Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrodzeni za kulturę w Koszalinie [zdjęcia]

(asia)
W tym roku wpłynęło 101 wniosków o nagrodę. Przyznano 47 nagród. Laureaci odebrali je w sali Bałtyckiego Teatru Dramatycznego.
W tym roku wpłynęło 101 wniosków o nagrodę. Przyznano 47 nagród. Laureaci odebrali je w sali Bałtyckiego Teatru Dramatycznego. Radosław Koleśnik
Wydarzeniem Kulturalnym Roku 2011 zostały II Koszalińskie Konfrontacje Młodych "m-teatr". Prezydent Koszalina rozdał nagrody w dziedzinie kultury.
Nagrodzeni za kulturę w Koszalinie

Nagrodzeni za kulturę w Koszalinie

Po raz czwarty na Gali Koszalińskiej Kultury w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym prezydent miasta uhonorował koszalinian, którzy wyróżnili się w tej dziedzinie. Łączna kwota przeznaczona na nagrody wyniosła niemal 59 tys. złotych.

Wydarzeniem Kulturalnym roku został festiwal "m-teatr", który po raz drugi zorganizował Bałtycki Teatr Dramatyczny. To wyjątkowy w skali kraju przegląd spektakli twórczości młodych reżyserów. Tytułem Młodego Artysty Roku została wyróżniona Roksana Kwaśnikowska z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Wśród licznych sukcesów koszalinianki warto wymienić I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Romantycznej w Nowym Jorku czy I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Talent 2011 w Nowym Jorku.

Nagrody za osiągnięcia w kategorii dzieci i młodzieży odebrało 21 osób, w tym trzy I stopnia - dla Emilii Kachnicz z Zespołu Szkół Plastycznych, która zdobyła Grand Prix XIX Ogólnopolskiego Pleneru Rysunkowo - Malarskiego w Kazimierzu Biskupim, Kwintetu Akordeonowego "Akordissimo", laureata Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Akordeonistów i Bajanistów w Rosji oraz Wiktorii Wizner, zwyciężczyni dwóch ogólnopolskich i międzynarodowego festiwalu piosenki. Siedem nagród przyznano artystom dorosłym - muzykowi Tomaszowi Golińskiemu, aktorce Katarzynie Ulickiej-Pydzie, zespołowi Raggafaya, tancerzom z formacji Top Toys, kompozytorowi Michałowi Cieleckiemu, tancerzowi Robertowi Rowińskiemu i członkom Akademickiego Klubu Tańca The Stars.

Ośmiu artystów zostało uhonorowanych za jubileusze twórcze. W kategorii tworzenie, upowszechnianie i ochrona kultury również przyznano osiem nagród. Odebrali je m.in. Beata Jasionek, autorka prac scenograficznych i kostiumowych do spektakli BTD, Grupa Taneczna Gracja, reprezentująca Uniwersytet III Wieku, Barbara Jaroszyk, Organizatorka Europejskiego Festiwalu "Integracja Ty i Ja" czy Ewa Turowska, instruktor w CK 105.

W tym roku po raz pierwszy kapituła przyznała też symboliczny tytuł Przyjaciela Kultury. Został nim Kazimierz Okińczyc, prezes KSM Przylesie, która rocznie na działalność społeczno - wychowawczą i kulturalno - oświatową przeznacza rocznie około 1 mln złotych.

Wydarzenia artystyczne 2011 r., które kandydowały do tej nagrody a na ekranie pojawią się obrazy dotyczące tych wydarzeń. W tej kategorii konkurowało ze sobą 7 imprez. Oto one:

1. "Żywa Biblioteka" O nagrodę dla tego przedsięwzięcia wnioskowała zarówno Rada Kultury jak i Koszalińska Biblioteka Publiczna, która była jej organizatorem. Żywa Biblioteka to międzynarodowy projekt, w czasie którego udostępnia się lokalnej społeczności "żywy" księgozbiór - osoby ze środowisk i grup, które obarczone są stereotypami i na co dzień spotykają się z dyskryminacją. Impreza cieszyła się ogromną popularnością, o czym świadczyły 1,5 godzinne kolejki do "żywej książki" .

2. II Koszalińskie Konfrontacje Młodych "m-teatr" Wnioskodawca - Rada Kultury. Organizator - Bałtycki Teatr Dramatyczny.
Ten wyjątkowy w skali kraju przegląd spektakli polskich twórców teatralnych rozpoczynających swoją pracę na profesjonalnej scenie, po raz drugi zrealizowano z dużym sukcesem. Integralną część "m-teatr 2011" stanowiły panele dyskusyjne na zakończenie każdej sztuki, w których udział brali widzowie oraz twórcy widowisk (reżyser i grupa aktorska). W zmaganiach festiwalowych brało udział 8 spektakli reżyserów z teatrów z Warszawy, Krakowa, Olsztyna, Bielsko-Białej i Supraśla.

3. Międzynarodowe Zawody Taneczne Black Streets 2
Wnioskodawca - Szkoła Tańca "Top Toys" - jednocześnie organizator imprezy. Do udziału w imprezie przystąpiło ponad 1500 uczestników z całej Europy. Umiejętności tancerzy oceniało profesjonalne, światowe jury. Sędziowie poprowadzili również warsztaty taneczne, w których uczestniczyło 300 tancerzy z Koszalina.

4. Opera Stanisława Moniuszki "Straszny Dwór"
Wnioskodawca i organizator - Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki. Wystawienie opery było kulminacyjnym punktem obchodów 55.lecia Filharmonii Koszalińskiej i uczczeniem jej patrona. Spektakl zrealizowano przy współpracy Opery Nova z Bydgoszczy. Na scenie zaprezentowało się ok. 150 wykonawców, w tym wybitni śpiewacy polskich scen operowych.

5. II Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego Pasja Cup
Wnioskodawca i organizator - Studio Tańca Pasja. Było to wydarzenie o zasięgu ogólnopolskim. Podczas imprezy obok pokazów konkursowych, nie zabrakło dodatkowych atrakcji z udziałem gwiazd tańca towarzyskiego tj. występ zwycięskiej pary słynnego programu TVN" Taniec z gwiazdami - Roberta Rowińskiego i Moniki Pyrek oraz show taneczne w wykonaniu Ro0berta Rowińskiego i Anety Piotrowskiej.

6. VIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Aktorskiej "Reflektor".
Wnioskodawcą i organizatorem jest Pałac Młodzieży w Koszalinie. Przedsięwzięcie adresowane jest do młodych ludzi z całej Polski, których pasją jest piosenka aktorska. Na imprezę składają się przesłuchania, warsztaty oraz udział laureatów w koncercie galowym. W wydarzeniu wzięło udział 70 uczestników, którzy wystąpili przed 650. osobową publicznością. Ukoronowaniem festiwalu jest wydanie płyty z prezentacją występów laureatów.

7. X Ogólnopolski Konkurs Fotografii Dzieci i Młodzieży Człowiek, Świat, Przyroda" Koszalin 2011
Wnioskodawca i zarazem organizator to Pałac Młodzieży w Koszalinie. Jest to impreza o zasięgu ogólnopolskim. Program tegorocznego konkursu rozszerzono o trzydniowe Ogólnopolskie Spotkania z Fotografią, w czasie których po raz pierwszy przeprowadzono wykłady z zakresu fotografii. Tradycyjnie przeprowadzono również warsztaty i plener fotograficzny. Na zakończenie imprezy odbyła się wystawa poplenerowa .Do konkursu jury zakwalifikowało 175 prac 103 autorów.

Kapituła Nagrody Prezydenta Miasta:
Krystyna Kościńska - Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Koszalinie, przedstawicielka Komisji Kultury Rady Miejskiej - przewodnicząca Kapituły
Ryszard Tarnowski - przewodniczący Komisji Kultury Rady Miejskiej,
Marek Reinholz - wiceprzewodniczący Komisji Kultury Rady Miejskiej,
Sebastian Tałaj - Komisja Kultury Rady Miejskiej,
Barbara Jaroszyk - Bielińska Rada Kultury przy Prezydencie Miasta,
Wojciech Bałdys - Rada Kultury przy Prezydencie Miasta,
Maria Ulicka - Rada Kultury przy Prezydencie Miasta,
Dorota Pawłowska - dyrektor Wydziału Kultury i Spraw Społecznych,
Marzena Śmigielska - kierownik Referatu Kultury i Sportu Wydziału Kultury i Spraw Społecznych.

Rozpatrzono 101 wniosków o przyznanie Nagrody Prezydenta Miasta Koszalina za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Pozytywnie zaopiniowano 49 wniosków (uwaga w 2 przypadkach po 2 podmioty złożyły wniosek na tego samego laureata - efekt jest taki , że nagrodę otrzyma 47 podmiotów)
8 - nagród z okazji jubileuszu
7 - za osiągnięcia w dziedzinie kultury (dorośli)
8 - za tworzenie, upowszechnianie i ochronę kultury
21- za osiągnięcia w dziedzinie kultury ( dzieci i młodzież)
1 - Młoda Artystka Roku
1 -Wydarzenie Kulturalne Roku 2011
oraz 1 - tytuł "Przyjaciel Kultury" wraz z okolicznościową statuetką.

I. Nagroda za osiągnięcia w dziedzinie kultury przyznawana dzieciom i młodzieży:
II stopnia ( + wybrane osiągnięcia)

1. Anna Mazgaj - Zespół Szkół Plastycznych - nauczyciel - Pan Tadeusz Walczak
- II miejsce- III Etap Ogólnopolskiego Przeglądu Plastycznego - Dłużew czerwiec (otrzymała nagrodę w postaci INDEKSU do wybranej przez laureatkę uczelni artystycznej w Polsce)
- III miejsce- VI Przegląd Plastyczny z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby Makroregionu Północno-Zachodniego - Gdynia-Orłowo kwiecień/ zajęła III miejsce indywidualne i zakwalifikowała się do finału ogólnopolskiego w Warszawie

2. Julia Borowczyk - Zespół Szkół Plastycznych - nauczyciel - Pan Tadeusz Walczak
-II nagroda- Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Pamiętajcie o ogrodach" kat. Rysunek- Płock grudzień /Konkurs odbył się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego/

3. Tomasz Śmigielski - Zespół Szkół Plastycznych - nauczyciel - Pani Agnieszka Sieńkowska
-II nagroda - II Międzynarodowy Konkurs Plastyczny "Labirynt Wyobraźni: Machina"- Dąbrowa Górnicza 2011/ konkurs odbył się pod Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Wzięło w nim udział 1100 uczestników z Polski i Białorusi/
Wraz z programistami gier komputerowych z Kołobrzegu realizuje szatę graficzną prototypowej gry komputerowej pod roboczym tytułem "Post-nuclear-monopoly tj. postacie oraz scenografię.

4. Wiktor Dziedzic - Zespół Państwowych Szkół Muzycznych - nauczyciel - Pani Olga Borowska, Pani Hanna Wiącek
-I nagroda- V Konkurs Pianistyczny "Słupskie Spotkania z muzyką ukraińską" gr. I- kwiecień 2011 /zasięg ogólnopolski, pod patronatem CEA w Warszawie. W konkursie udział wzięło ok. 70 uczniów, w grupie pianistów 50 uczniów/
-I nagroda- XII Sopocki Konkurs Skrzypcowy- luty 2011 /zasięg ogólnopolski, w konkursie udział wzięło ponad 20 skrzypków z różnych miast polskich m.in. Warszawy, Gdańska./

5. Mateusz Kowalski - Zespół Państwowych Szkół Muzycznych - nauczyciel - Pan Dariusz Schmidt
-III miejsce/solo/w grupie solistów szkół muzycznych II stopnia- VIII Spotkanie Metodyczne Gitarzystów -W kręgu współczesnej muzyki gitarowej-- Gdańsk październik/ w dwóch grupach wiekowych udział wzięło ponad 70 uczestników z 3 województw./ - wyróżnienie/solo/- VII spotkanie Metodyczne Gitarzystów "W Kręgu Współczesnej Muzyki Gitarowej"- Gdańsk kwiecień - I miejsce/solo/ - Konkurs w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gitarowej - Trzęsacz czerwiec /prestiżowy konkurs o zasięgu międzynarodowym, w którym udział wzięło ponad 60 uczestników z całej Polski/, - Uczestnik XXXVII Międzynarodowego Kursu Muzycznego im. Zenona Brzeskiego w Łańcucie pod kierunkiem prof. R. Bałauszko zakończony występem solowym w Sali balowej Zamku w Łańcucie w lipcu 2011. - Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uzyskane w listopadzie 2011

6. Michał Krupa - Zespół Państwowych Szkół Muzycznych - nauczyciel - Pan Aleksander Murawski -III miejsce- XI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. J. Zarębskiego- Izabelin/Łomianki Warszawa maj/międzynarodowy konkurs organizowany od 11 lat. W konkursie udział wzięło ok. 150 artystów z Polski, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Czech, Uzbekistanu, Belgii i Japonii./ -udział w Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Młodzieżowych NBJot Baltikum w Neubrandenburgu/Niemcy/ w roli pianisty koncertów festiwalowych./ Koncerty relacjonowało Radio Neubrandenburg/, -udział w koncercie okazji jubileuszu 30.lecia Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie pod dyrekcją Adama Sztaby/ koncert pokazano w TV MAX i TVP Szczecin/, -Udział w kilkunastu występach jako solista i kameralista oraz członek ZPSM Kamerton

7. Gabriela Murawska - Zespół Państwowych Szkół Muzycznych - nauczyciel - Pan Aleksander Murawski - I miejsce- XI Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. J. Zarębskiego- Izabelin/Łomianki Warszawa maj/międzynarodowy konkurs organizowany od 11 lat. W konkursie udział wzięło ok. 150 artystów z Polski, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Czech, Uzbekistanu, Belgii i Japonii./
- wyróżnienie- I Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny "Muzyka ilustracyjna i programowa w świecie dziecka"- Szczecin kwiecień
Udział w wielu lokalnych koncertach m.in. uczestniczyła w koncercie Jubileuszowym Laureatów Młodego Pianisty w marcu 2011.

8. Bianka Szalaty - Zespół Państwowych Szkół Muzycznych - nauczyciel - Pan Zbigniew Dubiella -III miejsce- Konkurs w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gitarowej - Trzęsacz czerwiec /prestiżowy konkurs o zasięgu międzynarodowym, w którym udział wzięło ponad 60 uczestników z całej Polski/
- II miejsce w grupie solistów Szkół Muzycznych II stopnia - VIII Spotkanie Metodyczne Gitarzystów -W kręgu współczesnej muzyki gitarowej-- Gdańsk październik/ w dwóch grupach wiekowych udział wzięło ponad 70 uczestników z 3 województw./

9. Monika Bernaś - Centrum Kultury 105 - instruktor - Pani Ewa Turowska - I miejsce - na XV Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Rozśpiewany Wawer" - Warszawa, kwiecień 2011r.,
- II miejsce - w XII Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Talentów i Piosenki Ekologicznej - Stargard Szczeciński, czerwiec 2011r.,
- wyróżnienie - w I Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni i Piosenki Żydowskiej i Izraelskiej "Shalom" - Kalisz 2011 r.

10. Bogna Jaśkiewicz - Centrum Kultury 105 - instruktor - Pani Ewa Turowska - laureat I stopnia - w Międzynarodowym Festiwalu INTERSHOW - Nowy Targ, 4-9.01.2011r.,
- II miejsce - w XIV Międzynarodowym Festiwalu Piosenki "Złoty Mikrofon Radia Jard" - Białystok 18-20.03.2011 r.,
- II miejsce - w V Międzynarodowym Festiwalu Piosenki "Kluczborskie Trele" - Kluczbork, 17-18.06.2011r
- wyróżnienie - w X Festiwalu Piosenki Angielskiej "EYE 2011 " - Widuchowa, 28.10.2011r.

11. Martyna Pluta - Centrum Kultury 105 - instruktor - Pan Artur Zajkowski
II miejsce (pierwszego nie przyznano) na Międzynarodowym Konkursie Akordeonistów i Bajanistów (akordeonistów guzikowych) w mieście Osa (Rosja) - maj 2011, i jako członkini Kwintetu Akordeonowego AKORDISSIMO - I miejsce na 59 Europejskim Festiwalu Młodzieży - Neerpelt (Belgia),
- Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Akordeonistów i Bajani stów (akordeonistów guzikowych) w mieście Osa (Rosja)

12. Młodzieżowe Koło Filatelistów - Klub "W Klocku" KSM "Przylesie" - instruktor - Pan Jerzy Musiał
- medal duży srebrny - w Konkursie Filatelistycznym Wrocław 9-16.04.2011r. za eksponat "Od Ikara się zaczęło",
- medal duży srebrny - na Światowej Wystawie Filatelistycznej - Japonia - Jokohama 28.07-02.08.2011r, za eksponat "Pomorze Środkowe",
- medal pozłacany - na Okręgowej Wystawie Filatelistycznej "Oława" 22-24.09.2011r. za eksponat "Koszalińska nasza ziemia ojczysta",
- 2 medale posrebrzane - na Europejskiej Młodzieżowej Wystawie Filatelistycznej - Polkowice 01-07.10.2011 r. za eksponaty "Znani i mniej znani" i "Od Ikara się zaczęło",
- medal pozłacany -posrebrzane - na Europejskiej Młodzieżowej Wystawie Filatelistycznej - Polkowice 01-07.10.2011 r. za eksponat "Pomorze Środkowe",
- 2 medale srebrne - na Okręgowej Młodzieżowej Wystawie Filatelistycznej "Debiuty XIII - Koszalin 2011", 17.11.2011r., za eksponaty "Znani i mniej znani" i "Od Ikara się zaczęło",
- medal brązowy - na Okręgowej Młodzieżowej Wystawie Filatelistycznej "Debiuty XIII - Koszalin 2011", 17.11.2011r., za eksponat "Koszalińska nasza ziemia ojczysta",
ponadto opiekun Jerzy Musiał otrzymał:
- medal duży złoty - na Międzynarodowej Wystawie Filatelistycznej Głogów 2011r. za czynny udział w pracach Sądu Konkursowego Wystawy
- dyplom pamiątkowy - za pomoc w zorg. Finału 49. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Filatelistycznego w Iławie 23-26.06.2011r.

13. Młodzieżowe Koło Filatelistyczne - Klub "Przylesie" KSM "Przylesie" - instruktor - Pan Andrzej Skorek
- medal duży srebrny - na Okręgowej na Okręgowej Młodzieżowej Wystawie Filatelistycznej - Wrocław 2011r., za eksponat "ABC Marginesu"
- dyplom w randze Medalu Dużego Pozłacanego - na Krajowej Wystawie Filatelistycznej II stopnia "Sacrum et Profanum" - Tarnów, 21.09.2011r., za eksponat "Polski XX Wiek",
- dyplom w randze Medalu Dużego Pozłacanego - na Okręgowej Wystawie Filatelistycznej "Jan Paweł II Człowiek Modlitwy" w Rzeszowie, 9-16.10.2011r., za eksponat "Wizerunek Zewnętrzny Jana Pawła II",
- dyplom w randze Medalu Pozłacanego - na Okręgowej Młodzieżowej Wystawie Filatelistycznej "Debiuty XIII - Koszalin 2011", 17.11.2011r., za eksponat "Polski XX Wiek".
Osiągnięcia członków koła:
- dyplom w randze Medalu Srebrnego - na Międzynarodowej Wystawie Filatelistycznej w Grodnie,20.05.2011r.,
- 2 medale srebrne - na Okręgowej Wystawie Filatelistycznej we Wrocławiu, 9-16.04.2011r.,
- 2 medale Duże Pozłacane - na Okręgowej Wystawie Filatelistycznej w Rzeszowie, 916.10.2011r.,
- medal Duży Pozłacany, Medal Pozłacany, Medal Srebrny, Medal Posrebrzany, Medal Pozłacany - na Okręgowej Młodzieżowej Wystawie Filatelistycznej "Debiuty XIII - Koszalin 2011", 17.11.2011r

14. Weronika Krajcer - Klub "W Klocku" KSM "Przylesie" - instruktor - Pan Jerzy Musiał
- medal duży pozłacany - w Konkursie Filatelistycznym Wrocław 9-16.04.2011r.,
- medal pozłacany - na Międzynarodowej Wystawie Filatelistycznej w Grodnie, 20.05.2011r.,
- medal pozłacany - na Okręgowej Wystawie Filatelistycznej "Oława" 22-24.09.2011r.,
- medal duży srebrny - na Europejskiej Młodzieżowej Wystawie Filatelistycznej - Polkowice 2011 r.
- 2 medale pozłacane - na Okręgowej Młodzieżowej Wystawie Filatelistycznej "Debiuty XIII - Koszalin 2011", 17.11.2011r.,
- medal duży srebrny - na Okręgowej Młodzieżowej Wystawie Filatelistycznej "Debiuty XIII - Koszalin 2011", 17.11.2011r.,

15.Weronika Chmielińska - Klub "W Klocku" KSM "Przylesie" - instruktor - Pan Andrzej Skorek
- dyplom w randze medalu dużego pozłacanego - na Okręgowej Wystawie Filatelistycznej "Jan Paweł II Człowiek Modlitwy" w Rzeszowie, 9-16.10.2011r., za eksponat "Ptaki Ozdobą Nieba i Ziemi",
- dyplom w randze medalu pozłacanego - na Okręgowej Młodzieżowej Wystawie Filatelistycznej "Debiuty XIII - Koszalin 2011", 17.11.2011r., za eksponat "Ptaki Ozdobą Nieba i Ziemi",
- dyplom w randze medalu srebrnego - na Okręgowej Młodzieżowej Wystawie Filatelistycznej "Debiuty XIII - Koszalin 2011", 17.11.2011r., za eksponat "Lewy prosty, prawy sierpowy"

16. Grupa Taneczna "EFEKT" - Stowarzyszenie "Pasja" - instruktorzy - Pani Agnieszka Bil i Pan Michał Pawłowski
Grupa taneczna "EFEKT" to grupa hip- hopowa, której trenerem jest Michał Pawłowski - finalista programu tvn "You Can Dance" oraz finalista programu tvn "Mam Talent". Grupa ma na swoim koncie mnóstwo osiągnięć, oraz udziałów w prestiżowych imprezach. W roku 2011 były to:
- II miejsce - na XXX Międzynarodowym Festiwalu Tańca Nowoczesnego, Białystok - Wasilków, 3-5 czerwca 2011., w kategorii HIP HOP MINIFORMACJE pow. lat 15
- I miejsce - na XXX Międzynarodowym Festiwalu Tańca Nowoczesnego, Białystok - Wasilków, 3-5 czerwca 2011., w kategorii HIP HOP FORMACJE pow. lat 15
I nagroda - w Powiatowym Przeglądzie Wojewódzkich Konfrontacji Tanecznych w kategorii wiekowej pow. 15 lat, Koszalin, 07.05.2011,

17. Paula Leszczyńska i Jacek Stróż - para taneczna - Stowarzyszenie "Pasja" - instruktorzy - Pani Agata Krajewska i Pan Robert Rowiński
- I miejsce klasa ,,C'' ST - na XXXII Międzynarodowym Turnieju Tańca Towarzyskiego ,,Srebrne Pantofelki'', Suchy Las, 9.04.2011 r.,
- I miejsce klasa ,,C'' ST - na II Ogólnopolskim Turnieju Tańca Towarzyskiego ,,Pasja Cup'', Koszalin, 5.06.2011 r.,
- VII miejsce klasa ,,B'' ST - na Międzynarodowy Turniej Tańca Towarzyskiego ,,Karkonosze Open'', Jelenia Góra, 24.09.2011 r.,
- IX miejsce klasa ,,B'' LA - na Międzynarodowym Turnieju Tańca Towarzyskiego ,,Karkonosze Open'', Jelenia Góra, 25.09.2011 r.,
- IV miejsce klasa ,,B'' LA - na Pucharze Zachodniopomorskiego Okręgu PTT, Szczecinek, 18.12.2011
18. Grupa Old Session - Stowarzyszenie Szkoły Tańca TOP - TOYS - instruktor - Pani Diana Sasha Staniszewska

I m Grupa Old Session to najlepsza w Europie grupa tańczących dzieci. Od dwóch lat biorą czynny udział w największych światowych festiwalach tanecznych. Przechodzą do finałów w największych w Europie zawodach tańca nowoczesnego. W solowych występach są laureatami wielu wydarzeń na skalę światową. Startują wraz dorosłymi artystami i reprezentują bardzo wysoki poziom taneczny.

I miejsce - Black Streets Koszalin 2011. - widowisko taneczne, w którym uczestniczyło ponad 1000 tancerzy z Polski , Niemiec, Francji , Czech i Szwecji. Sędziowie min- Iron Mike (Paryż- jeden z najlepszych tancerzy Popping na świecie), B boy Junior (Paryż- zwycięzca większości zawodów Break Dance na świecie), U.K (Niemcy- zwycięzca Funkin Stylez 2011). Finaliści - Funkin Stylez Preselection Berlin 2011- WORLD TEAM BATTLE - ogólnoświatowego , międzynarodowego festiwalu tańca nowoczesnego. W tym prestiżowym show uczestniczyły największe gwiazdy tańca , z takich krajów jak: Japonia , Rosja , USA , Niemcy , Holandia , Francja , Wielka Brytania , Szwecja. Sędziowie- wybitni tancerze i prekursorzy stylów tanecznych. Archie Burnett (Los Angeles- promotor stylu Voque),Gator (Paryż-zwycięzca Funkin Stylez 2011-Popping), Kwame Kid Eyez Osei (Dusseldorf- Promotor stylu Krump w Europie)
Grupa Old Session reprezentowała nasze miasto w trzeciej edycji programu Mam Talent. Choreografia , przygotowana przez Dianę Stanieszewską, wzbudziła podziw jurorów programu. Ich pokaz był transmitowany w stacji TVN podczas jednego z odcinków kastingowych.
Grupa Old Session brała udział w obchodach na Dni Koszalina. Wystąpiła podczas wydarzenia "Prawda Hip Hopu" ..

I stopnia
1. Emilia Kachnicz - Zespół Szkół Plastycznych
- Grand Prix- XIX Ogólnopolski Plener Rysunkowo-Malarski im. Krystyny Drążkiewicz dla Najzdolniejszych Uczniów Klas Najstarszych Liceów Plastycznych "Kazimierz Biskupi 2011"- wrzesień /organizatorzy: Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, Zespół Szkół Plastycznych w Kole. W plenerze udział wzięło 52 uczniów z 30 średnich szkół plastycznych, którzy zaprezentowali 200 prac. Przewodniczącym jury był prf. Stanisław Wieczorek z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie/, -wyróżnienie honorowe Dziekana Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie- VII Międzynarodowy Konkurs Plastyczny "Portret Rodzinny 2011"- Lublin 2011 kat. Fotografia, - w październiku 2011 otrzymała stypendium Prezesa Rady Ministrów, - Reprezentowanie szkoły na VI Przeglądzie Plastycznym z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby makroregionu północno-zachodniego i województwa lubelskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego- Gdynia -Orłowo kwiecień /Zespół Szkól Plastycznych w Koszalinie zajął 3 miejsce/

2. Kwintet Akordeonowy "Akordissimo" - Centrum Kultury 105 - instruktor - Pan Artur Zajkowski - I miejsce na 59 Europejskim Festiwalu Młodzieży - Neerpelt (Belgia), kwiecień 2011,
- Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Akordeonistów i Bajanistów (akordeonistów guzikowych) w mieście Osa (Rosja)

3. Wiktoria Wizner - Centrum Kultury 105 - instruktor - Pani Ewa Turowska - I miejsce - w XV Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Rozśpiewany Wawer" - Warszawa, kwiecień 2011r.,
- I miejsce - w Międzynarodowym Festiwalu Piosenki "ASENTANDO IL19 MICROFONO D'ORO" - San Possodonio (Włochy), lipiec 2011r.,
- I miejsce - w Ogólnopolskim Festiwal Piosenki "O Bursztynową Nutkę" - Trzebiatów 2-3.06.2011 r., - II miejsce - w I Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Rosyjskiej Łódź, kwiecień 2011r.,
- nagroda publiczności - w I Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Rosyjskiej Łódź, kwiecień 2011r.,
- nagroda specjalna - w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Francuskiej - XXIX Festival de la Chanson Francaise" - Poznań, 12.03.2011r.,
- wyróżnienie - w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Europejskiej "Nutka Poliglotka" - Warszawa, 26-27.11.2011r.

II. Nagroda za wybitne osiągnięcia artystyczne i twórcze "Młoda Artystka Roku":
1. Roksana Kwaśnikowska - Zespół Państwowych Szkół Muzycznych - nauczyciel - prof. Jan Stanienda
- I miejsce- Międzynarodowy Konkurs Muzyki Romantycznej w Nowym Jorku i udział w koncercie laureatów w Karnegie Hall- USA 26 listopad 2011/międzynarodowy konkurs dedykowany F. Lisztowi/
-I miejsce- Międzynarodowy Konkurs Muzyczny Talent 2011 w Nowym Jorku - USA 26 listopad 2011 /ponowny udział w koncercie laureatów w kwietniu 2012//międzynarodowy konkurs dedykowany F. Lisztowi/
- II miejsce- 16. Międzynarodowy Konkurs Młodych Muzyków "Petar Konjovic"- Belgrad /Serbia/ maj
- I miejsce- VI Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów im. S. Woytowicz- Jasło kwiecień

III. Nagroda za działalność w dziedzinie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury:
1. Pani Krystyna Wasilewska - wnioskodawca - Zespół Pracy Twórczej Plastyki
45 - lecie pracy artystycznej. Pani Wasilewska rozpoczęła pracę jako instruktor oświatowy w Domu Kultury w Białogardzie w końcu lat 50 - ątych. Pracę twórczą rozpoczęła w 1966r. Należała do Klubu Plastyka przy WDK w Koszalinie, a na przełomie lat 91/92 była w grupie założycieli Zespołu Pracy Twórczej Plastyki , w którym cały czas działa. Pani Wasilewska uczestniczy w wystawach, aukcjach, plenerach. Jej prace znajdują się m.in w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie, Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie, w zbiorach ośrodków kultury w Białym Borze, Połczynie Zdroju, Kołobrzegu, Mielnie, Darłówku, Neubrandenburgu oraz w wielu prywatnych zbiorach za granicą.
Artystka uczestniczyła w 22 plenerach i w 3 aukcjach charytatywnych.

2. Pani Beata Jasionek - wnioskodawca - Bałtycki teatr Dramatyczny
Od 12 lat związana z BTD. Autorka licznych prac scenograficznych i kostiumowych do spektakli BTD m.in. "Sceny z życia smoków", "Zazdrość", "Smoczek Hieronim" "Dzieła wszystkie Szekspira", "Odlot w czasie, czyli historia ostatniego tysiąclecia", "Pippi pończoszarka", "Carski syn". Jej praca jest doceniana zarówno przez widzów , jak i przez krytyków i media. Kilkakrotnie była autorką scenografii koszalińskich festiwali m.in. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", "Hanza Jazz Festiwal". Twórczyni kostiumów do filmu "Nie ma takiego numeru" reż. B. Brzeskota. Prowadziła zajęcia plastyczne z dziećmi podczas letnich warsztatów teatralnych. Współpraca z innymi polskimi teatrami tj. Teatrem Muzycznym w Gdyni, Teatrem im. W. Horzycy w Toruniu, Teatrem Powszechnym w Łodzi, Teatrem Współczesnym we Wrocławiu.

3. Pan Ziemowit Kalkowski - wnioskodawca - Pałac Młodzieży i Szkoła Podstawowa Nr 7 Wieloletni działacz życia fotograficznego w Koszalinie, jeden z założycieli Bałtyckiego Towarzystwa Fotograficznego. Pomysłodawca i komisarz Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Dzieci i Młodzieży "Człowiek, Świat, Przyroda" organizowanego od 10 lat ( przez ten czas wzięło w nim udział 3160 osób nadsyłając 15 747 zdjęć). Pomysłodawca Galerii Młodych /galeria prezentuje autorskie prace młodych fotografików z całej Polski/. Inicjator Ogólnopolskich Koszalińskich Młodzieżowych Spotkań z Fotografią/ w ramach wydarzenia organizowany jest 3-dniowy plener. Zwieńczeniem imprezy jest pokonkursowa wystawa "Człowiek, świat, przyroda" . Z jego inicjatywy i przy jego wsparciu od 9 lat organizowany jest Międzyszkolny Konkurs Fotografii Dziecięcej adresowany do uczniów szkół podstawowych. Od 10 lat związany z Pałacem Młodzieży. Organizator "lekcji fotografii "Współtwórca Międzyszkolnego Konkursu fotografii Dziecięcej /konkurs adresowany do uczniów szkół podstawowych/ - w 2011r. wpłynęło ok. 800 zdjęć od ponad 100 autorów. Wydawca gazetki okolicznościowej związanej z ww. konkursem. Bezinteresownie zaangażowany w organizację przedsięwzięcia, wielokrotny członek jury'. Współtwórca wystawy i pomysłodawca prezentacji tej wystawy w innych szkołach.

4. Grupa Taneczna GRACJA reprezentująca Uniwersytet III Wieku - wnioskodawca Politechnika Koszalińska Grupa Taneczna Gracja działa od 2007 r. Jej uczestniczkami są słuchaczki UTW /26 osób/ W repertuarze zespołu znajdują różne tańce narodowe. Zespół w 2011 roku występował z wielkim powodzeniem na licznych imprezach miejskich podczas Letnich Spotkań z Folklorem, Polonijnego Lata, festynów rodzinnych, WOŚP . W 2011 roku zespół zdobył II nagrodę w 4. Juwenaliach III Wieku w Warszawie w kategorii tanecznej./pot. Senioralna, festiwal seniorskich chórów, zespołów, solistów, teatrów oraz grup tanecznych i plastycznych/. To największy festiwal aktywnych artystycznie seniorów UTW z całej Polski i zagranicy - największa impreza kulturalna dla amatorskiego ruchu artystycznego seniorów w Polsce. Wśród uczestników są reprezentacje z całej Polski i zagranicy. W ramach tego wydarzenia w 2011r. zaprezentowało się ponad 100 grup twórczych, z czego w kategorii tanecznej blisko 50 zespołów - wystąpiło ponad 2000 osób. Prezentacje oceniało profesjonalne jury złożone z wykładowców wyższych uczelni./ Imprezę organizuje Fundacja AVE dzięki dofinansowaniu m.in. Miasta Warszawy oraz MKiDN .

5. Pani Barbara Bielińska Jaroszyk - wnioskodawca - Koszalińska Biblioteka Publiczna Organizatorka Europejskiego Festiwalu "Integracja Ty i Ja" - od 2003 r. /dynamicznie rozwijający się festiwal prezentujący europejską kinematografię wokół problematyki niepełnosprawności. W 2010 roku dzięki staraniom B. Jaroszyk, w Paryżu powstało Stowarzyszenie Przyjaciół EFF INTEGRACJA TY I JA, z którym organizatorzy współpracują do dziś. W 2011 roku festiwal poszerzył swój zasięg i odbywa się w 14 miastach całej Polski jako "Mały Festiwal Ty i Ja" /. Wiceprezes Koszalińskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego- od 2003 r. Członkini Stowarzyszenia Kiwanis- od 2002 r. Założycielka i sekretarz Zarządu Stowarzyszenia Kultury Filmowej, Medialnej i Zachowań Prozdrowotnej- 2002-2007. Wiceprezes Firmy "Muza", zajmującej się produkcją i dystrybucją filmów na kasetach video - 1980-1990/ z inicjatywy "Muzy" w kraju powstała sieć wypożyczalni kaset Video, preferujących klasykę filmu polskiego/ . Członek Rady Kultury przy Prezydencie Miasta Koszalina- od 2009 r. Znaczący wkład w reaktywację festiwalu "Młodzi i Film" /w 1999 r. dzięki wspólnym staraniom koszalińskich animatorów kultury - B. Jaroszyk była wtedy pracownikiem Instytutu Kultury Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego przy Bałtyckiej Wyższej Szkole Humanistycznej- po 10. letniej przerwie odbyły się XVIII Koszalińskie Spotkania Filmowe "Młodzi i Film"/. W 2011r. obchodziła jubileusz 30 - lecia pracy zawodowej. - 2011 r. Zasłużony dla Kultury Polskiej - Odznaka Honorowa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego

6. Pani Ewa Turowska - wnioskodawca - Centrum Kultury 105
20 - lecie pracy artystycznej. Pani Ewa Turowska jest instruktorem w CK105. Pracę w MOK rozpoczęła jako instruktor, potem była kierownikiem działu artystyczno - oświatowego, następnie kierownikiem impresariatu. Wdrożyła wiele nowatorskich pomysłów ,organizowała i prowadziła wiele imprez np. "Debiut" "Rambit" festiwal Chórów Gregoriańskich. W 1991r. rozpoczęła pracę z Zespołem "Zygzak" - od tej chwili liczy czas do jubileuszu artystycznego. Równolegle opiekowała się tancerzami z grupy Break Dance i Electric - Boogie, którzy osiągali czołowe miejsca w przeglądach krajowych i zagranicznych (np. tytuł wicemistrza świata Wojtka Staniszewskiego). Obecnie prowadzi Mini Studio Poezji i Piosenki w CK105. Zespół powstał w 1997 r.
Po kilku miesiącach pracy przedstawił widowisko muzyczne na tekstach Jana Brzechwy - "Cała naprzód ku wielkiej przygodzie" . W kolejnych latach powstało jeszcze 8 widowisk w tym przygotowany wspólnie z BTD program "Najpiękniejsza w klasie".
Zespół uczestniczy w Dniach Koszalina, występuje podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy, uczestniczy w wielu koncertach charytatywnych. Wychowankowie Mini Studia zdobyli wiele nagród na festiwalach i przeglądach, zapraszani byli do współpracy przy realizacji spektakli w BTD, znaleźli się w programie "Mam Talent", a Daria Zawiałow dotarła do półfinału.

7. Pan Ryszard Ziarkiewicz - wnioskodawca Polskie Radio S.A. Rozgłośnia w Koszalinie
W 2011 zrealizował kilka projektów upowszechniających i promujących koszalińską kulturę:
- wystawa "Niepoprawna sztuka peryferii. Sztuka nowoczesna z Koszalina?!" w Miejskim Ośrodku Sztuki - Galeria Sztuki Najnowszej w Gorzowie Wlkp. - I Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej KOSZART - odwołanie się do historii i zwrócenie się do przyszłości poprzez kulturę i sztukę. W ramach Festiwalu odbyła się wystawa, sesja nt. modernizmu, 7 interwencji artystycznych oraz warsztaty architektoniczne w Jamnie. Uwagę zwróciły akcje: "Odpalamy Hasiora", "Koncert dla Marchlewicza" , "Rzeźba hybrydowa",
- koordynacja i konsultacja realizacji filmu "Artyści z Koszalina"(dofinansowanie z ZFF "Pomerania Film"). Jest to 45 minutowy fabularyzowany dokument o środowisku sztuki nowoczesnej w Koszalinie. Sztuka jest pretekstem do budowy zaskakującego obrazu koszalińskiej panoramy miasta - premiera 30 stycznia br. Inne : - kurator i pomysłodawca wystawy w Galerii Południowej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie - "Prekursorzy współczesności - nowoczesna sztuka Koszalina 1945-2000" - czerwiec 2008 r. ; - Akcja "Kocham Koszalin" - 2007 r. ; - Wydanie monografii "Awangarda w plenerze. Osieki i Łazy 1963-1981"; - działalność kuratorska Galerii SCENA m.in. bezpłatne warsztaty artystyczne - oswajanie sztuki dla dzieci i młodzieży organizowane w 2009, 2010, 2011 roku.

8. Pani Krystyna Maria Górka - wnioskodawca - Rada Osiedla Śródmieście Od kilkunastu lat związana z Radą Osiedla Śródmieście. Członek Zespołu słowno-muzycznego "Śródmieście" - recytatorka , autorka wierszy, uczestniczka różnych przeglądów i uroczystości. Otrzymała liczne dyplomy i wyróżnienia w konkursach recytatorskich rangi ogólnopolskiej i regionalnej. Przez 12 lat brała - z dużym powodzeniem, udział w turniejach recytatorskich m.in. Skamandrytów w Połczynie Zdroju. Otrzymała z MKiDN Odznakę Recytatora. Startowała w Wałczu, Szczecinku, Świdwinie, Koszalinie jako reprezentantka MOK. Od 16 lat pełni obowiązki przewodniczącej Koła Związku Emerytów i Rencistów i Inwalidów przy RO Śródmieście, gdzie organizuje spotkania osób starszych. Gra w Teatrze Seniora "Zwierciadło". Wydała własnym nakładem 5 tomików wierszy. W swojej zawodowej pracy przez 12 lat prowadziła Wojskowy Zespół Słowno - Muzyczny, który odnosił sukcesy podczas resortowych przeglądów. Prowadziła działalność kult. - oświatową wśród rodzin wojskowych jako przewodnicząca Koła Rodzin Wojskowych. Otrzymała wiele nagród, odznaczeń i medali m.in. Sił Zbrojnych w Służbie Ojczyzny, Złoty Krzyż Zasługi.

IV. Nagroda za osiągnięcia w dziedzinie kultury:
1. Pan Tomasz Goliński - wnioskodawca - Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków Samodzielne Koło w Koszalinie
Ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku - specjalność gry na perkusji w 2011r. Ukończył Królewskie Konserwatorium Sztuki w Antwerpii w Belgii w specjalności gry na marimbie w 2011r. Studiuje w Konserwatorium Muzycznym - studia podyplomowe w Leuven w Belgii - specjalność gra na marimbie. Student kompozycji w w/w Konserwatorium.
- I m. - Światowy Konkurs Marimbowy pod patronatem Królowej Paoli - Belgia, lipec 2011,
- I m. - Światowy Konkurs Kompozycji w kat. marimbowej muzyki solistycznej pod patronatem Królowej Paoli - utwór" Purity" , nagroda publikacji w duńskim wydawnictwie, umieszczenie utworu na liście wyboru na ogólnoświatowym konkursie "Universal Marimba Competition 2015" , wrzesień 2011 - Belgia,
- Stypendysta MKiDN za wyróżniające się wyniki w nauce w roku 10/11
- udział w konkursach mistrzowskich podczas "Ludwig Albert International Marimba Academy" , kwiecień 2011 - Belgia,

2. Pani Katarzyna Ulicka Pyda - wnioskodawca - Bałtycki Teatr Dramatyczny
Absolwentka Państwowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W 2011 r. została uhonorowana indywidualnym wyróżnieniem w prestiżowym XVII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej, za rolę "Kobiety" w spektaklu "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku". Za tę samą rolę została wymieniona w subiektywnym spisie aktorów polskich sporządzonym przez Jacka Sieradzkiego. W BTD pracuje od 16 lat. Wystąpiła w 45 sztukach.

3. Zespół RAGAFAYA - wnioskodawca - Centrum Kultury 105
- zakwalifikowali sie do finału 2 edycji programu Must Be The Music 2011r.
- W 2007 r. Wygrali w konkursie Ostróda Reggae Festival
- zagrali na Przystanku Woodstock jako jeden ze zwycięzców konkursu dla młodych kapel
- w marcu 2010 nagrali debiutancka płytę "Karrambol"
- grali ze znanymi wykonawcami.

4. Grupa TOP-TOYS - wnioskodawca - Stowarzyszenie Szkoły Tańca TOP-TOYS
- I m. Ogólnoświatowy Festiwal Tańca Nowoczesnego - Funkin Stylez Prelection - Berlin 2011 (D.Staniszewska, P.Bagińska, M. Konopacki, M. Nidzgorska, I. Bagińska). W imprezie uczestniczyli tancerze z Japonii, Rosji, USA, Niemiec, Holandii, Francji. Wielkiej Brytanii, Szwecji. Sędziowali wybitni tancerze, prekursorzy tego stylu.
- I m. - Ogólnoświatowe Zawody Taneczne - Crews Battle Mixery KO. Battle Preselection - Berlin 2011,( D. Staniszewska, P i I. Bagińskie, M. Konopacki, M. Orłowski,). Wśród sędziów byli najlepsi tancerze - zwycięzcy większości zawodów Break Dance na świecie). Eliminacje do zawodów odbywały się w 40 krajach.
- II m. Black Streets Koszalin 2011. Uczestniczyło w imprezie ponad 1000 tancerzy (Polska, Niemcy, Francja, Czechy, Szwecja)
- II m. - Ogólnoświatowe Zawody Taneczne - Crews Battle Mixery KO. Battle Preselection - Hannover 2011,
- II m. - Ogólnoświatowy Festiwal Tańca Nowoczesnego - Funkin Stylez Prelection - Hannover 2011,
- promowanie miasta na scenie polskiej koszykówki - wspieranie i reklama AZS przez profesjonalne cheerliderki , tancerki grupy Top- Toys.
- oprawa artystyczna - gwiazdy ogólnopolskich targów komputerowych organizowanych przez fimę Samsung, październik 2011,
- organizatorzy widowiska "Prawda Hip - Hopu" - Dni Koszalina ( udział ok. 1000 tancerzy z regionu)
- udział w wydarzeniu teatralno - muzycznym - Magic Malbork, - bicie rekordu w ilości tańczących osób - Koszalin, - show Sylwestrowy na scenie rzeszowskiej z TVP1, - występy na Gali Sportów Walki- m.in. Koszalin

5. Pan Michał Cielecki - wnioskodawca - Filharmonia Koszalińska
Członek zespołu jazzowego SiM. Kompozytor - ze szczególnym uwzględnieniem tworzenia elektronicznej muzyki do gier i programów komputerowych - od kilku lat kariera w tym zakresie. Współautor muzyki do gry Bulletstorm - dzieła polskiego studia "People Can Fly" i amerykańskiego "Epic Games",( materiał muzyczny zrealizowany z udziałem Słowackiej Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Bratysławie), premiera odbyła się w lutym 2011 r. Kompozytor muzyki dodatkowej do światowego przeboju polskiej produkcji - gry "Wiedźmin 2 - premiera - wrzesień 2011. Twórca muzyki do gry dla dzieci "Axel wielka ucieczka - hit rynkowy w Polsce w 2011 r. Stały współpracownik z Sonic Symphony - amerykańską firmą specjalizującą się w produkcjach muzyki reklamowej, głównie do hollywoodzkich zwiastunów kinowych. Współpracuje z jednymi z najbardziej znanych firm w branży oprogramowania muzycznego - europejskimi - ProjectSAM Sonokinetic Sampling jak i amerykańskim 8Dio Soundiron ( www.michalcielecki.com - próbki jego utworów)

6. Pan Robert Rowiński - wnioskodawca - Stowarzyszenie "Pasja" - Wytypowany spośród polskich tancerzy do opery "Traviata" Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Twórcą był wybitny reżyser Mariusz Treliński, Warszawa Polska- styczeń, luty 2011.- IV miejsce w Zawodowym Tańcu Towarzyskim na światowej sławy turnieju San Francisco Open Dancesport Championship w kategorii SHOW, San Francisco Kalifornia USA kwiecień 2011. Współorganizacja II Turnieju Tańca Towarzyskiego Pasja Cup, czerwiec Koszalin. Wytypowanie do znaczącego projektu tańca towarzyskiego w USA organizowanego przez zdobywcę amerykańskiego Tańca z Gwiazdami (Dancing with the Stars) - Alca Mazo wraz z najlepszymi parami świata. Stworzono 85-minutowy musical "Dance Temptetion",, który wystawiony został na prośbę największego studia w San Francisco - Genesis Studio, który wystawiano 14-krotnie na scenie Teatru Casino Royal w Niagara Falls w Kanadzie. Musical odniósł tak duży sukces, że ponownie będzie wystawiany w 2012 - lipiec, sierpień 2011.

7. Akademicki Klub Tańca The Stars - wnioskodawca - Politechnika Koszalińska i Polska Federacja Tańca
Działa od 1996r
- I miejsce ( mistrzostwo świata ) Mistrzostwa Świata "Adults Small Groups Special Couple Dance “ - Liberec, listopad 2011
- II miejsce (wicemistrzostwo świata?) "Adults Teams Rueda de Casino" - Liberec, listopad 2011
- III miejsce (II wicemistrzostwo świata ?) Master Show Case Special Couple Dance - Liberec, listopad 2011
- I miejsce w Krajowych Mistrzostwach Polski IDO w tańcach par - Special Couple Dance Formacje/dorośli - Lublin, kwiecień
- I miejsce w Krajowych Mistrzostwach Polski IDO - w tańcach par - Latin Show Formacje (dorośli) - Lublin, kwiecień,
- II miejsce w Krajowych Mistrzostwach Polski IDO w tańcach par - Special Couple Dance Małe grupy/dorośli - Lublin, kwiecień
Tytuł "Zespół Roku 2011 " - Polskiej Federacji Tańca

V. Nagroda z okazji jubileuszu twórczego:
1. Pan Krzysztof Rećko Rapsa - wnioskodawca - Muzeum w Koszalinie
25 - lecie pracy twórczej. I wystawa zbiorowa grupy TWA - 1986 r. KMPiK - Koszalin. W koszalińskim Muzeum 16 lutego 2012 r. zostanie otwarta wystawa jubileuszowa. W 2011r. miał 15 wystaw m.in:
* indywidualna w Galerii Sptatim Novum w Elblągu,
*grupowa w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie,
* indywidualna w Galerii ZLP w Warszawie,
* zbiorowa w Galerii Tygiel w Gdyni,
*indywidualna w Galerii Porthos w Warszawie
*grupowa w Muzeum w Grodnie
* Międzynarodowa Wystawa Malarstwa i Tkaniny - Muzeum w Gdyni ( nagroda VI Międzynarodowego Biennale),
* indywidualna Art Po - prostu w Warszawie
* indywidualna "Le Petit Cafe" w Warszawie
* indywidualna w Galerii Sztuki Glaza EXPO w Gdańsku,
* zbiorowa FALA VI - Bałtycka Galeria Sztuki - Koszalin,
Artysta jest założycielem grupy artystycznej TWA. Aktualnie współtworzy duet z Aleksiejem Bogustovem, prof. Katedry Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Grodnie. Członek ZPAP i Stow. Promocji Artystów Wybrzeża ERA - ART w Gdyni. Artysta budzi duże uznanie i zainteresowanie krytyków . Swoje prace wystawiał m.in. w Ambasadzie RP i w Galerii Polskiego Instytutu Kultury POSK w Londynie, w Państwowym Muzeum w Grodnie, w Pałacu Republiki w Mińsku. Jego obrazy użyto do realizacji filmu "Sztuka fizyki". Na jego temat ukazało się wiele publikacji , jego prace wystawiane były przez największe domy aukcyjne - AGRA-ART, REMPEX, DESA UNICUM. Znajdują się też w zbiorach galeryjnych, muzealnych i indywidualnych w kraju i zagranicą.

2. Pan Waldemar Jarosz - wnioskodawca - Zespół Pracy Twórczej Plastyki
30 lecie pracy twórczej. Pierwsza wystawa na której pokazał swoje prace to "Wystawa odrzuconych" w 1981 r. - "Mała Zachęta" w Warszawie. Zaprezentowała się wówczas grupa młodych twórców, którzy nie zostali przyjęci na Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie.
Członek ZPTP oraz Związku Artystów Plastyków w Pile. Założyciel Group 4 - 2003 r. , która pokazuje swój dorobek w galeriach Koszalina i regionu. Organizuje plenery i wystawy dla zdolnej młodzieży, jego uczniowie zdobywają nagrody w konkursach, jest członkiem portali artystycznych, organizatorem plenerów. Jego twórczość obejmuje malarstwo olejne, pastel olejny, akwarele, gwasz, rysunek i collage. W latach 1981 - 2011 miał ponad 28 wystaw zbiorowych i 15 wystaw indywidualnych .

3. Pan Jacek Barzycki - wnioskodawca - Polskie Radio S.A. Rozgłośnia w Koszalinie
20 - lecie zespołu Gdzie Cikwiaty ( rok powstania - czerwiec 1991r.)
Założyciel i lider grupy rockowej Gdzie Cikwiaty wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów, aranżer i producent muzyczny.
Jego działalność muzyczna od ponad 30 lat związana jest z Koszalinem. Ma na swoim koncie liczne koncerty , wydawnictwa płytowe, publikacje medialne i teledyski. Jego doświadczenie zawodowe jako instruktora muzycznego wpłynęło na działalność i sukcesy wielu koszalińskich zespołów i wykonawców muzyki rockowej.
Założony przez niego zespół występował m.in. na festiwalach takich jak : - FMR Jarocin 1991r. i 93r. - Marlboro Rock In 93r. - Antena Polska Le Printemps de Bourges 94r. - Odjazdy 95r. - Sopot Festiwal 95 r. - Open Air 92r. 93 i 94 w Niemczech - Rock Stade w Neubrandenburgu
- przełomowe było zwycięstwo w konkursie Marlboro Rock In w 94 r. ( pokonanie w 4 - stopniowych eliminacjach blisko 600 zespołów) i nagroda w postaci kontraktu płytowego ufundowana przez wytwórnię PolyGramPolska. W 1995 r. ukazała się płyta debiutancka zespołu a utwory tj. "Ciała Astralne", "Lewituję", "Błazen - wyciskacz łez" , "Pragnę właśnie jej" zagościły na antenie radiowej w całej Polsce. W ciągu 20 lat zespół zagrał ponad 300 koncertów na jednej scenie m.in. z The Mission, Paradise Lost, Kult, Hey, Illusion, Golden Life, Proletaryat, Myslovitz, Varius Manx z Edytą Bartosiewicz, Kasią Kowalską, Big Day, SweetNoise", Moonlight.
W 1999r. ukazała się II płyta "Blisko" , poprzedzona teledyskiem do piosenki "Blisko nam do siebie" która gościła na listach przebojów - 40 tygodni w polskim radiu 3ZZZ w Melbourne ( w kwietniu 1999r. była na I m.)
W lipcu 1999r. zespół wystąpił na Festiwalu we Włoszech grając w jednym koncercie z Deus z Belgii i The Residents z USA.
W latach 90 - tych zespół miał wysokie notowania i świetną prasę.
Z ok. 10 uirodzin została wydana 3 płyta "10th"
W 2005 r. J. Barzycki rozpoczął solową działalność wydaniem Maxisingla "Wszystko mi wolno" .
W lipcu 2005 r. wystąpił z przyjaciółmi jako Barzycki.pl
W 2010r. Gdzie Cikwiaty powrócił na scenę w odmłodzonym składzie a w 2011 obchodził jubileusz 20 - lecia grając koncerty i publikując specjalny album pn. Gdzie Cikwiaty. The best of 20" zawierający 19 najbardziej znanych utworów i premierową piosenkę pt. "To może się udać"
Dorobek artystyczny: - 5 płyt, - 2 teledyski - Gdzie Cikwiaty - 3 teledyski - Barzycki.pl
Publikacja - "Encyklopedia Polskiego Rocka" Rock 1966 str 170.

4. Galeria "Na Piętrze" - wnioskodawca - Związek Polskich Artystów Plastyków
20 - lecie działalności Galerii. Została założona 9 lutego 1991r. i otwarta uroczystym wernisażem ogólnopolskiej wystawy zbiorowej. Galeria jest nie tylko salonem wystawowym ale także miejscem spotkań ludzi, którzy tworzą, popularyzują i interesują się sztuką. Podstawową funkcją Galerii jest działalność wystawiennicza i kulturotwórcza. Od 1991r. do 2011r. zorganizowano w Galerii ponad 50 wystaw z różnych dziedzin sztuki (malarstwa, rzeźby, rysunku, grafiki, szkła i ceramiki, fotografii, tkaniny, wikliny, srebra, performence, pokazy plastyczne - "Słowik w Plenerze", wigilie artystyczne, pożegnania połączone z wystawą i spotkaniem przyjaciół ).
Galeria prowadzi stały cykl wystaw młodych twórców "Promocja Młodych". Wystawy są udokumentowane, informacje o Galerii ukazują się na łamach lokalnych i ogólnopolskich czasopism np. Art& BUSSINES", EXIT, ARTEON i w portalach internetowych. Galeria była też organizatorem aukcji charytatywnych: - na rzecz Tow. Pomocy im. Brata Alberta(3), na rzecz powodzian (2), na rzecz WOŚP, na rzecz koszalińskiego Hospicjum, z Cantate Deo.
Galerię wyróżniono :
- 1955 - "Za wybitne zasługi w upowszechnianiu kultury i Sztuki" (z ok. 40 - lecia ZPAP - Okręg Koszalin)
- 1998 - "Za zasługi dla rozwoju Miasta Koszalina",
- 2001 - Nagroda Główna - Srebrna Statuetka NIKE w dziedzinie kultura w konkursie Koszalińskie Nagrody ALLIANZ 2001,

5. Pan Czesław Kuriata - wnioskodawca - Koszalińska Biblioteka Publiczna
W 2011r. obchodził jubileusz 55 - lecia pracy twórczej. W 1960 r. podjął pracę w Rozgłośni Polskiego Radia w Koszalinie, gdzie przez wiele lat kierował programem artystycznym. Organizator koszalińskiego oddziału Związku Literatów Polskich i jego pierwszy długoletni prezes. Zorganizował wtedy w Koszalinie ogólnopolski zjazd pisarzy z udziałem około 100 znanych pisarzy, m.in. laureatki Nagrody Nobla Wisławy Szymborskiej, Jarosława Iwaszkiewicza, Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta. Debiutował jako poeta w szczecińskim tygodniku "Ziemia i Morze" w 1956 r. Pięć lat później ukazał się pierwszy tom poezji "Niebo zrównane z ziemią". Czesław Kuriata opublikował do tej pory 30 pozycji. Dwie powieści "Naprawdę już po wojnie" i "Zorze Archangielskie" w latach 1977-91 drukowano w odcinkach w kilku czasopismach, a także emitowano przez radio. Różne utwory poetyckie i prozatorskie opublikowano w czternastu językach obcych. Ostatnia odnotowana pozycja to "Galop do Wielkiego Lasu, Wołanie Wołynia" Warszawa, Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 2005. Autor ponad 20 słuchowisk radiowych, reżyserowanych przez wybitnych reżyserów, m.in. Zbigniewa Zapasiewicza, który jest także wykonawcą. Role w słuchowiskach Czesława Kuriaty grali znakomici aktorzy, jak Marian Kociniak, Bronisław Pawlik, Andrzej May czy Andrzej Kopiczyński. Kilka słuchowisk otrzymało znaczące ogólnopolskie nagrody. O twórczości pisarza powstało kilka prac magisterskich (m.in. Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Słupsku, Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Krakowie, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet im. B. Bieruta we Wrocławiu). Noty o Czesławie Kuriacie znajdują się również w ważniejszych słownikach pisarzy polskich, we wszystkich edycjach "Who is who", a także w zagranicznych publikacjach encyklopedycznych m.in. w Anglii, Indiach, USA. Czesław Kuriata współpracował z Bałtyckim Teatrem Dramatycznym, był stałym recenzentem teatralnym w radiu. Od dziesięcioleci jego twórczość stanowi repertuar młodzieżowych teatrów poezji, wykorzystywana jest również na licznych konkursach recytatorskich, regionalnych i ogólnopolskich. Czesław Kuriata do chwili obecnej jest aktywnym pisarzem, publikującym nowe książki i artykuły dziennikarskie w prasie. Aktualnie współpracuje m.in. z tygodnikiem koszalińskim "Miasto". Odznaczenia: Krzyż Kawalerski Ordeu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Zasłużony Działacz Kultury, Honorowa Odznaka Komitetu ds. Radia i Telewizji, Srebrny medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Złota odznaka Gryfa Zachodniopomorskiego, Medale za Zasługi dla Województwa Koszalińskiego i Pilskiego, dla miast Koszalina i Słupska. Najważniejsze nagrody za twórczość literacką: Nagroda Poznańskiego Listopada Poetyckiego, Nagroda artystyczna I stopnia, Nagroda Prezesa Radia i Telewizji za literacką twórczość radiową.

6. Pan Krzysztof Rotnicki - wnioskodawca - Centrum Kultury 105
- 35 - lecie pracy artystycznej. W 1976 r. uzyskał dyplom PWST i podjął pracę w Teatrze Polskim w Szczecinie - reżyser. Od 1978 r. mieszka w Koszalinie. Był reżyserem etatowym a potem dyrektorem artystycznym BTD oraz Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze. Następnie pracował w WDK w Koszalinie jako st. Specjalista ds. teatru. Po likwidacji WDK pracował w Dziale Regionalnym Biblioteki Wojewódzkiej. Prowadził warsztaty teatralne dla nauczycieli i instruktorów placówek kultury, założył "bank scenariuszy" dla teatrów amatorskich. Obecnie pracuje w CK105 w CK105.
Od 2007r. prowadzi Teatr Rodzinny oraz Teatr Seniora "Zwierciadło" . W Zakładzie Karnym i Areszcie Śledczym( porozumienie z CK105) prowadzi zespoły teatralne "Strefowa 17" /4 premiery/ oraz "Efemeryda" /3 premiery/. Za tę działalność został uhonorowany Brązową Odznaką " Z a zasługi w pracy penitencjarnej" a Telewizja Szczecin wyprodukowała film "Mrożek za kratami". 5 razy reżyserował koncerty z cyklu "Przyjaciele dzieciom" , w których występowały znaczące osobistości Koszalina. Aktualnie realizuje projekty teatralne we współpracy z I LO i II LO.

7. Pani dr Marlena Zimna - wnioskodawca - Centrum Kultury 105
20 - lecie pracy twórczej - ( debiut literacki w 1991r. na łamach moskiewskiego almanachu "Turniej poetycki 91").
W 2012r. prowadzone przez Panią M. Zimną Muzeum Wł. Wysockiego będzie świętować 18 urodziny.
W 2012 r. odbył się X jubileuszowy Festiwal Filmów Dokumentalnych o Wł. Wysockim "Pasje wg. św. Włodzimierza".
Fascynacji postacią Wysockiego p. M. Zimna uległa w czasach licealnych. Moskiewskie studia pozwoliły jej nawiązać liczne kontakty z ludźmi, którzy znali Wysockiego, jego rodzinę i przyjaciół. W tym czasie zgromadziła już bogatą kolekcję pamiątek po artyście. Już w czasie studiów napisała szereg prac poświęconych poezji Wysockiego i uczestniczyła w wielu konferencjach naukowych prezentując na nich referaty na temat artysty. Publikowała w prasie artykuły o życiu i twórczości Wysockiego , tłumaczyła poezję artysty oraz innych poetów( m.in. w "Sztandarze Młodych" oraz na łamach lokalnych gazet).
Wydała:
- 1994r. "Polowanie na Wilki" (wiersze i pieśni w przekładzie Marleny Zimnej) - znalazły się tu m.in. prapremierowe przekłady wielu utworów Wysockiego. Część pracy ma charakter unikalny - przetłumaczone zostały wiersze nieznane dotąd w Polsce, nawet w Rosji rzadziej spotykane;
- 1994r. - "Wysocki między życiem a śmiercią" - to zbiór opowieści, miniatur o Wysockim, zebranych podczas odwiedzin w Rosji, ludzi którzy znali barda .
- 1998r. - "Wysocki - dwie lub trzy rzeczy, które o nim wiem",
- 1999r. "Kto zabił Wysockiego",
Ukazały się też przekłady książek dr. M. Zimnej "Wysocki - dwie lub trzy rzeczy, które o nim wiem" w Rosji i na Litwie) - 2004r, 2007r. , 2008 r. 2011r.
W maju 1995r. w swoim mieszkaniu otworzyła Prywatne Muzeum Włodzimierza Wysockiego, drugie, obok moskiewskiego, na świecie. W niewielkiej przestrzeni jednego pokoju dr Zimna przygotowała ekspozycję na którą składają się fotografie, portrety, plakaty, zbiory poezji, płyty, taśmy, filmy i inne. Jest też jedna z gitar Wysockiego. W tym niekomercyjnym muzeum można nie tylko obejrzeć ekspozycję ale również posłuchać pieśni Wysockiego i obejrzeć filmy z jego udziałem lub mówiących o jego twórczości. Dzięki staraniom dr Marleny Zimnej koszalińskie Muzeum Włodzimierza Wysockiego jest coraz bardziej znane w kraju i poza jego granicami. Pani Zimna prowadzi bogatą korespondencję ze znawcami twórczości Wysockiego, jego bibliografami i biografami. Była też pomysłodawczynią i organizatorką wielu imprez tj. spotkania "Z przyjaciółmi o Wysockim" , których integralną częścią bywały kongresy wysockologów z całego świata i artystyczne prezentacje twórczości Wysockiego , w wykonaniu amatorów i gwiazd polskiej sceny. Była organizatorką dużej imprezy artystycznej- w całości poświęconej Wysockiemu. W koszalińskim amfiteatrze wystąpiły największe polskie gwiazdy z repertuarem przygotowanym specjalnie z myślą o Koszalinie. Przedsięwzięcie to było transmitowane na żywo przez II program TV. Patronat nad imprezą sprawował Ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce i Prezydent Miasta Koszalina.

8. Pani Anna Dubrownik - wnioskodawca - Stowarzyszenie Szkoły Tańca TOP-TOYS
15 - lecie pracy artystycznej . Z tańcem związana od 1988 r. , kiedy to tworzyła choreografie na potrzeby uroczystości szkolnych i szkolne zawody o nazwie RAP. Jako 18 - latka stworzyła nieoficjalne szkoły tańca , w których zgromadziła zbuntowaną młodzież. W 1996r. założyła Szkołę Tańca TOP-TOYS odnoszącą obecnie znaczące sukcesy na krajowych i światowych imprezach tanecznych. Cały czas doskonali swoje umiejętności ( ukończenie kursu instruktorów sportu, nadanie awansu zawodowego nauczyciela, kwalifikacje do kierowania placówkami wypoczynku dla dzieci i młodzieży). Wymyśla nowe układy. Tancerze Szkoły TOP-TOYS uświetniają swoimi występami imprezy kulturalne i sportowe. Odnieśli wiele sukcesów w programach telewizyjnych. Oferta szkoły jest cały czas wzbogacana o nowe formy tańca ( z początku był to tylko street dance oraz break dance). Pani Anna jest trenerem blisko pół tysiąca tancerzy. Efektem pracy p. Anny jest m.in. wyselekcjonowany skład zespołu złożony z kilkudziesięciu wybitnych tancerzy uczestniczących w pokazach, turniejach i wysokiej rangi zawodach tanecznych. Zapał i zaangażowanie, pasja p. Anny udziela się wychowankom. Zdobywają wiele tytułów, wygrywają na festiwalach, występują w teledyskach, filmach, programach telewizyjnych. Dawni wychowankowie to obecnie dyplomowani instruktorzy - nauczyciele Szkoły Tańca TOP TOYS z dużymi osiągnięciami. Pani Anna rocznie tworzy choreografie na tysiące pokazów dla agencji Artystycznych i Reklamowych. Zgodnie z załączoną listą dorobek artystyczny p. Dubrownik obejmuje nagrodzone na turniejach ogólnopolskich i Mistrzostwach Polski a także świata ( od 2003r.) układy choreograficzne tancerzy i zespołowe. Duże sukcesy osiąga też wyszkolona przez p. Annę Grupa Old Session - jest to jedna z najlepszych grup dziecięcych w Europie,

VI. Wydarzenie Kulturalne Roku 2011:
1.Koszalińskie Konfrontacje Młodych "m - Teatr" - wnioskodawca Rada Kultury przy Prezydencie Miasta
Ten wyjątkowy w skali kraju przegląd spektakli polskich twórców teatralnych rozpoczynających swoją pracę na profesjonalnej scenie, po raz drugi zrealizowano z dużym sukcesem. Tradycyjnie integralną część "m-teatr 2011" stanowiły panele dyskusyjne na zakończenie każdej sztuki, w których udział brali widzowie oraz twórcy widowisk (reżyser i grupa aktorska). W zmaganiach festiwalowych brało udział 8 spektakli reżyserów z teatrów z Warszawy, Krakowa, Olsztyna, Bielsko-Białej i Supraśla .Zwyciężczynią I nagrody została Ewelina Marciniak z Teatru Polskiego z Bielsko-Białej ze sztuką "Nowe wyzwolenie". Festiwal cieszył się bardzo dobrymi recenzjami dziennikarzy i uznaniem wśród mieszkańców Koszalina i całego regionu, jak również środowiska teatralnego w Polsce.

Wyróżnienie Honorowe - Tytuł Przyjaciel Kultury 2011
1.Pan Kazimierz Okińczyc - wnioskodawca Rada Nadzorcza Koszalińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Przylesie"
Od 1990r. Prezes Zarządu KSM "Przylesie" . Spółdzielnia to firma z ponad 50 - letnią historią na rynku koszalińskim zajmująca się kompleksowym zarządzaniem nieruchomościami, dbająca m.in. o działalność społeczno - wychowawczą i kuluralno - oświatową. Zarządza 4 klubami osiedlowymi - "Przylesie", "W Klocku", "Centrum Rozrywki Na Pięterku" "Kanion". W ramach działalności społeczno - wychowawczej zatrudnia 19 pracowników. Na działalność społeczno - wychowawczą przeznaczana jest rocznie kwota ok. 1 mln. zł. Kluby zapewniają warunki do rozwoju dzieci i młodzieży pod kątem artystycznym - prowadzenie sekcji i warsztatów artystycznych. Realizowane są zajęcia dzięki którym wzrasta aktywno

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!