Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni pracują tam gdzie kontrolę sprawuje ich partia

Rafał Nagórski [email protected] Współpraca (ima, r)
Obaj burmistrzowie – Darłowa i Sławna – mają komfortową sytuację w radach swoich miast. – Jednak to, gdzie radni pracują na co dzień to trzeciorzędna sprawa z punktu widzenia zarządzania miastem – odpierają włodarze.
Obaj burmistrzowie – Darłowa i Sławna – mają komfortową sytuację w radach swoich miast. – Jednak to, gdzie radni pracują na co dzień to trzeciorzędna sprawa z punktu widzenia zarządzania miastem – odpierają włodarze. Rafał Nagórski
Z oświadczeń majątkowych wynika, że darłowscy radni w większości pracują w jednostkach, nad którymi kontrolę sprawuje ich partia. Z kolei w Sławnie jest sporo przedsiębiorców.

Analizując oświadczenia majątkowe radnych tym razem przyjrzeliśmy się temu, gdzie pracują.
W Darłowie aż 14 spośród 15 radnych dostało się do Rady Miejskiej z list Platformy Obywatelskiej.
- Platforma miała być partią młodych i przedsiębiorczych, a takich próżno szukać w tej radzie - mówią członkowie miejscowego Stowarzyszenia Mała Ojczyzna, którzy twierdzą, że jako jedni z nielicznych w mieście nie boją się pełnić roli opozycji. - Mamy albo emerytów, którzy jeszcze gdzieś pracują zawodowo, albo osoby zatrudnione w spółkach zależnych od miasta lub powiatu. Pierwszy z brzegu przykład przewodniczącego rady Zbigniewa Grosza, który pracuje w Zarządzie Portu Morskiego. Jak on ma głosować inaczej niż życzyłby sobie burmistrz, skoro zaraz miałby reperkusje w pracy - mówi jeden z członków stowarzyszenia, który prosi o niepodawanie jego nazwiska.

Wśród 14 radnych PO doliczyliśmy się tylko dwóch osób prowadzących działalność gospodarczą i siedmiu osób pracujących w spółkach zależnych od miasta lub zdominowanego również przez Platformę powiatu.
- Ale w wielu przypadkach te osoby już tam pracowały w momencie wyboru - odpiera Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa. - Pierwszy z brzegu przykład - pan Herdzik z Wodociągów - dodaje. - Poza tym to mieszkańcy wybierają radnych, nikt nikogo do niczego nie zmusza - podkreśla burmistrz Klimowicz i dodaje jednocześnie: Proszę nie oczekiwać ode mnie, że będę szukał na siłę opozycji lub ją inspirował do pewnych działań.

Zarzuty opozycji, która funkcjonuje poza radą są krótkie: radni są spolegliwi wobec burmistrza i głosują według jego wytycznych.
- Każdy radny reprezentuje swoją grupę mieszkańców. I nawet jeśli erupcja wulkanu nie jest widoczna na zewnątrz, to proszę mi wierzyć, że się różnimy - odpiera burmistrz Klimowicz. - Zgadzam się z tym, że w mieście jest wiele tematów, które byłyby doskonałym polem do dyskusji. Ale tutaj opozycja przyjmuje inne metody: oczernia mnie i od razu zbiera podpisy pod referendum w sprawie mojego odwołania.
W Sławnie również dominacja Platformy, chociaż pod szyldem Komitetu Wyborczego Porozumienie dla Sławna wspieranego przez burmistrza Krzysztofa Frankensteina. Aż 13 spośród 15 radnych właśnie z tego komitetu dostało się do rady. Jednak wśród nich mamy tylko kilka osób pracujących w samorządzie lub jednostkach podległych (Bożena Konfederak w Przedszkolu nr 3 w Sławnie i Ewa Wojciechowska w Urzędzie Gminy Sławno). Mamy tutaj za to aż pięć osób prowadzących działalność gospodarczą i dwie osoby działające w fundacji lub stowarzyszeniu). - To pokazuje najlepiej, że robienie statystyk, gdzie kto pracuje nie ma większego sensu. W Sławnie to się układa tak, a w Darłowie inaczej - mówi jedna z osób związanych z Platformą Obywatelską. - To przecież wyborcy decydują kto dostaje się do rady.

Jak to wygląda w innych miastach regionu? Kołobrzeskich radnych PO jest 11. Prezydent z PO, Janusz Gromek, od 2006 r. rządzi miastem. W liczącej 21 osób Radzie Miasta radni PO mają większość. Znajdziemy wśród nich tylko jednego biznesmena. To przewodniczący rady Ryszard Szufel. Dwie panie z długim samorządowym stażem są na emeryturze: lekarka (była lekarz naczelna uzdrowiska) Danuta Adamska-Czepczyńska i nauczycielka biologii Urszula Dżega-Matuszczak.

W Szczecinku, gdzie jest także 21 radnych, również rządzi PO. Od 2005 roku ma burmistrza, a w radzie obsadziła 13 miejsc. Pozostające z nią w nieformalnej koalicji Forum Samorządowe ma dwóch radnych. Tyle samo, co opozycyjny SLD. Drugi klub opozycji (Wspólnota Samorządowa) ma czterech radnych. PO zdominowała szczecinecką scenę polityczną od dwóch kadencji (2006-10 i 2010-14). Współrządzi także w starostwie.
Wśród szczecineckich radnych PO dominują nauczyciele i przedstawiciele zawodów medycznych. Nawet przewodniczący Rady Miejskiej żartuje, że na sesjach czuje się, jak na radzie pedagogicznej lub na konsylium lekarskim.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!