Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje: mniej truć, więcej oszczędzać

Iwona Marciniak [email protected]
Kosztem 37 mln zł, 63 obiektów użyteczności publicznej w naszym regionie stanie się bardziej przyjaznych środowisku. Aż 85% wartości inwestycji pokryją Szwajcarzy.

Na kolejnym projekcie koordynowanym przez Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty skorzysta dziewięć miast i gmin (Białogard, Kołobrzeg, Szczecinek, Borne Sulinowo, Dygowo, Gościno, Karlino, Połczyn Zdrój, Sianów), cztery powiaty (białogardzki, kołobrzeski, świdwiński, szczecinecki), karlińska Energetyka Cieplna i Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie. Projekt zakłada zainstalowanie kolektorów słonecznych na 35 budynkach: szkołach, przedszkolach, ośrodkach zdrowia, domach pomocy społecznej itp. Modernizacja i rozbudowa czeka trzy komunalne sieci ciepłownicze. W trzech publicznych zakładach opieki zdrowotnej i dziesięciu szkołach stare kotłownie węglowe zostaną zastąpione przez gazowe, opalane biomasą lub zasilane pompami ciepła woda - powietrze.

ZMiGDP po pieniądze z tzw. mechanizmów szwajcarskich (w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami UE) zaczął sięgać już w 2009 roku, a umowy dotyczące realizacji prac podpisano na przełomie 2011 i 2012 roku. Część inwestycji już się rozpoczęła, na inne rozpisano przetargi. Projekt ma być zakończony i rozliczony do końca października 2013 roku. Ma przynieść wymierne oszczędności w zużyciu energii i plusy dla środowiska - mniejszą emisję dwutlenku węgla, tlenku węgla, dwutlenku siarki.

- Taki projekt, z dofinansowaniem sięgającym 85%, to okazja do inwestowania w odnawialne źródła energii, a tym samym szansa na obniżkę kosztów eksploatacji budynków i zmniejszenie wydatków z budżetów gmin - mówi przewodniczący ZMiGDP, Waldemar Miśko. Dodatkowym walorem polsko - szwajcarskiego programu ma być to, że dzięki inwestycji w turbiny wiatrowe daje możliwość przebudowy systemu ogrzewania w całkowicie wystarczalny energetycznie, czyli naprawdę oszczędny. Bo tak zwanych projektów termomodernizacyjnych, również dofinansowywanych przez UE, było już wiele. - Tyle, że inwestycja w montaż w budynkach np. pomp cieplnych, wymagała dostarczenia energii, w tym wypadku elektrycznej - mówi Waldemar Miśko. - To oczywiście drastycznie podnosiło koszty eksploatacji. Turbiny wiatrowe rozwiązują nam ten problem. Mikroturbina o mocy 3 kilowatów to koszt około 100 - 200 tys. złotych. Budowa z własnych pieniędzy nie za bardzo nam się opłaci, ale z dofinansowaniem 75 - 85% w taką inwestycją można wchodzić w ciemno, zwłaszcza, że zwróci się po trzech, góra czterech latach.

Dwie turbiny stanęły już np. przy Szkole Podstawowej w Karwinie (gm. Karlino). Pompa cieplna jest już w świetlicy w Koziej Górze. Pompy ciepła, z których będzie korzystał Basen Miejski Aqua Tur w Szczecinku, są już montowane. W gminie Gościno przybędzie kolektorów słonecznych z zasobnikami, pozwalających na ogrzewanie wody. Kolektory pojawią się m.in. na budynku gimnazjum, hali sportowej, urzędu miasta i gminy. - Na razie uzupełniamy system, który już mamy - mówi burmistrz Gościna Marian Sieradzki. - W turbiny jeszcze nie weszliśmy, ale się do nich przymierzamy.

Czytaj e-wydanie »
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera