Warsztaty łucznicze w Koszalinie

Dodano: 29 listopada 2011, 6:30 Autor:

Łuk to jedna z pierwszych broni, jaką zaczął stosować człowiek. Jeśli chcesz poznać średniowieczne techniki strzeleckie, przyjdź na spotkanie z rycerzami.
Największą rolę łuk odegrał w średniowieczu – był stosowany nie tylko do polowania, ale przede wszystkim na polach bitew. Członkowie Koszalińskiej Kompanii Rycerskiej mają w swoich szeregach zapalonych łuczników.

Największą rolę łuk odegrał w średniowieczu – był stosowany nie tylko do polowania, ale przede wszystkim na polach bitew. Członkowie Koszalińskiej Kompanii Rycerskiej mają w swoich szeregach zapalonych łuczników. (fot. Archiwum KKR)

Najsławniejszy łucznik

Bezsprzecznie największą sławę wśród łuczników w kulturze zachodniej zdobył Robin Hood, który okradał bogatych i rozdawał dobra ubogim. Podania głoszą, że wraz z kompanami zamieszkiwał w lesie Sherwood i walczył przeciw despotycznemu szeryfowi z Nottingham.

– Warsztaty łucznicze odbędą się w sobotę w godz. 11-14 na terenie Archiwum Państwowego przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 2 w Koszalinie – zapowiada Bartłomiej "Gandalf” Zielonka z Koszalińskiej Kompanii Rycerskiej. Kompania organizuje imprezę w ramach projektu "Wyjdź z domu – zostań rycerzem!”. – Podczas spotkania będzie można zobaczyć, jak wygląda sprzęt łuczniczy, którego używano w wiekach średnich. Rycerze zapoznają wszystkich zainteresowanych z technikami strzeleckimi – mówi "Gandalf”.

W wiekach średnich łucznictwo było bardzo popularne, głównie z przyczyn finansowych. Wielu władców chętniej inwestowało w łuczników niż innych zbrojnych, gdyż za pieniądze, które potrzebne były do wystawienia jednego rycerza można było wystawić dwustu łuczników.

Warto wiedzieć, że tajemnicą strzelców wyborowych jest właściwy chwyt strzały. Jej osada powinna być na tyle ciasna, żeby strzała swobodnie wisiała na cięciwie, a jednocześnie na tyle luźna, by po uderzeniu palcem w cięciwę obok osady, strzała spadła.

Czy zasadę tę łatwo jest zastosować w praktyce? O tym możesz przekonać się już w sobotę w Archiwum Państwowym. Chętni będą mogli spróbować swoich sił w łucznictwie i sprawdzić celność oka strzelając do tarcz. O godz. 13 wśród uczestników spotkania rozegrany zostanie turniej łuczniczy, który wyłoni najlepszego łucznika warsztatów.

Wstęp na warsztaty i turniej jest bezpłatny.

Czytaj więcej o:
  • historia
  • koszalin
  • łucznicy
  • warsztaty
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie
zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych"
i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem
Przeczytaj kolejny artykułzamknij okno X

Interwencja: Karetka na sygnale bez mandatu

  • Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  • forum.gk24.pl
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
Najciekawsze artykuły
z Polska Press
alarm24 Kliknij i wyślij nam swojego newsa!
Brak ankiety.

Kontakt z reklamą »

Kontakt z redakcją »

Kontakt z marketingiem »

Zadzwoń 94 347 35 99

Napisz maila:

Jesteśmy też na:

Serwisy tematyczne

Serwisy społecznościowe

gk24 jest częścią grupy Polska Press
Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie zastrzega, iż rozpowszechnianie jakichkolwiek artykułów i materiałów zamieszczonych w portalu www.gk24.pl jest dozwolone wyłącznie z zachowaniem warunków korzystania z treści. Jakiekolwiek użycie treści wykraczające poza ww. warunki jest zabronione bez pisemnej zgody Polska Press i nabycia licencji. Sprawdź, w jaki sposób możesz uzyskać licencję na wykorzystanie treści.

Naruszenie tych zasad jest łamaniem prawa i grozi odpowiedzialnością karną.

- nota wydawnicza, zakup treści

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie. 2001-2015.