Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal balonowy w Szczecinku. Wygraj lot balonem

(r)
W przedostatni weekend czerwca Szczecinek ponownie stanie się stolicą polskiego baloniarstwa.
W przedostatni weekend czerwca Szczecinek ponownie stanie się stolicą polskiego baloniarstwa. archiwum
Zaczęło się odliczanie dni do wielkiego wydarzenia, jakim będzie czerwcowy III Festiwal Balonowy w Szczecinku. Dla zakochanych, seniorów i innych mamy nie lada gratkę, jaką jest możliwość lotu balonem.

Przygotowaliśmy również atrakcję dla zakochanych. Jeśli znajdzie się odważna para, która chciałaby wyznać miłość i zaręczyć się w koszu balonu w powietrzu, będzie taka możliwość w piątek (22 czerwca) wieczorem. Chętni proszeni są o zgłoszenia telefoniczne (94 37 488 18) lub mailowe [email protected] Wśród chętnych wylosujemy szczęśliwą parę i skontaktujemy się z nią, aby ustalić szczegóły. Zwycięska para zakochanych poleci w jednym z balonów i w obecności naszego fotoreportera, zaręczy się.

Zorganizujemy dla wszystkich widzów losowanie, którego zwycięzcy polecą w jednym z balonów. Kupony zamieszczone w "Głosie Koszalińskim" w tygodniu poprzedzającym festiwal zbierać będziemy do urny w namiocie informacyjnym podczas festiwalu od piątku (22 czerwca) przez cały weekend. Przed każdym startem losować będziemy 3-5 zwycięzców, którzy będą mieli okazję polecieć. Ilość zwycięzców zależeć będzie od ilości wolnych miejsc w koszach balonów, dlatego ostatecznie informować będziemy bezpośrednio przed lotem.

Podobnie do latania chcemy zachęcić naszych starszych Czytelników. Bartosz Oberski latał już z ludźmi w różnym wieku. Zdarzali się nawet pasażerowie po 90-ce. Dlatego wszystkich seniorów 50+ również zachęcamy do kontaktu z naszą redakcją (94 37 488 18). Dla nich 3 miejsca w koszach przeznaczyliśmy w niedzielę (24 czerwca) wieczorem. Szczęśliwcy wyłonieni zostaną w drodze losowania i poinformowani w czasie festiwalu.

Więcej informacji na temat festiwalu i baloniarstwa znajdą Państwo na www.klub-balonowy.org oraz w wydaniach "Głosu" poprzedzającym festiwal.

Na niezwykłe podniebne zaręczyny kilka lat temu zdecydował się pan Sebastian z Koszalina. - Planowałem oświadczyć się w jakiś nietypowy sposób i znajomy z klubu baloniarskiego Zefir podpowiedział mi, że może zrobić w to w czasie lotu balonem - wspomina pan Sebastian i żartuje: - Miło być kameralnie, bo do kosza teściowie się nie zmieszczą. Wszystko przygotował w najdrobniejszych szczegółach i w sekrecie przez narzeczoną Anną. Przyszła żona była przekonana, że to "zwykły" lot widokowy i nie miała pojęcia, że w kieszeni ukochanego jest pierścionek zaręczynowy. - Wrażenia i widoki były niesamowite - nasz rozmówca, który na co dzień projektuje ogrody mówi, że z góry mógł też podziwiać efekty swojej pracy. Tak się zapatrzyli, że godzinny lot zbliżał się ku końcowi, a pierścionek nadal tkwił w kieszeni. - Aż kolega musiał mnie szturchnąć i przypomnieć o celu lotu - śmieje się pan Sebastian. - Gdy ukląkłem przed Anią i poprosiłem ją o rękę, była kompletnie zaskoczona, po prostu w lekkim szoku, bo niczego się nie spodziewała. Oświadczyny zostały przyjęte, dziś od tej chwili minęło już parę lat, ale wspomnienia z młodymi małżonkami zostaną na całe życie.

Takie same przeżycia chcemy razem z organizatorami III Festiwalu Balonowego w Szczecinku zafundować parze, która chce się zaręczyć wśród chmur, a także trzem osobom w wieku powyżej 50 lat chcących przeżyć podniebną przygodę. O szczegółach konkursu piszemy w ramce.

Szczecinek baloniarska stolica Polski
Z jakiej to okazji takie atrakcje? Balony szybujące nad Szczecinkiem w czerwcu to już mała tradycja zaczynającego się lata. W minionych latach festiwal balonowy otwierał cykl imprez w czasie imienin miasta. W tym roku imprezę zaplanowano tydzień wcześniej i już w weekend (22-24 czerwca) poprzedzający rozpoczęcie wakacji mieszkańcy Szczecinka i wszyscy goście znów będą mogli podziwiać kolorowe majestatycznie przelatujące balony.

Bartosz Oberski, koordynator i pomysłodawca festiwalu, ze sportem balonowym związany jest od ponad 15 lat. Swoje doświadczenie zdobywał m innymi uczestnicząc w podobnych imprezach na świecie. W pewnym momencie postanowił zaprosić poznanych pilotów do Polski. - W 2004 roku tylko Szczecinek okazał się miastem przyjaznym balonom, a władze miasta zgodziły się na organizację małego spotkania baloniarzy - wspomina. - Przyjechało wtedy 8 załóg, wykonano 3 loty, pokazując mieszkańcom po raz pierwszy ten widowiskowy sport. Dziś informacja o Festiwalu "rozeszła się" w całej Europie, co owocuje wielkim zainteresowaniem pilotów i załóg chcących przyjechać do Szczecinka.

- Dzięki ogromnemu zaangażowaniu Samorządowej Agencji Promocji i Kultury oraz nieocenionej pomocy burmistrza Jerzego Hardie-Douglasa Szczecinek może ugościć aż 30 załóg, dając możliwość wykonania 4 lotów i jednego pokazu nocnego, to impreza wielkiej rangi - twierdzi pan Bartosz. W Polsce tego typu festiwale odbywają się kilka razy w roku, ale nie uczestniczy w nich zwykle nie więcej niż 10-15 balonów.

Balony dla ludzi
Co nowego dla publiczności? - Naszym najsłabszym punktem dotychczas była informacja - ubolewa pan Bartosz. - Ludzie na miejscu startu chodzili i pytali czy balony wystartują, a jeśli tak, to kiedy? Nie wszyscy wiedzą o tym jak wielkie znaczenie ma pogoda i w zasadzie to ona warunkuje powodzenie lotu. Bardzo często musimy odwoływać loty ze względu na zbyt silny wiatr lub możliwość wystąpienia opadów. Czasami zdarza się, że na starcie musimy poczekać kilkadziesiąt minut aż wiatr uspokoi się. Wtedy dochodzi do takiej sytuacji, że baloniarze czekają, a widzowie denerwują się nie wiedząc, dlaczego nic się nie dzieje. W tym roku poprawiamy przepływ informacji - zapewnia pan Bartosz.
Na miejscu startu będzie stał namiot, w którym dobrze poinformowane osoby będą odpowiadać na wszystkie pytania dotyczące imprezy. Dodatkowo jedna ze stacji radiowych transmitować będzie "na żywo" przebieg imprezy.

Widzowie często pytają również o możliwość lotu w balonem. Będzie taka możliwość - szczegóły w ramce. W piątek piloci rozegrają konkurencję "Pogoń za lisem". Konkurencja polega na tym, że pierwszy balon startuje 5 minut przed pozostałymi i stara się im uciec. W miejscu lądowania rozstawia dobrze widoczny krzyż, do którego pozostali piloci muszą dorzucić markery (woreczki z piaskiem). Ten pilot, który trafi najbliżej celu, wygrywa konkurencję.

Latać każdy może
- Jako klub balonowy mamy spore doświadczenie w podniebnych zaręczynach - mówi pan Bartosz. - Bardzo często zgłaszają się do nas panowie, którzy szukają nietypowych okoliczności do wyznania miłości swoim wybrankom. Wiedząc jak duże jest zainteresowanie, pragniemy stworzyć taką możliwość wszystkim. Oczywiście ze względu na bardzo ograniczone możliwości, możemy zabrać tylko jedną parę.
Podobnie do latania chcemy zachęcić naszych starszych czytelników. Pan Bartosz latał już z ludźmi w różnym wieku. Zdarzali się nawet pasażerowie po 90-ce. Dlatego wszystkich seniorów 50+ również zachęcamy do kontaktu z naszą redakcją (szczegóły w ramce).

Już stałym elementem i chyba najbardziej widowiskowym naszej imprezy jest nocny pokaz balonów. W sobotnią noc (23 czerwca) około godziny 22 na stadionie OSiR zaprezentują się pięknie podświetlone balony, które w rytm muzyki świecić będą przez około 20 minut. Szczególnie zachęcamy wszystkich mieszkańców Szczecinka i okolic do obejrzenia tego niezwykłego widowiska. Nocny pokaz jest momentem niezwykle widowiskowym. Kilkanaście ogromnych podświetlonych balonów w jednym miejscu daje niezwykłe wrażenie. Podobnie jak w latach poprzednich, pokazem kierować będzie dyrygent, który w rytm muzyki kierował będzie iluminacją każdego z balonów.

Program III Festiwalu Balonowego

Piątek, 22 czerwca

godz. 19 - I start balonów, ul. Cieślaka w Szczecinku, rozegranie konkurencji "Pogoń za lisem", lot zakochanych z zaręczynami w koszu, pokaz skoków spadochronowych z balonów

Sobota, 23 czerwca

godz. 19 - II start balonów, rozegranie konkurencji "Fly In", start indywidualny w miejscu wybranym przez pilotów, cel lotu - strefa kibica na stadionie przy ul. Piłsudskiego, pokaz skoków spadochronowych z balonów
godz. 22.00 - nocny pokaz balonów, stadion OSiR

Niedziela, 24 czerwca

godz. 6 - III start balonów ul. Cieślaka w Szczecinku, pokaz skoków spadochronowych z balonów
godz. 13.00 - parada baloniarzy przez miasto, oficjalne pożegnanie załóg przed ratuszem
godz,. 19.00 - IV start balonów ul. Cieślaka w Szczecinku, lot seniora, pokaz skoków spadochronowych z balonów

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!