Szczególna kronika Koszalina: wspomnienia, pożegnania, historia

Dodano: 16 lutego 2013, 7:00 Autor:

Ukazał się kolejny numer Rocznika Koszalińskiego, czasopisma, które wydawane jest od 1945 roku. Warto do niego zajrzeć.
Najnowszy "Rocznik Koszaliński” przynieśli do naszej redakcji członkowie kolegium redakcyjnego: Jerzy Banasiak i Jerzy Rudzik.

Najnowszy "Rocznik Koszaliński” przynieśli do naszej redakcji członkowie kolegium redakcyjnego: Jerzy Banasiak i Jerzy Rudzik. (fot. Radosław Brzostek)

– Ubiegłoroczna edycja pisma była w dużej części poświęcona jego 45-leciu – twierdzi Jerzy Rudzik z kolegium redakcyjnego pisma. – Obecne jest poświęcone głównie sprawom miasta i regionu.

Jest tu sporo materiałów historycznych. Profesor Edward Rymar pisze o początkach rodu rycerskiego von Rahmel i losach wsi Ramlewo, a Jerzy Rudzik z okazji dziewięćdziesiątej rocznicy Związku Polaków w Niemczech, który skupia 1,5 miliona mniejszości polskiej – o historii i strukturze tej organizacji.
Najobszerniej przedstawiony jest okres PRL-u. Zenon Kachnicz kontynuuje rozpoczętą w ubiegłym roku prezentację młodzieżowych organizacji antykomunistycznych na ziemi koszalińskiej w pierwszych latach powojennych.

Edyta Wnuk przedstawia nieznane fakty związane z aresztowaniem i pobytem w więzieniu marszałka Michała Roli-Żymierskiego. Pisze o nich na podstawie zarchiwizowanych w Instytucie Pamięci Narodowej meldunków agenta celnego, pochodzącego z Koszalina, który siedział w jednej celi jako agent z marszałkiem i donosił na niego, jaka przyjął linię obrony itd. Kiedy wyszedł z więzienia wrócił do Koszalina. Po latach spotkał się z marszałkiem Rolą-Żymierskim i z nim rozmawiał.

Leszek Laskowski prezentuje działania Służb Bezpieczeństwa w 1979 roku związane z wizytą Ojca Świętego Jana Pawła II w Polsce, a m.in. jak próbowano zbierać informacje o tych, którzy dostali się blisko papieża, którzy siedzieli podczas odprawianych nabożeństw w pierwszych ławkach itd.

Krzysztof Bukowski, prokurator IPN, opisuje jak neutralizowano aktywność dużej grupy działaczy Solidarności jesienią 1982 roku. Okazuje się, że tych, których nie można było formalnie pozbawić wolności powołano na ćwiczenia wojskowe w Budowie – w rejonie poligonu drawskiego.

Problemy transportu w regionie środkowopomorskim na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych oraz jaki miały one wpływ na lokalną gospodarkę analizuje Mariusz Surma.

W roczniku jest też zestaw wspomnień. Z okazji przypadającego w ubiegłym roku sześćdziesięciolecia "Głosu Koszalińskiego” była dziennikarka Zofia Banasiak podzieliła się osobistymi wspomnieniami, swoją historią związaną z gazetą.

Po raz drugi w "Roczniku” pojawił się rozdział prezentujący sylwetki mieszkańców Koszalina, wyróżniających się aktywnością zawodową, społeczną, czy artystyczną. W tym roku z okazji 60-lecia "Głosu Koszalińskiego” o sobie, swoim życiu i pracy opowiedział Władysław Łuczak, znany koszaliński dziennikarz, a także żeglarz i podróżnik. Współtworzył pierwszy numer "Głosu Koszalińskiego”, był obecny przy jego wydania i pracował w nim aż do czasu przejścia na emeryturę Zenon Kasprzak przedstawił działalność Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina w latach 1994 – 2012. Były dyrektor Koszalińskiego Ośrodka Naukowo-Badawczego Eugeniusz Zdrojewski, opisuje jego działalność, a były dyrektor koszalińskiego Liceum Plastycznego, który tworzył tę szkołę Zbigniew Szulc wspomina jak ona powstawała, z jakimi problemami się borykała.

Jest tu też zestaw 10 recenzji i omówień różnych wydarzeń artystycznych z ostatniego roku (na pewno nie wszystkich, ale najważniejszych) autorstwa Jerzego Rudzika. Wśród nich jest tekst poświęcony koszalińskiej organizacji Civitas Christiana. Na uwagę zasługuje artykuł poświęcony działalności koszalińskich historyków: profesorów Bogusława Polaka, Zbigniewa Wawera i dr. Michała Polaka z Instytutu Polityki Społecznej i Stosunków Międzynarodowych Politechniki Koszalińskiej. Jak co roku w Roczniku można znaleźć sylwetki zmarłych niedawno koszalinian, którzy odcisnęli swój ślad w historii miasta.

– Cieszymy się, że kłopoty finansowe, z jakimi od lat boryka się "Rocznik” i które są coraz dotkliwsze nie odbiły się na jakości pisma. Najnowszy numer zawiera dwieście pięćdziesiąt stron, na których jest 15 artykułów, 10 recenzji i omówień. Są też tradycyjnie pożegnania oraz bibliografia obejmująca rok 2010 – mówi Jerzy Rudzik. – Artykuły te napisało czternastu autorów. Wśród nich są naukowcy i dziennikarze. Jak zwykle mamy nadzieję, że w tym zestawie każdy znajdzie coś dla siebie. Zatem zapraszamy do lektury.
"Rocznik” wydaje Koszalińska Biblioteka Publiczna, a jest dostępny w bibliotekach w mieście i w powiecie.

Czytaj więcej o:
  • Jerzy Banasiak
  • Jerzy Rudzik
  • rocznik koszaliński
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Kolejna stłuczka w Koszalinie

Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
Najciekawsze artykuły
z Mediów Regionalnych
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 94 347 35 99

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gk24 jest częścią grupy Media Regionalne
Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie zastrzegają, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gk24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Mediów Regionalnych i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Media Regionalne sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.