Lekkoatletyka: Rekordy na plaży w Jarosławcu [zdjęcia]

Jacek Wójcik [email protected]
Kenijczyk Moses Bowen i Białorusinka Nastassia Starowoitowa zostali zwycięzcami tegorocznego Biegu Po Plaży w Jarosławcu.
22. Międzynarodowy Bieg Po Plaży w Jarosławcu

W tym roku na 15-kilometrową trasę wyruszyło 597 osób. Słońce i trudna trasa, z odcinkiem po nadbałtyckiej plaży sprawiły, że nie wszyscy dotarli do mety. Sklasyfikowanych zostało 569 biegaczy w tym 70 kobiet. Na plaży czołówkę stanowiła trójka Bowen, Ilia Slawenski (Białoruś) i Sergij Okseniuk (Ukraina). Biegacze ze Wschodu nie poradzili sobie z tempem narzuconym przez Kenijczyka. Na odcinek asfaltowy Bowen wbiegł z wyraźną przewagą nad Slawenskim. Okseniuk został z tyłu. Kenijczyk do końca nie oddał prowadzenia biegnąc po rekord nowej trasy, który od niedzieli wynosi 48 minut i 32 sekundy.

Za jego plecami do końca sporo się działo. Slawenski został wyprzedzony przez Białorusina Maksima Pankratau i Ukraińca Mychajło Iweruka, którzy w tej kolejności minęli metę (czasy 49.01 i 49.10). Slawenski był czwarty (49.29), a Okseniuk szósty (50.00). Przed nim jeszcze zameldował się Kenijczyk Tola Bane (49.44). Na pierwszego z Polaków na mecie przyszło czekać dość długo. Dopiero cztery minuty po zwycięzcy kreskę minął Łukasz Wirkus (Talex Borzytuchom) - 52.38. Tu za nim finiszował Radosław Kłeczek (Sporting Międzyzdroje) - 53.48. Najszybszym biegaczem z regionu był Jan Rybarczyk. Darłowianin zajął 16. miejsce w czasie 55.18 min. Drugą dziesiątkę zamknął Jerzy Kulczyk (Głaz Tychowo) - 56.17.

- Było ciężko jak zawsze, ale jak się regularnie trenuje to można sobie poradzić. Ukończyliśmy z Jurkiem bieg w dobrej formie, co potwierdza nasze dobre przygotowanie - powiedział na mecie Rybarczyk. - W tym roku na odcinku na plaży było lepiej niż przed rokiem, gdy mocno wiało. Jak zawsze pochwalić trzeba bardzo dobrą organizację imprezy - dodał.

Na 241. miejscu metę minął generał Roman Polko. - Było cudownie! Plażowicze byli rewelacyjni. Bili brawo i dopingowali nas. To naprawdę podnosiło na duchu - powiedział mocno spocony, ale zadowolony były dowódca jednostki GROM. - Taki bieg to dobra zaprawa dla komandosów. W Afganistanie cały czas poruszamy się po piasku - dodał.

Pierwsza z kobiet na mecie, Nastassia Starowoitowa uzyskała czas 55.26 min, który dał jej 17. miejsce open. To także nowy rekord trasy. Białorusinka o 18 s pokonała rodaczkę Marinę Damancwicz i o 33 s Wiktorię Pogorelską. Biegaczki z zagranicy, wśród których były m.in. Kenijki, zajęły osiem czołowych lokat. Najlepsze Polki zamknęły czołową dziesiątkę klasyfikacji, a były nimi Wioletta Uryga (Kluczbork) - 1:01.26 i Edyta Rybacka (Hermes Gryfino) - 1:01.55.

Z naszego regionu jako pierwsza finiszowała Edyt Szczygielska (KS Olszewski i Synowie Sławsko), której wynik 1:12.38 dał 14. miejsce. Miejsca 17. i 19. zajęły inne biegaczki tego klubu, Grażyna Antosik (1:15.09) i Agnieszka Matyka (1:17.11). Zwycięzcy klasyfikacji generalnej otrzymali obok pucharów także premie w wysokości 2 tys. zł oraz dodatkowo po 500 zł za ustanowienie rekordów trasy.

Przed biegiem głównym tradycyjnie odbyły się Ogólnopolskie Biegi Młodzieżowe Powitanie Lata, w których uczestniczyło 331 osób, a także 17. Ogólnopolski Bieg Samorządowy na dystansie 2 km. Najlepszym wśród 62 uczestników okazał się Adam Musiał. Na 10. miejscu uplasował się Tomasz Czuczak, sekretarz miasta Koszalina, a szesnasty był gen. Polko.