z Polsatem prezentując układy do światowych przebojów.

Pani Diana Staniszewska - trenerka Szkoły Tańca Top - Toys i tancerka Grupy Top - Toys. Uczestniczyła we wszystkich wymienionych już przedsięwzięciach Grupy Top - Toys. Sama zdobyła II miejsce na eliminacjach do Światowych Zawodów Tańca Nowoczesnego - Funkin Stylez w Berlinie w kat. popping solo ( udział brało kilkanaście tysięcy tancerzy z całego świata) oraz II miejsce na Europejskich Zawodach w Berlinie - Circle Ground - w kat. popping solo ( z udziałem ok. 500 tancerzy),
- występ podczas Sylwestrowej Mocy Przebojów z Lemon'em (zwycięzcą Must Be The Music) oraz Zespołem Afromental.

Pani Daria Zawiałow, Przez wiele lat współpracowała z Centrum Kultury 105 w Koszalinie. W 2012 r. zdobyła - I nagrodę w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki lat 60 - 70 w Wyszkowie. Jest to jeden z największych festiwali młodzieżowych w Polsce. Aby dostać się do finału należy wysłać płytę z nagranymi przez uczestników propozycjami. Daria i 19 innych uczestników zostali wyłonieni spośród setek uczestników, którzy nadesłali nagrania. A oto inne sukcesy Pani Darii :
- wydanie debiutanckiego singla,
- wydanie teledysku , który został najlepszym teledyskiem na portalu Interia,
- wydanie drugiego singla ( był emitowany w ponad 20 stacjach radiowych)
- występ na Festiwalu Sopot TOP TRENDY u boku Maryli Rodowicz i śpiew w jej chórku,
(Chcąc dostać się do chóru Maryli Rodowicz, Daria Zawiałow musiała wziąć udział w castingu. Pokonała kilkaset osób, przeszła wszystkie etapy castingu i została wytypowana na chórzystę gwiazdy. Daria śpiewała z Marylą Rodowicz w roku 2011/2012. Razem z gwiazdą i jej zespołem zagrała około 70 koncertów. Wystąpiła wielokrotnie w programie ''Jaka to melodia ''. Zaśpiewała wraz z Heleną Vondrackovą , na koncercie gwiazdy w Czechach. Dzięki pracy z tak wielką gwiazdą , Daria zdobyła ogromne doświadczenie, poznała wiele osób i związała się z wytwórnią płytową Pink Crow).
Nagroda Specjalna za wybitne osiągnięcia artystyczne i twórcze - Artysta Roku

Marzena Diakun. Kandydaturę pani Marzeny Diakun zgłosiło Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków. Wspaniałym sukcesem pani dyrygentki jest II nagroda i SREBRNA BATUTA oraz Nagroda dla najlepszego Europejczyka w IX Międzynarodowym Konkursie im. G. Fitelberga w Katowicach
Ten Konkurs jest trzecią w Polsce obok konkursu pianistycznego im. F.Chopina i skrzypcowego im. H. Wieniawskiego - imprezą wpisaną do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych w Genewie, która skupia 129 najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych w świecie. W zmaganiach uczestniczą dyrygenci poniżej 35 roku życia. Na konkurs wpłynęły 164 zgłoszenia z 37 krajów. Komisja kwalifikacyjna wyłoniła 50 uczestników. W Katowicach było 40 dyrygentów - w tym 2 Polki

Pani Marzena Diakun koncertuje na terenie Polski i w wielu krajach europejskich:
- 2012/2013 - tournee koncertowe po Chinach z Europe Strauss Orchestra
- 2012 - koncert z Orkiestrą Kameralną i wykładowcami Akademii Muzycznej we Wrocławiu
- 2012- koncert finałowy IX Konkursu Fitelberga z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej w Katowicach i Filharmonii Narodowej w Warszawie,
- 2012- koncert symfoniczny z Orkiestra Filharmonii Pomorskiej oraz Chórem Uniwersytetu im. K.Wielkiego,
- 2012- Oława, koncert muzyki filmowej z Orkiestrą Gliwickiego Teatru Muzycznego
2011/2012 - tournee koncertowe po Chinach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!