Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gra miejska z kryminalnym wątkiem

ing
To będzie pierwsza taka miejska gra w Świdwinie. Uczestnicy w sobotę wcielą się funkcjonariuszy milicji i będą szukać złodzieja, który okradł świdwiński młyn. Po drodze natkną się na historyczne miejsca powojennego miasta.

Na pomysł zorganizowania questingu - gry miejskiej, przypominającej tradycyjne podchody, wpadli mieszkańcy Świdwina działający w: Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnym "Carpe Diem", miejscowym oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz w Młodzieżowej Radzie Miasta.

Ich gra zaplanowana jest na 19 maja (sobota), na godz.10 i nosić będzie nazwę "Schivelbein - Świbownia - Świdwin 1945". Organizatorzy liczą na to, że wychodząc od kryminalnego wątku tej zabawy, uda im się uczestnikom przybliżyć najważniejsze miejsca w historii powojennego Świdwina.

A ci, którzy choć trochę interesują się tą tematyką, to wiedzą, że wątek kradzieży w świdwińskim młynie nie jest przypadkowy i wyssany z palca. W tym miejscu zadziała się rzecz o wiele gorsza - tu po wojnie doszło do potwornej zbrodni.

3 września 1947 roku znalezione zostało ciało młynarza Czesława Grynia, jego żony i siostry. Ocalała tylko córka Gryniów, która w tym czasie była już w szkole w Bydgoszczy, tam się uczyła w szkole muzycznej i tam też mieszkała u krewnych. Wróciła do Świdwina ponoć tylko raz, po majątek po rodzicach.

Śledztwo wykazało, że przestępcy chcieli obrabować Gryniów, ale że młynarz rozpoznał jednego z nich, wszyscy domownicy musieli zginąć. Inicjatorami napadu, a w efekcie mordu, byli bracia szewcy, którzy potrzebowali zapasów skóry do reperowania butów. Dlatego ukradli skórzaną kurtkę i skórzany pas transmisyjny z młyna. Sąd trzech spośród pięciu oskarżonych skazał na śmierć. Wyrok wykonany został w styczniu 1948 roku. Do dziś jednak sprawa tego mordu budzi wiele wątpliwości. Wiele wątków nigdy nie zostało wyjaśnionych.

I to właśnie w młynie rozpocznie się gra. Uczestnicy podzieleni na 3-5-osobowe grupy z pełnoletnim kapitanem wcielą się w funkcjonariuszy ówczesnej milicji i będą szukać skradzionego sejfu i złodziei, którzy dokonali tej kradzieży. Kolejne wskazówki prowadzić ich będą do celu przez miejsca charakterystyczne dla historii powojennego Świdwina.

Wszyscy zainteresowani udziałem w tej miejskiej grze powinni kierować zgłoszenia pod nr tel.: 604-298-750 lub mailowo na adres: [email protected].

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!