Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Straż miejska: Fotoradar robi zdjęcia piratom drogowym

Redakcja
Komendant Straży Miejskiej ujawnia opinię, która legalizuje wystawianie fotoradaru do słupa na ul. Pilskiej.

O sprawie pisaliśmy w "Głosie Koszalińskim" 6 października. Szczecinecka SM przeniosła słup fotoradaru z jednego końca miasta na drugi - z ul. Koszalińskiej na Pilską - bo przy markecie Tesco powstały ronda, które zmuszają kierowców do zwolnienia i bez radaru. Oficjalnie to nie jest przeniesienie słupa, a jego modernizacja. Na Pilskiej stał wcześniej stary słup, także należący do miasta, ale nie był przystosowany do urządzenia posiadanego przez strażników. W efekcie wcześniej sporadycznie korzystała z niego policja.

Teraz fotoradar SM już w słupie na Pilskiej pracuje i robi zdjęcia piratom drogowym. Sęk w tym, że po zmianie przepisów ustawy fotoradarowej, policja nie uzgodniła tego miejsca z SM.
Komendant SM Grzegorz Grondys zapewnia nas, że wszystko jest w porządku, bo oba słupy są własnością miasta, a ich lokalizacja była uzgodniona z policją wcześniej. A nowe przepisy rozróżniają radary przenośne, których miejsca ustawienia trzeba uzgadniać z policją, i te montowane na słupach. Powołuje się przy tym na opinię Grzegorza Sudakowa, naczelnika wydziału ruchu drogowego komendy policji w Szczecinie. Oto ona: "Straże miejskie nie muszą uzgadniać miejsca pomiaru z KPP/KMP przy masztach. Nowe brzmienie art. 129 b ust. 4 prd jest następujące:

Strażnicy gminni (miejscy) mogą dokonywać na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz drogach krajowych w obszarze zabudowanym, z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych, czynności z zakresu kontroli ruchu drogowego z użyciem przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe urządzeń rejestrujących w oznakowanym miejscu i określonym czasie, uzgodnionymi z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) lub Komendantem Stołecznym Policji.
Czyli z tego przepisu wynika, że obecnie trzeba ustalić miejsce i czas z KPP/KMP w przypadku użycia przenośnych lub zainstalowanych w pojeździe urządzeń rejestrujących.

Natomiast w art. 2 pkt 59 prd - ustawodawca stwierdził, że urządzenie rejestrujące to "stacjonarne, przenośne albo zainstalowane w pojeździe albo na statku powietrznym urządzenie ujawniające i zapisujące za pomocą technik utrwalania obrazów naruszenia przepisów ruchu drogowego przez kierujących pojazdami".

Czyli odróżnia urządzenia przenośne lub zainstalowane w pojeździe od tych stacjonarnych, nie traktuje ich tak samo, a w przepisie 129b ust. 4 mowa jest tylko o przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe. W "starym" przepisie nie było rozgraniczenia na stacjonarne i przenośne i wszystko trzeba było uzgadniać z KPP/KMP. Jeżeli nawet zmienił się model masztu na fotoradar, a był on wcześniej uzgodniony z policją, to można tam wstawiać urządzenia rejestrujące prędkość, trzeba jedynie powiadomić o tym zarządcę drogi - dodaje Grzegorz Sudakow.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!