Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacja sprzed 1000 lat. Miejsce kultu pogańskiego koło Drawska

Krzysztof Bednarek [email protected]
W XI wieku wyspa na jeziorze Zarańsko wyłożona była kostką granitową, przypominającą nieco dzisiejszy polbruk. W warstwie położonej kilkadziesiąt centymetrów niżej archeolodzy odkryli regularnie ułożone większe kamienie polne i przedmioty pochodzące z IX wieku.
W XI wieku wyspa na jeziorze Zarańsko wyłożona była kostką granitową, przypominającą nieco dzisiejszy polbruk. W warstwie położonej kilkadziesiąt centymetrów niżej archeolodzy odkryli regularnie ułożone większe kamienie polne i przedmioty pochodzące z IX wieku. Krzysztof Bednarek
Archeolodzy z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika odkryli w okolicy Drawska Pomorskiego dobrze zachowane miejsce kultu pogańskiego. Wczoraj - po raz pierwszy - z wynikami swoich prac podzielili się z mieszkańcami.

- Dokonaliśmy odkrycia na skalę europejską - nie ma wątpliwości prof. Wojciech Chudziak, który od kilku lat nadzoruje badania prowadzone w pobliżu miejscowości Żółte, na wyspie na jeziorze Zarańsko. Mieszkańcy Drawska Pomorskiego mają teraz nie lada gratkę. Do października w sali wystawienniczej dworca PKP mogą oglądać wystawę pn. "Wyspa świętych koni", na której zgromadzono najcenniejsze eksponaty znalezione na wyspie i wokół niej pod wodą.

A jest co podziwiać. Prowadzone w ostatnich latach badania doprowadziły do odnalezienia jednej z największych na ziemiach polskich kolekcji średniowiecznych militariów. Ponadto wydobyto z wody bogatą kolekcję biżuterii, ceramiki, a także liczne kości zwierząt.

- Jeszcze przed otwarciem wystawy znaleziskami zainteresowali się Skandynawowie. Poza tym jest ogromne zainteresowanie wystawą ze strony miłośników historii i turystów z całego kraju. Może warto przy pomocy środków unijnych stworzyć na wyspie enklawę na wzór Biskupina? - zastanawiał się wczoraj wczoraj burmistrz Drawska Pomorskiego Zbigniew Ptak.
______________________________________________________
Co dokładnie odkryli archeolodzy w pobliżu Drawska? Jakie funkcje pełniła wyspa 1000 lat temu? Co zachowało się do czasów nam współczesnych? Dlaczego jednak wcześniej nikt nie natknął się na relikty wyspy? Więcej na ten temat w czwartek (28.06) w papierowym wydaniu Głosu

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!