Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zgoda na przenosiny pomnika Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy w Koszalinie

(MAS)
Pomnik Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy w Koszalinie. Ma zostać przeniesione sprzed ratusza do parku w okolice amfteatru.
Pomnik Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy w Koszalinie. Ma zostać przeniesione sprzed ratusza do parku w okolice amfteatru. Archiwum
Do koszalińskiego ratusza wpłynęła opinia Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w sprawie przeniesienia pomnika Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy.

Rada nie sprzeciwia się planom przenosin pomnika Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy. Działacze SLD nie chcą się z tym pogodzić. Przypomnijmy, prezydent Koszalina uznał, że w związku z planami przebudowy Rynku Staromiejskiego, stojący tu pomnik Byliśmy - Jesteśmy - Będziemy należy przenieść w inne miejsce.

Wskazał plac przy amfiteatrze. W odpowiedzi odezwali się zagorzali przeciwnicy pomysłu z działaczami SLD - UP na czele. Sprawa pomnika mocno podzieliła mieszkańców. Liczna grupa podpisała się pod protestem, który trafił do prezydenta. Nic to nie dało. Stąd interwencja posła SLD Stanisława Wziątka w Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która nie miała okazji wcześniej opiniować decyzji prezydenta Koszalina.

W piątek do koszalińskiego ratusza wpłynęła odpowiedź. Wynika z niej jasno, że władze Koszalina mają zielone światło co do realizacji swojej koncepcji.

W stanowisku ROPWiM czytamy: "Ulokowanie pomnika w okolicy koszalińskiego amfiteatru, w pobliżu innych związanych z historią miasta upamiętnień, nie wpłynie negatywnie na jego odpowiednią ekspozycję oraz nie zdegraduje jego znaczenia dla mieszkańców miasta". To oznacza, że prezydent może realizować to, co założył. Co na to przeciwnicy? - Prezydent nie zna historii miasta, to wstyd - mówi Adam Ostaszewski, szef koszalińskiego SLD. - Według jego informacji przekazanej Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, pomnik został wzniesiony z okazji 20-lecia PRL, a to nieprawda. Pomnik stanął 3 marca 1965 z okazji 20. rocznicy wkroczenia wojsk radzieckich do Koszalina, jako hołd dla tych, którzy walczyli o te ziemie i dla pionierów, którzy odbudowywali miasto. Czy to celowa manipulacja, czy nieznajomość historii?

- Nie możemy się pogodzić z tym, że zlekceważono 4 tysiące podpisów mieszkańców, którzy nie chcą się zgodzić na przenosiny pomnika - mówi poseł SLD Stanisław Wziątek. - A z uwagi na to, że pod pismem z Rady podpisał się naczelnik, a nie przewodniczący Rady, to mamy wątpliwości, czy Rada Ochrony Pamięci w ogóle zajmowała się tematem na swoim posiedzeniu. Wystąpimy więc o uzasadnienie i protokół z posiedzenia - dodał poseł, który nie zamierza tak łatwo odpuścić tematu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!