Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Kształcenia Ustawicznego w pociągu do Europy

Alina Konieczna [email protected]
Podczas zajęć w pracowni obrabiarek sterowanych numerycznie Marek Magiera (po prawej) , kierownik kształcenia praktycznego i koordynator projektu, prezentuje uczniom zasady działania urządzenia.
Podczas zajęć w pracowni obrabiarek sterowanych numerycznie Marek Magiera (po prawej) , kierownik kształcenia praktycznego i koordynator projektu, prezentuje uczniom zasady działania urządzenia. Radosław Brzostek
Koszalińskie Centrum Kształcenia Ustawicznego, jako jedyna polska szkoła, zakwalifikowało się do udziału w europejskim projekcie edukacyjnym. Uczniowie z 23 krajów zbudują pociąg.

Kluczem do sukcesu koszalińskiej szkoły okazało się doświadczenie w programowaniu i obróbce z wykorzystaniem technologii CNC (chodzi o obróbkę materiałów za pomocą urządzeń sterowanych komputerowo). Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica dysponuje nowoczesną pracownią obrabiarek sterowanych numerycznie. To był jeden z atutów, który przesądził o udziale w projekcie "European CNC - Network - Train for Europe - Reloaded" ("Pociąg do Europy - powtórny załadunek"), prowadzonym w ramach programu partnerskich szkół Comenius.

- Dzięki projektowi powstanie pociąg, który zbudują uczniowie z 23 krajów - wyjaśnia Marek Magiera, koordynator programu z CKU. - Pociąg będzie złożony z lokomotywy oraz wagonów wykonanych na obrabiarkach sterowanych numerycznie, według wspólnie wypracowanych projektów i technologii.
23 wagony budowane przez poszczególne szkoły będą miały ujednolicone podwozia i koła, natomiast nadwozia mają być różne, wyglądem i konstrukcją mają oddawać charakter poszczególnych krajów. Pociąg w istocie będzie miniaturą, jednak w pełni sprawną, poruszającą się po torach. Dodatkowo powstanie Europejska Mapa Elektroniczna, w formie puzzli.

- Uczestnicy projektu będą współpracować i dzielić się doświadczeniami, zarówno podczas wspólnych spotkań, jak i na platformie internetowej - dodaje Marek Magiera. - Mamy nadzieję, że dzięki wzajemnym kontaktom uda się stworzyć wielojęzyczny słownik techniczny. Wierzymy też, że udział w projekcie pomoże nam udoskonalić program zajęć z nowoczesnych technologii.

Projekt potrwa dwa lata. Międzynarodowym koordynatorem jest szkoła zawodowa z Bad Kreuznach w Niemczech. Koszalińską szkołę będzie reprezentować 10 słuchaczy oraz 14 nauczycieli. Pierwsze spotkanie, zaplanowane na listopad, odbędzie się w Zagrzebiu. Jego uczestnicy dopracują szczegóły dotyczące organizacji projektu oraz uzgodnią motto dla budowanych wagonów.

- Jesteśmy dumni, że znaleźliśmy się w tym swoistym pociągu do Europy - podkreśla Beata Płaza, dyrektor CKU. - Spotkania grup uczniów i nauczycieli reprezentujących tak wiele krajów europejskich z pewnością przyczynią się do międzynarodowej integracji, pomogą w nawiązaniu nowych przyjaźni, a także wzmocnią motywację do nauki języków obcych i rozwijania umiejętności zawodowych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!