Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gazociąg bez opóźnień. Koniec prac za rok

(nag)
Rury są porozkładane na polach pod Sławnem. Prace związane z budową gazociągu mają potrwać maksymalnie do końca października 2013.
Rury są porozkładane na polach pod Sławnem. Prace związane z budową gazociągu mają potrwać maksymalnie do końca października 2013. Radek Koleśnik
- Nie ma żadnych opóźnień przy budowie gazociągu łączącego Szczecin z Gdańskiem - zapewnia inwestor - firma Gaz System.

- Od kilku tygodni wielkie rury porozkładali na polach i tak to wszystko leży wzdłuż drogi krajowej nr 6 - o budowę gazociągu na odcinku Koszalin-Słupsk - dopytują się nasi czytelnicy. - Czy, aby na pewno wszystko odbywa się zgodnie z planem, jak długo będą rozkopane nasze pola - niepokoją się okoliczni mieszkańcy.

- Wszystko odbywa się zgodnie z planem - mówi Małgorzata Polkowska, rzecznik prasowy Gaz System SA - firmy należącej w całości do Skarbu Państwa, która zajmuje się rozbudową sieci gazowej w całym kraju.

- Tak wygląda system pracy, że najpierw rozmieszczamy rury, a następnie przyjeżdża ekipa zajmująca się ich spawaniem, montażem i zakopywaniem.
Budowa gazociągu Szczecin-Gdańsk ma potrwać do końca października 2013. Szacunkowa wartość inwestycji to 929,2 mln złotych, z czego 226,9 mln to dofinansowane z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Budowa gazociągu została podzielona na cztery etapy: Płoty - Karlino (ok. 63 km), Karlino - Koszalin (ok.23 km), Koszalin -Słupsk (ok.68 km) i Słupsk - Wiczlino (ok. 111 km). W naszym regionie będzie prowadzić przez następujące gminy: Płoty, Rymań, Gościno, Sławoborze, Karlino, Biesiekierz, miasto Koszalin, Sianów, Malechowo, miasto Sławno, gminę Sławno, Postomino) a w województwie pomorskim przez gminy Słupsk, miasto Słupsk, Kobylnica, Damnica, Główczyce, Nowa Wieś Lęborska, Łęczyce, Luzino i Wejherowo).

Gazociąg zapewni stałe dostawy gazu, zwiększy przepustowość systemu w północnej Polsce oraz umożliwi przesył gazu z nowego punktu dostaw, czyli terminalu LNG w Świnoujściu
Blisko miliardowa inwestycja to również spory zastrzyk finansowy dla wspomnianych samorządów, których włodarze już zacierają ręce licząc dodatkowe zyski. - Do gminnej kasy inwestor będzie odprowadzał corocznie podatek od nieruchomości w wysokości 2% wartości inwestycji zlokalizowanej na terenie danej gminy.

Co z odszkodowaniami dla rolników, na których polach realizowana jest inwestycja? - Tą sprawą zajuje się specjalna komórka w Urzędzie Wojewódzkim - usłyszeliśmy w Gaz System. Należy dzwonić do Łucji Niewisiewicz, kierownik oddziału gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa, tel. 91 4303 671.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!