Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konflikt rolników: Strzelają w chmury z działa przeciwgradowego

Jakub Roszkowski [email protected]
Daniel Sarnacki z plantacji borówki w Żelimusze prezentuje działo przeciwgradowe. Urządzenie, jedno z siedmiu w Polsce, pierwsze w naszym regionie, kosztowało około 150 tys. złotych.
Daniel Sarnacki z plantacji borówki w Żelimusze prezentuje działo przeciwgradowe. Urządzenie, jedno z siedmiu w Polsce, pierwsze w naszym regionie, kosztowało około 150 tys. złotych. Radosław Brzostek
Potworny huk i seria wystrzałów obudziły rolników z okolic Białogardu. - Wojna, pomyślałem - opowiada Jan Kubiak z Żeleźna. Nie, to działko do likwidowania chmur gradowych. No i się zaczęło.

Ponieważ w podbiałogardzkiej Żelimusze, ale także okolicznych wioskach, zapanowała susza i plony będą marne, pomiędzy gospodarzami a właścicielami tutejszej plantacji borówki zaiskrzyło. Według rolników zamontowane tu działo przeciwgradowe nie tyle likwiduje grad, co zupełnie rozprasza chmury. Efekt jest taki, że od wielu tygodni w okolicy nie spadł porządny deszcz.

Wyjaśnijmy, działo przeciwgradowe, nowatorskie urządzenie wykorzystywane w rolnictwie, kupiła spółka Polana, gigant branży spożywczej, właściciel plantacji borówki, które rozrzucone są po całym świecie. Jedna z nich znajduje się w miejscowości Żelimucha w powiecie białogardzkim. Teren jest ogromny, w sezonie pracuje tu nawet 1.500 osób, a sama plantacja liczy ponad 200 hektarów. Towar - borówka amerykańska - to tak delikatny owoc, że nawet najmniejszy grad może ją zniszczyć. Szefowie plantacji wydali więc około 150 tys. zł i kupili działo przeciwgradowe. Urządzenie jest potężne, mieści się w dużym kontenerze, a gdy je się włączy, huk, jaki się z niego wydobywa, osiąga aż 130 decybeli. To więcej niż ryk silnika odrzutowego. Kilka takich głośnych strzałów bezpośrednio w chmurę powoduje jednak, że zupełnie eliminuje się możliwość opadu gradu.

- Te wystrzały, ten huk, do tego można się przyzwyczaić. Choć to naprawdę jest bardzo głośne - opowiadają rolnicy, m.in. Jan Kubiak, a także Zbigniew Rudziński, Jan Budzyński, Damian Janusiak. Ten ostatni jest sołtysem Kościernicy, wsi sąsiadującej z Żelimuchą. - Ale naszym zdaniem to urządzenie powoduje, że nad naszymi polami od dawna nie spadła kropla deszczu.

Wczoraj gospodarze wymieniali straty, jakie już ponieśli w związku z suszą. - My wręcz modlimy się o deszcz. Jak to się dzieje, że ostatnio Białogard i Karlino były niemal pod wodą, a u nas świeciło słońce? - pytają. - Oczywiście, susza doskwiera wszystkim w całym regionie, ale u nas tego deszczu nie było nawet wtedy, gdy gdzie indziej wręcz lało.

- Może dlatego, że jest tu specyficzny mikroklimat? - odpowiada Daniel Sarnacki, przedstawiciel właściciela plantacji borówki. Zdenerwował tym gospodarzy. - Nie jest w naszym interesie, by rozpraszać chmury - spróbował więc szybko tłumaczyć. - Owszem, mamy nawadnianie naszych upraw, ale to tylko suplement. Też potrzebujemy deszczu. Fala uderzeniowa z działa powoduje więc jedynie to, że eliminujemy grad. Chmur - zapewniam - nie rozpraszamy.

- Wystarczy stanąć na moich gruntach, by zaobserwować, że gdy idzie ciemna chmura, następuje strzał i ta chmura się rozprasza. To jest fakt - komentuje Jan Budzyński, jest przewodniczącym Rady Gminy Białogard.

Sprawą zainteresowali się wójt Maciej Niechciał oraz Andrzej Adamczewski, szef biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Białogardzie. Wspólnie z przedstawicielami właścicieli plantacji borówki ustalili, że trzeba będzie poprosić naukowców, by przeprowadzili wnikliwe badania co do procesów zachodzących w chmurze nad Żelimuchą po wystrzale. Te badania jednak potrwają długo. Na razie mają być więc przetłumaczone wyniki badań naukowców z Niemiec i Holandii. Te powinny być znane za kilka dni.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!