Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znak wróci na Szczecińską w Szczecinku

Rajmund Wełnic [email protected]
Znak D-51 informujący o możliwej kontroli prędkości pojawi się na ul. Szczecińskiej. Potem strażnicy będą mogli tu stawać ze swoim mobilnym fotoradarem.
Znak D-51 informujący o możliwej kontroli prędkości pojawi się na ul. Szczecińskiej. Potem strażnicy będą mogli tu stawać ze swoim mobilnym fotoradarem. Radek Koleśnik
Z problemami, bo z problemami, ale szczecinecka Straż Miejska zaczęła starania o postawienie kolejnych fotoradarowych znaków. Idzie to jednak jak po grudzie.

O tym, że szczecineccy strażnicy mobilny fotoradar stawiają tylko w jedynym miejscu (obwodnica, ulica Narutowicza, róg Kaszubskiej) pisaliśmy już kilka razy. Choć mają uzgodnionych z policją dziewięć lokalizacji na terenie miasta. Co gorsza w większości tych miejsc nie ma nawet znaków D-51 informujących o kontroli prędkości. A mają one znacznie prewencyjne, bo już sama ich obecność sprawia, że kierowcy zdejmują nogę z gazu. Być może taki znak na ulicy Szczecińskiej ostudziłby rajdowe zapędy kierowcy forda, który pod koniec wakacji z czwórką pasażerów wpadł po dachowaniu do pobliskiej rzeczki.
Aby znak postawić, konieczne jest sporządzenie tzw. projektu zmiany organizacji ruchu. To dość skomplikowane i czasochłonne. Straży Miejskiej w Szczecinku do niedawna szło to dość opornie. Jeszcze w wakacje rzecznik ratusza informował, że strażacy nie mają planów zmiany organizacji ruchu. W efekcie znaki mamy na razie tylko na Narutowicza i na Pilskiej przed słupem z fotoradarem.
Na szczęście wszystko wskazuje, że nasze artykuły odniosły efekt. Znaki się pojawią, choć nie wszędzie i nie od razu.
- Komenda Powiatowa Policji dopiero teraz uzgodniła ze Strażą Miejską miejsce na Szczecińskiej - mówi Tomasz Czuk, rzecznik ratusza. - W związku z tym, z pewnym opóźnieniem, SM przygotowała na to miejsce wymagany przepisami projekt i zgodnie z procedurami przesłała go do zaopiniowania przez KWP w Szczecinie. Obecnie czekają na opinię komendy wojewódzkiej. Dopiero po jej uzyskaniu mogą wystąpić do GDDKiA o zatwierdzenie projektu.
Szef szczecineckich policjantów Józef Hatała jest tymi wyjaśnieniami lekko skonfundowany. Przypomina, że SM już dawno uzgodnione miejsce na fotoradar mobilny na Szczecińskiej chciała zamienić na słup. Na to zgody nie było, nowe uzgodnione miejsce na tej ulicy jest nieco przesunięte. - Ale nie było i nie ma przeszkód, aby formalności związane z możliwością postawienia tam znaku już dawno załatwić - mówi Józef Hatała.
Co z pozostałymi lokalizacjami? Przypomnijmy, że jest ich w sumie dziewięć (wspomniana ulica Narutowicza i Pilska, ale też Sikorskiego, Szczecińska, dwie w dzielnicy Trzesieka, Ordona, przy Kościuszki, na Koszalińskiej przy wjeździe do miasta i przy Piłsudskiego).
- W Trzesiece w jednym miejscu SM próbowała postawić maszt do fotoradaru, ale po pół roku uzgodnień i przepychanek, Inspekcja Transportu Drogowego w Warszawie wydała decyzję negatywną, wiec pomysł upadł - informuje Tomasz Czuk. - Obecnie SM zmuszona była od początku uruchomić całą procedurę uzgadniania tego miejsca pod fotoradar mobilny.
Projekt zmiany organizacji ruchu przygotowano także dla ulicy Kościuszki. - To wszystko, reszta miejsc nie nadaje się do ustawienia fotoradaru - dodaje rzecznik. - I nie chodzi tu tylko o ich oznakowanie, ale o możliwość pracy fotoradaru.
Wiadomo, że np. ulicy Koszalińskiej, gdzie kiedyś stał słup fotoradaru pojawiło się rondo, a na obwodnicy przy Sikorskiego wysepka. To drogowe "spowalniacze", które skuteczniej niż nawet fotoradar zmuszają kierowców do wolniejszej jazdy. Stawiać go więc tu teraz nie ma za dużego sensu, bo mało kogo "pstryknie".
Józef Hatała mówi, że rozumie zmiany lokalizacji wymuszone przez przebudowy ulic, ale nadal nie wie, dlaczego SM nie chce stawiać fotoradarów i znaków w innych miejscach już uzgodnionych.
- W roku 2011 jeździliśmy ze strażnikami po Szczecinku i je uzgadnialiśmy - dziwi się szef szczecineckiej policji. - Trudno mi teraz uzgadniać pojedyncze miejsca, zrobimy to kompleksowo po analizie zagrożenia zdarzeniami drogowymi za rok 2012, czyli gdzieś w okolicach kwietnia przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!