Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maria Hudyma kończy 100 lat! Święto Honorowej Obywatelki Koszalina [wideo]

Marzena Sutryk [email protected]
Maria Hudyma kończy 100 lat! Święto Honorowej Obywatelki
Maria Hudyma kończy 100 lat! Święto Honorowej Obywatelki Michał Borkowski
Oficjalne obchody będą w sobotę, ale z gronem przyjaciół z ZNP świętowała już we wtorek - Maria Hudyma kończy 100 lat! To Honorowa Obywatelka Koszalina. Była wśród tych, którzy rozwijali miasto.

Maria Hudyma związana jest z Koszalinem od 1947 roku. Wcześniej od 1934 roku była nauczycielką na Kresach
Wschodnich w województwie Tarnopol. W czasie wojny organizowała tajne nauczanie. Od 1942 roku działała w szeregach zbrojnego podziemia Związku Walki Zbrojnej, a następnie Armii Krajowej.

W listopadzie 1944 roku za działalność w AK została aresztowana przez NKWD. W kwietniu 1945 roku została zwolniona z więzienia i jako repatriantka wyjechała do Chełma Lubelskiego. W Modlinie współuczestniczyła w organizacji tamtejszych szkół.

We wrześniu 1947 r., w związku z przeniesieniem służbowym męża, zamieszkała w Koszalinie. Tu rozpoczęła pracę w szkole rozwojowej nr 1, a po kilku miesiącach objęła jej kierownictwo. W 1950 roku po powstaniu województwa koszalińskiego została wydelegowana przez władze oświatowe do zorganizowania Wydziału Oświaty Wojewódzkiej Rady Narodowej w Koszalinie, potem została mianowana na wizytatora szkół podstawowych. Zajęła się organizacją Okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego w Koszalinie.

W maju 1957 r. została zastępcą dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koszalinie. Stanowisko zajmowała przez 22 lata. Była współorganizatorką i działaczką Towarzystwa Rozwoju Ziem Zachodnich i Północnych oraz Towarzystwa Wiedzy Powszechnej. Zorganizowała Klub Byłych Nauczycieli Tajnego Nauczania w czasie II wojny światowej, a w 1983 Konwent Byłych Nauczycieli Tajnego Nauczania. Od 1977 roku była przewodniczącą Towarzystwa Przyjaciół Pamiętnikarstwa. Upowszechniała też wiedzę o ziemi koszalińskiej. Inicjowała pierwsze wydawnictwa regionalne. A w 1970 była jedną z inicjatorek powołania Klubu Pioniera Miasta Koszalina. Za swoją działalność została wielokrotnie wyróżniona.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo