Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przyjechali brać przykład

Joanna Boroń [email protected]
– Jesteśmy pod wrażeniem, że można bez środków budżetowych wypełnić lukę w lecznictwie onkologicznym – podsumowali wtorkową wizytę w placówce przedstawicieli samorządu Gorzowa Wielkopolskiego.
– Jesteśmy pod wrażeniem, że można bez środków budżetowych wypełnić lukę w lecznictwie onkologicznym – podsumowali wtorkową wizytę w placówce przedstawicieli samorządu Gorzowa Wielkopolskiego. Radek Koleśnik
Samorządowcy w Gorzowa odwiedzili we wtorek Szpital Wojewódzki w Koszalinie. Przyjechali, bo chcą na koszalińskim przykładzie się uczyć jak przyciągać prywatny kapitał.

- Szukamy dobrych pomysłów, bo brakuje u nas kompleksowego leczenia onkologicznego. Tu w Koszalinie, dzięki inicjatywie i uporowi dyrektora tutejszego szpitala, udało się ten problem rozwiązać - tłumaczyła cel wizyty Krystyna Sibińska, poseł PO z Gorzowa, której towarzyszyli przedstawiciele tamtejszego samorządu.

Goście podkreślali, że pacjenci onkologiczni z ich terenu mają za daleko do specjalistycznych ośrodków. Chcą to zmienić, niestety, w budżecie samorządu miejskiego i wojewódzkiego nie ma na to pieniędzy.

Do niedawna podobna sytuacja była w Koszalinie, ale w lipcu ubiegłego roku spółka Euromedica uruchomiła na terenie koszalińskiego szpitala wojewódzkiego oddział radioterapii. Pacjenci z naszego regionu pozbawieni wcześniej tej formy leczenia bardzo często musieli korzystać z ośrodków w Szczecinie, Gdańsku lub Poznaniu.

Podobnie jest dziś w Gorzowie. - Z uzupełniającego leczenia radioterapeutycznego powinno skorzystać 70 procent pacjentów onkologicznych. Tego typu usługi powinny być na miejscu. Szczególnie, że są to przecież ludzie ciężko chorzy - wyjaśniał gościom powody nawiązania współpracy ze spółką Andrzej Kondaszewski, dyrektor koszalińskiego szpitala. A współpraca się rozwija - już wkrótce w koszalińskim szpitalu spółka Euromedica uruchomi supernowoczesną gamma kamerę, czyli nowoczesne narzędzie diagnostyki antyrakowej.

- Szukamy rozwiązań, które pozwolą usprawnić leczenie bez angażowania środków budżetowych. Tu udało się coś takiego i oglądając ten na wskroś nowoczesny obiekt widzimy, że korzyści osiągają obie strony: prywatny podmiot i społeczna służba zdrowia, czyli pacjent - przyznała poseł Skibińska.

Jerzy Sobolewski, przewodniczący Rady Miejskiej Gorzowa Wielkopolskiego, zwracał uwagę na fakt, że jest to miasto bardzo podobne społecznie i demograficznie do Koszalina. - Marzyłoby się nam, żeby taki ośrodek powstał w Gorzowie. Skoro tu się udało, to i u nas powinno - mówił podczas zwiedzania. - Zazdroszczę miastu takiego szpitala. Mam nadzieję, że ta wizyta doda nam determinacji do zmian w gorzowskiej służbie zdrowia.

- Będziemy chcieli przekonać decydentów do tego, aby skorzystali z dobrego przykładu koszalińskiego szpitala - podsumowała wizytę poseł.

Koszalińska onkoterapia czynna jest codziennie od godz. 7 do 20. Dysponuje 35 łóżkami. - Obecnie bylibyśmy skłonni dwukrotnie powiększyć oddział - ocenia Anna Wilczyńska-Zając, dyrektor operacyjny Euromedic-Onkoterapia. - Wizyta gości z Gorzowa cieszy nas i mamy nadzieję, że rozpoznanie naszych możliwości pozwoli i tam uruchomić podobną placówkę.

Tym bardziej, że współpraca z koszalińskim szpitalem układa się modelowo. Nie konkurujemy, ale leczymy uzupełniająco tych samych pacjentów. Sprawiamy, że pacjent z tego szpitala może uzyskać poradę na każdym etapie swojej choroby - począwszy od diagnostyki, poprzez teleterapię, radioterapię i rehabilitację - ocenia współpracę.

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!